Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Lojistik sektörü e-ticaret ile büyüyor

15.3.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geride bıraktığımız yıl 14 milyar TL’lik pazar hacmine ulaşan e-ticarette, 2016 yılında yüzde 16,8 oranında artış bekleniyor. Yaklaşık 5 bin web sitesinin yer aldığı e-ticaret, lojistik sektörüne de katkı sağlıyorGÖZLEM / BURCU NOYAN 

Son dönemde ticarette iş yapış modelleri hızla değişti. İnternetin, yaşam döngüsü içinde edindiği rol ağırlık kazandıkça özellikle e-ticaret gelişti, büyüdü. E-ticaretteki rakamları paylaşırsak, 2012’de 8 milyon olan e-ticaret kullanıcı sayısı, 2013’de 10 milyona yükseldi. Türkiye’deki e-ticaret pazarının hacmiyse 14 milyar TL seviyelerinde. E-ticaretin toplam perakende alım-satımı içindeki payının yaklaşık olarak yüzde 1,3 olduğu tahmin ediliyor. 14 milyar TL’lik e-ticaret pazarının 5,1 milyar TL’si tatil ve seyahat, , 5 milyar TL sadece perakende, 1.6 milyar TL yasal bahis, 2.3 milyar TL ise çok kanallı perakende dikeylerinden geliyor. 5 binin üzerindeki web sitesinin yer aldığı, e-ticaret pazarında, 2016 yılında ise yüzde 16,8 artış bekleniyor. E-ticaret büyümesini sürdürürken, lojistik sektörünün gelişim ve büyüme eğrisine, katkı sağlıyor. Birçok sektör oyuncuları e-ticaret için çalışmalarını, iş modellerini düzenlendi. E-ticaret alanındaki güçlü oyuncuların büyüme planlarının, lojistik sektörüne kapı açması kaçınılmaz gözüküyor. 

Hepsiburada.com Pazarlama Grup Başkanı Özgür Doğan, hepsiburada.com’un yaşattığı yeni alışveriş deneyimiyle, tüketicilerin hayatında önemli bir yer edindiğini belirterek şunları söyledi: “Superbrands Türkiye tarafından Nielsen’e yaptırılan “süpermarka” araştırmasına göre hepsiburada.com Türkiye'nin süpermarkaları arasında yer aldı. Araştırma sonuçlarında zirvede yer aldığımızı, müşterilerin gönlünü kazandığımızı görmek bizleri çok mutlu ediyor. Çünkü hepsiburada.com’un stratejisinin odak noktasında müşteriler yer alıyor. Yönümüzü müşterilerin talepleri doğrultusunda belirliyoruz. Bu tür araştırmalara da müşterilerin sesini yansıttığı için çok değer veriyoruz.” 

Markafoni Grup CEO'su İlker Baydar, önümüzdeki dönemde performanslarını daha da geliştireceklerini belirtti. Baydar,  “An itibariyle yaklaşık 7.2 milyon üyesi bulunan Markafoni.com, ayda 500’ün üzerinde kampanya düzenliyor ve 1 milyonun üzerinde ürün satıyor. Dünya devi Naspers bünyesinde faaliyet gösteren Markafoni Grup’un diğer şirketleri olan Zizigo.com ve Misspera.com da performanslarını hızla artırmaya devam ediyor. 2015’te yüzde 40 büyüme hedefleyen Markafoni Grup, Naspers’ın e-ticaret alanındaki bilgi birikiminin de desteğiyle önümüzdeki dönemde sektördeki liderliğini farklı başka alanlara da taşımaya hazırlanıyor” diye konuştu. 

e-ticarette yüzde 100 artış 

Dünya genelinde perakende satışlarından önemli pay almaya başlayan e-ticaretin holding

için  önemine değinen Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, www.damattweenshop.com ve www.dsdamat.com sitelerinden geçen yıl satışlarını yüzde 110 arttırdıklarını belirterek "Bu yıl da e-ticaret cirosunu yapılan yatırımlarla yüzde 100 arttırmayı hedefliyoruz" dedi.Aynı zamanda uluslararası e-ticaret sitelerinde de satışların artarak sürdüğünü vurgulayan Orakçıoğlu, satış noktalarının bulunmadığı ülkelerdeki müşterilerine bu yolla ulaştıklarını söyledi.

