Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Borusan Lojistik hızlı ve enerjik büyüyecek

11.4.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geride bıraktığımız yılı yaklaşık 650 milyon dolarlık ciroyla noktaladıklarını belirten Borusan Lojistik Türkiye Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Serdar Erçal, haziran ayında e-ticaret alanında sektörü farklı bir hizmetle buluşturacaklarını söylediGÖZLEM / BURCU NOYAN 

Dış ticaretin güçlü halkalarından lojistik iç piyasada, büyüme ivmesini yükseltiyor. İnşaat ve enerji sektörlerindeki atılım, lojistik oyuncularını da harekete geçiriyor. Borusan Lojistik’te, grup şirketlerinden Borusan Enerji’de elde ettikleri deneyimlerini, enerjinin farklı oyuncularına aktarmaya hazırlanıyor. Enerji alanında büyümek istediklerini ifade eden Borusan Lojistik Türkiye Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Serdar Erçal, 2014 yılını 650 milyon dolarlık ciroyla noktaladıklarını belirtti. Erçal, haziran ayında sunacakları yeni hizmetle de e-ticaret alanında büyük atılım yapacaklarının sinyalini verdi. 

Borusan Lojistik 2015 yılında nasıl bir performans gösteriyor? 

2015 yılı aslında yeni müşteri kazanımlarıyla iyi başladı ama mevcut müşterilerin işlerinin geçen seneye oranla bile düşüş göstermesi bizi etkiliyor. Konuyu biraz daha açarsak, inşaat sektöründe, bundan iki sene önce günde 100 tır çıktığı yerde 15-20 tır çıktığımız durumlar var. 2015 bizim için iyi başladı ama biraz rüzgara ihtiyacımız var o biraz bizim mevcut müşterilerimizin ve Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili olan bir durum dolayısıyla o müşterilerimizin üretim hacmi ve sevkiyat hacminde arzu ettiğimiz seviyeye çıkmasına ihtiyacımız var. Eğer o olursa bizim için ciddi bir büyüme senesi olacak çünkü biz o büyümeyi sağlayacak yeni müşteri kazanımlarına hayata geçirdik ve büyük bir kısmı da başladı.  

Yeni müşterileriniz arasında farklı sektörlerde faaliyet gösterenler var mı? 

Çalıştığımız sektörlerden yeni müşterilerimiz oldu. Borusan Lojistik olarak FMCG’de çok büyüğüz. Bu kapsamda FMCG’de ciddi müşteri kazanımlarımız var. Şu bilgiyi paylaşabilirim, bugüne kadar var olmadığımız ve Haziran başında başlayacağımız yeni farklı bir sektörel kazanımımızda var. O sektörün en büyük oyuncusu ile başlıyor olacağız. Bu da bizim için oldukça önemli kıymetli bir iş olacak. Şimdi onun devreye alma süreci yaşanıyor. Dolayısıyla hem baskın olduğumuz sektörde kazanımlarımız var hem de hiç olmadığımız bir sektörde sektörün en büyüğüyle başlayacağımız haziran başı bir operasyonumuz olacak.

Borusan Lojistik’in enerji taşımacılığı kapsamında yaptığı çalışmalardan bahsedebilir misiniz? Enerji alanındaki çalışmalarınız sadece yurt içiyle mi sınırlı kalacak? Dış pazarlarda operasyonlarınız olacak mı? 

