Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hava kargo navlunları tek kalem olmalı

12.1.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emirates'in yeni dönemde navlun, yakıt ve güvenlik ek ücretlerini tek kalem altında toplayarak IATA acentelerine sunma kararını sektör adına olumlu karşıladıklarını belirten UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, “Yakıt ve güvenlik masrafları dâhil tek navlun fiyat uygulamasını destekliyoruz ve bu uygulamaya başta Türk Hava Yolları olmak üzere tüm havayolu firmalarımız da bir an önce geçmeli” dediHava kargo taşımacılığında hızlı büyümesini sürdüren Türkiye, bu alanda önemli bir aktarma merkezi olma yolunda ilerlerken hava kargo ticari operasyonlarında navlun karmaşası yaşamaya devam ediyor. 

Emirates'in yeni dönemde navlun, yakıt ve güvenlik ek ücretlerini tek kalem altında toplayarak IATA acentelerine sunma kararını değerlendiren UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, tüm havayolu şirketlerinin de tek navlun fiyat uygulamasına geçmelerini beklediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“Baz navlun fiyatının yanı sıra yakıt ve güvenlik adı altında uygulanan ek masrafların taşıyıcıdan taşıyıcıya, gidilen ülkeye veya havalimanına göre farklılık göstermesi ve bu ücretlerin de yıl içinde çeşitli defalar değişiyor olması büyük zorluklar getiriyor. Bu durum bir taraftan içinde yüzlerce fiyat olan bir navlun matrisini yönetmeyi gerektirirken, diğer taraftan da hata ve yanlışlara neden olmaktadır.

Yapılan işlemlerde büyük açıklık ve kontrol edilebilirlik getirecek bu uygulama hava taşıma hizmetlerini kullanan müşterilerimiz ile ihracatçıların işlerini oldukça kolaylaştıracak. Qatar Airways, Etihad Airways, Silk Way Airlines ve Pegasus’un uzun zamandır uygulamakta olduğu bu yöntemi Emirates’in de uygulamaya almasından dolayı kendilerine teşekkür ederken, aynı uygulamanın başta THY olmak üzere diğer şirketlere de model olmasını bekliyoruz.”

“İstanbul, Küresel Aktarma Merkezi Olabilir”

İstanbul’daki 3. havalimanının tamamlanmasıyla Türk hava kargo sektörünün büyük bir sıçrama gerçekleştireceğine değinen Turgut Erkeskin, hava kargo taşımalarında ticaret artıp hacimler büyüdükçe karşılaşılacak sıkıntıların da artacağına dikkat çekerek şunları söyledi: 

“Türk hava kargo sektörümüz çok hızlı büyüyor. Atatürk Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen’de hava kargo taşımacılığında ciddi bir altyapı sorunu ve kapasite yetersizliği yaşanıyor. 3. havalimanı ile bu sorunların çözüme kavuşmasını bekliyoruz. 

Türkiye, 3. havalimanının açılmasıyla havacılıkta bir “küresel aktarma merkezi” olabilir ancak, o zamana kadar büyümenin istikrarlı bir şekilde devam etmesi için fiyatlardaki dalgalanma sorunun çözülmesi gerekiyor. Tek navlun uygulamasına mutlaka geçilmeli. Ancak bu uygulamaya geçerken petrol fiyatlarındaki ciddi oranlardaki düşüşün, mal ve hizmet ihracatı maliyetleri lehine navlunlara da düşüş olarak yansımasını bekliyoruz.”

Mevcut kapasite sorunlarının da direkt navlunlara yansıdığını belirten Erkeskin, 3. havalimanı ile daha esnek bir hizmet ortamı oluşacağına ve maliyetlerin düşeceğine değinerek, tek navlun uygulamasının sektöre kolaylık getirmesinin yanı sıra sektördeki şeffaflığı da artıracağını ifade etti.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test