e-hamal yarışa katıldı 

Kahvaltılık, sebze-meyve, zeytin-zeytinyağı, salça-baharat-sos, kuru gıda, organik ve toplu satış kategorinde doğal ve organik bir çok ürün çeşidi bulunduran e- hamal ticaret hayatına adım attı. HSS Gıda Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sinangil, “Web komisyoncusu değiliz, işimiz de sadece internette mal satmak değil. Bizleri uzun yıllar tanıyan, felsefemizi bilen, otel ve restoran sahipleri dostlarımızın ricası ile İstanbul içinde Horeca kanalını da devreye soktuk. Öğrendik ki iyi peynir, zeytin, zeytinyağı, bal gerçekten taze meyve ve sebzeyi onlar dahi zor buluyorlarmış. Tonajımız arttıkça Anadolu’da bu ürünleri layıkıyla birkaç nesildir yapan ve maalesef İstanbul’da ürünlerini satamayan, satsalar da bazen paralarını zor ve uzun vadede alan, bazen hiç alamayan sessiz üreticilere dönüyoruz. İnanın bu dost üreticiler zaten birisi onlara dünyaları da teklif etse tarlalarına, ürünlerine sağlığa zararlı hiçbir şey atacak insanlar değiller. Topraklarına, ürünlerine büyük bir aşk ve tutku ile bağlılar. Tek sıkıntıları bize nasıl ulaştıracakları. e-Hamal ekibi olarak biz onlara elimizden geldiğince tekrar umut vermeye, onları tekrar çok iyi yaptıkları işe, üretime geri döndürmeyi ilke edindik” dedi. Tüm Anadolu’dan hızlı bir şekilde İstanbul e-Hamal deposuna gelen ürünler  kontrol edilerek, paketleniyor. e-hamal teslimatta, İstanbul içi soğuk zinciri kendi araçlarıyla temin ederken, İstanbul dışına soğuk torbalı hızlı kargo ile ürünleri en kısa zamanda ve taze bir şekilde tüm Türkiye'ye ulaştırmayı hedefliyor.

2015’DE E-TİCARETTE BÜYÜYECEĞİZ

2010 yılında başlayıp yapılandırdıkları e-ticarete,  2015 yılında daha da odaklanacaklarını söyleyen Ekol Lojistik e-ticaret ve İş Geliştirme Yöneticisi Nuriye Altunkaya ,”Biz “teknolojiyi çok seven” ve “teknolojiyle farklılaşan” bir şirket olarak bu alana ayrı bir önem veriyoruz. Bunun en önemli göstergesi de; 1 yıl içinde 12 farklı ve önemli e-ticaret sitesiyle el sıkışabilmemizdi. E-ticaret alanında, müşterilerimizin rekabet gücünü arttıracak ve iş yapış modellerini iyileştirip farklılaştıracak şekilde büyüme planlarımızı şekillendiriyoruz. Mobil ticaretin gelişmesi talep ve hacimlerin daha da artması demek, diğer yanda müşterilerimizin ani büyüme dalgalarını iyi karşılayabilmesi ve rekabetin zorlaşması demektir. Bilhassa yabancı yatırımcılar gözlerini Türkiye’deki sosyal medya, e-ticaret alanındaki yeniliklere ve şirketlere çevirdiler. Türk şirketleri ve yeni fikirlere yapılan yatırımlar, şirket birleşmeleri ciddi seviyelerde, daha da artacaktır. Bunun bilincinde olarak, çalışmalarımız altyapı ve yazılım ekiplerimizi güçlendirmek konusunda çok hızlı ilerliyor” dedi. 2015’in daha çok sektörde kendini ispat etmiş, nihai müşteriler tarafından bilinen ve farklılaşmaya odaklanacak web sitelerinin yılı olacağını ifade eden Altunkaya, “Dikey web siteleri dediğimiz – daha çok niş alanlarda ve benzer ürün gamında ürün satışı yapan siteler- önceki yıllara göre artış gösterdi. Ekol olarak biz de, her alandaki know how’ımızı arttırmak için, farklı ürün gamında çalışan müşterilerimizi bünyemize katmaya ve bünyemizde tutmaya devam edeceğiz. Örneğin anne-bebek ürünleri, kozmetik, high end kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, teknoloji, moda, ev tekstili ve aksesuarları üzerine uzmanlaşmış sitelerden öğrendiklerimizi pekiştireceğiz” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test