Enerji sektörüne de ciddi işler yapıyoruz. Borusan Enerji’nin bu yıl yatırım senesi.  Onun yatırımlarından bir tanesini lojistiğini gerçekleştiriyoruz. Rüzgar tribünlerinin yurt dışından gelen ürünlerinin limanda indirilmesi ve şantiye sahasına taşınması kısmını yapıyoruz. Proje taşımacılığı bizim önemli iş alanlarımızdan bir tanesi ve oldukça büyük hacimli bir iş gerçekleştiriyoruz. Enerji bizim büyüyeceğimiz bir alan. Borusan Enerji’nin işleriyle birlikte diğer işlerde de söz sahibi olmak istiyoruz. Sadece Türkiye içinde kalmayacağız. Türkiye dışında da operasyon imkanlarımız var. Aynı zamanda da uluslararası taşımacılıkta, gümrüklemede, gemi kiralamada yani bir enerji lojistiği işinin anahtar çözümü a’dan z’ye tüm ihtiyaçlarına çözüm yaratabilmede olabildiğince güçlü bir altyapımız var. Biz yurtdışından herhangi bir limandan ürünleri Türkiye’ye getirip burada gümrüklemesini yapıp, sonra liman sahasında elleçlemesini yapıp ki aynı zamanda ciddi bir liman tecrübemiz var limancıyız sonrasında da santiyeye sevki ve santiye sevki kısmını yurtdışından Türkiye içindeki şantiyeye kadar ki tüm sürecini a’dan z’ye yapabilir durumdayız.  Bu da bizim için müşterilerimize yarattığımız bir kolaylık. 

Bu yıl yatırım ajandanızdaki planlarınız neler? Lojistik sektöründe her zaman önemini koruyan lokasyonlardan biri de İzmir. Sizin İzmir’de yatırım planınız olacak mı? 

İki sene önce oldukça büyük bir yatırım yaptık. Ondan iki sene önce limanımıza oldukça büyük bir yatırım yaptık. Bu sene  limanımızda belli oranda revizyonlarımız var, onları hayata geçiriyor olacağız. İzmir’de Haziran ayı başı itibariyle yeni bir tesis açacağız. O tesis içerisinde de bu işlerimizin operasyonlarını yapacağız. Haziran başında devreye girecek. İzmir Ege bölgesi  bizim zaten kara nakliyede oldukça büyük bir iş hacmine sahip olduğumuz bir bölge. Oranın en büyük kara nakliyecisiyiz diyebilirim. Zaten biz tonaj ve günlük 2 bin 500- 3 bin sefere denk gelen büyüklüğümüzle Türkiye’nin en büyük kara nakliyecisiyiz. Ege bölgesi ve İzmir’de bizim güçlü olduğumuz alanlardan.  

Son dönemde hızlı yaşam koşulları ve tüketici alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte e-ticaret önem kazanıyor. Sizin bu kapsamda çalışmalarınız olacak mı? 

Yaklaşık 1,5 senedir e-ticaret alanında üstünde çalıştığımız bir projemiz var. Yılın ikinci yarısında projemizin detaylarını paylaşacağız. E-ticarette farklı iş modelleriyle müşterilerimizin bir seçenek olarak karşılarına çıkmak gibi hedeflerimiz var. Dolayısıyla sektörün alışmış olduğu yapının dışında,  mevcut elindeki iş hacmini, potansiyelini hem Borusan grubunun yenilikçi yaklaşımını kullanacağız. Pazara da herhangi bir servisi taklit eden değil, farklı bir servis koymaya çalışan bir güdü ile çalışmaya çalışıyoruz. 

Sektöre bakacak olursak sektörden bu yıl ne bekliyorsunuz nasıl bir büyüme olabilir? Sektörde satın alma ve birleşmeler olabilecek gibi gözüküyor mu sizce ?

Bu senenin en büyük problemi,ekonominin beraberince getirmiş olduğu iş hacmi problemi.  Oldukça yoğun bir rekabet var. Bu senenin seçim yılı olması, hem kurda yaşanan problemler, hem 2014 sonunda başlayan petrol fiyatlarındaki düşüşün bizim mevcut işimizi etkilemesi sektörün sorunları arasında sayabiliriz. Türkiye’de farklı farklı alanlarda tecrübe sahibi olan firmaların bu güçlerini birleştirmeleri verimsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik önemli bir etken ve bununda çok kaçınılmaz bir nokta olduğunu düşünüyorum.  

Borusan Lojistikte böyle bir arayış var mı ? Şirket satın alamalar gündeminizde mi ?

Bizim bu arayışımız bitmez ta ki arzu ettiğimiz gerçekten fayda yaratacak değer yaratacak ortaya bir sonuç çıkarana kadar. Borusan Lojistik, bu noktaya gelene kadar inorganik büyümeyle aşama kat etti ve bu alanda oldukça deneyim kazandı. Bu deneyimi kullanmak isteriz. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test