Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ile İran anlaştı, ihracat artışına kapı açıldı

16.1.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ile İran arasında yeni demiryolu hattı kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Anlaşmayla birlikte İran’a ve İran üzerinden geçiş yapılan ülkelere gerçekleştirilen ihracatta artış yaşanması bekleniyorBatu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, demiryolu hattının İran ile yapılmasının önemine değinerek, anlaşmanın lojistik sektörüne de önemli katkılar yapacağını vurguladı. 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın, İran İletişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Mahmut Vaizi ile bir araya geldiği görüşmede ticaretin gelişmesi için önemli kararlar alındı. İki ülke arasında demiryolu hattı oluşturulacak. Anlaşmayla birlikte karşılıklı yatırımların ve ticaret hacminin artması hedefleniyor. Görüşmede iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması yapılması için de ilk adımlar atıldı.

Geçiş belgesi sorunu ortadan kalkacak!

Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, anlaşmanın lojistik sektörüne de önemli katkı yapacağını belirtti. 

Geçen yıl İran ile yaşanan sorunlara değinen Taner Ankara, “Geçtiğimiz yıl alınan yüksek geçiş ücretleri ve geçiş belgesi sorunları bu anlaşmayla ortadan kalkacak. Taşımaların demiryoluyla yapılması maliyetleri de düşürecektir.” ifadelerini kullandı. 

“İran stratejik bir nokta…”

İran’ın Türkiye lojistik sektörü için önemli bir noktada bulunduğuna dikkat çeken Taner Ankara, “Geçtiğimiz yıl Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İran, hem lojistik taşımalarımızın yoğun olduğu bir bölge, hem de Türki Cumhuriyetlere ve Doğu Asya’ya yaptığımız taşımalarda geçiş noktamız konumunda. Yapılacak demiryolu hattı, Asya’ya yapılacak ihracatımızı da olumlu şekilde etkileyecek” değerlendirmesinde bulundu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test