Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İhracatçı ve lojistikçinin gözü '22 Nisan'da

11.4.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mısır'la 3 yıllık lojistik anlaşmasında süre 22 Nisan'da bitiyor. Anlaşma uzatılmazsa 10 bin TIR'ın yolu kapanacak. UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, İran'a yöneleceklerini belirterek, “Mısır'dan ticarete devam etmek istiyorduk. İran ile yapılan Kolaylaştırılmış Ticaret Anlaşması Mısır'ın alternatifi oldu. İran üzerinden yapacağımız ticaret daha ucuz olacak” dediGÖZLEM / GÜLÇİN KARAEGEMEN

Suriye'de iç savaş sonrası yol kapanınca geliştirilen Mısır RoRo hattı için3 yıllık anlaşma süresi 22 Nisan'da bitiyor. Körfez yönlü  ihracat taşımaları için kurulan Mısır Ro Ro hattında Mısır tarafı, 3 yıllık anlaşmayı uzatmayacağını iki ay önce bildirdi. Türkiye'nin önünde sayılı günler varken,  ihracat ve lojistik sektörü bu hattı olmazsa olmaz görüyor. Anlaşma yenilenmezse sektör rakamlarına göre 10 bin TIR'lık taşıma, 500 milyon dolarlık ihracatın önü kesilmiş olacak. İhracatçı ve lojistikçi Mısır hattının açık kalması için Mısır'la müzakere istiyor. Mısır ise isteksiz. Konuyla ilgili bir girişimi olmaması ihracatçıları da alternatif güzergahlara yönlendiriyor. Türkiye’den Mısır üzerinden Suudi Arabistan’a, Körfez ülkelerine ve Orta Afrika’ya yapılan taşımalarda alternatif güzergahın İran olduğu ifade ediliyor. Taşımacılığın ve ihracatın önemli isimleri anlaşmanın uzatılmaması halinde oluşabilecek durumları GÖZLEM için değerlendirdi. 

 

KRİZ OLUŞMAZSA GELİŞİM DEVAM EDER

Çetin Nuhoğlu (UND Yönetim Kurulu Başkanı): Dünyada ticaret ağırlıklı olarak yakın komşularla yapılıyor ancak Türkiye’nin yakın komşularıyla ticareti bölgedeki krizler, savaşlar sebebiyle maalesef olması gerekenin altında seyrediyor. Özellikle Türkiye ile neredeyse eşit nüfusa sahip İran’ın ambargo altında olması önemli bir ticaret imkânının kullanılamamasına sebep oluyordu. 

Bunun ortadan kalkması ile önemli bir ticaret potansiyeli harekete geçecektir. Türkiye ve İran bölgenin tedarik zinciri konusunda birbirini tamamlayıcı özelliğe sahip iki ülkedir. Bu iki ekonomi aslında birbirini tamamlayan özelliklere sahiptir. Geçtiğimiz aylarda İran ile Türkiye arasında “Kolaylaştırılmış Ticaret Anlaşması” yapıldı. Bu anlaşmayla İran’dan gelecek birçok tarım ürününde ve Türkiye’den gidecek birçok sanayi ürününde vergi indirimi hayata geçirildi. Ambargonun kalkmasıyla birlikte bu anlaşmanın da etkisiyle iki ülke arasındaki ticaret artacak ve taşımacılık da buna paralel olarak gelişecektir.

İran’ın dünya ile entegre olması, Türkiye’nin İran için transit ülke önemini artıracak ve bu durum, Türk araçlarının İran’da yaşadıkları transit sorunların çözümünü de kolaylaştıracaktır. Bu süreçte, İran’ın Gümrük geçişleri ve taşımacılık uygulamalarında uluslararası taşımacılıkla kurallara ve konvansiyonlara uygun hale gelmesi önem taşıyor. Uluslararası taşımacılar olarak bizler bu ekonomiyi taşımaya hazır durumdayız.  Ancak, uluslararası siyasi kriz potansiyeli yüksek bir bölgede yaşıyoruz. Bütün bunlar yeni bir krizle karşılaşmamayı gerektiriyor. Bir kriz oluşmazsa, gelişim devam eder. Ekonomik ilişkileri siyasetin önüne koymak lazım. Biz Mısır’dan ticarete devam etmek istiyorduk. Ancak konuyla ilgili bir girişimin olmaması bizi İran güzergahına yönlendirdi. İran üzerinden ticaret başlayacak. Yılda 6 bin TIR Mısır’dan Körfez ve Ortadoğu ülkelerine gidiyordu. Özellikle İran ile yapılan anlaşma Mısır’ın alternatifi oldu. İran üzerinden yapacağımız ticaret daha ucuza mal olacak. Keşke hem Mısır hem de İran hatlarımız aynı anda açık kalsa. Alternatif yol bizim için çok iyi olurdu. Şimdi saüdece İran üzerinden Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Dubai gibi ülkelere ulaşacağız. İran ile taşımacılıkta yaşanan sorunların çözülmesi bizim için çok önemliydi. İran alternatifsiz kalmanın önüne geçti. Bu ülkeden yapılacak ihracat için testlerimiz 6 TIR ile bu hafta başlayacak. 22 Nisan’dan itibaren ise tüm TIR’lar bu hatta yönlendirilecek. Keşke Mısır ile ilişkiyi sürdürebilseydik. Bu Mısır için de çok önemliydi. Onlar da Mersin üzerinden Avrupa’ya açılıyordu. Ekonomik ilişkilerin siyasi ilişkilerin önüne geçmesi gerekiyor. Mısır’dan kalkan Ro-Ro Mersin’e oradan da İtalya ve Almanya’ya ulaşıyordu. Mısır’daki Ro-Ro şirketleri de bu işin sürdürülmesini arzu ediyorlardı.

 

'OLUMSUZ OLUR AMA ÖLMEYİZ'

Şükrü Ünlütürk (TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı): Türkiye ve Mısır arasındaki lojistik anlaşmasının yenileneceğini düşünüyorum. Eğer anlaşma bir şekilde sona ererse ihracatçılar için ilave bir zorluk maliyetler gelecektir. Umarım bir şekilde bir ortak çıkar bulunur ve anlaşmanın yenilenmesi sağlanır. 

Bu Mısır'ın da lehine olacağı için ben anlaşmanın yenileneceğini düşünüyorum. Yenilenmezse bir şey olmaz. Pazarlara satılan navlunlarımız artar, biraz daha bu ülke ihracatçısı pazarları kaybetmemek için varsa marjlarında onları sineye çeker. Daha pahalı, daha uzun yollarla taşınmanın yolunu buluruz. Bu bizim ve ihracatımız için bir engeldir. Bir maliyet faktörüdür. Dolayısıyla çok olumsuz olur ama ölmeyiz sonuç olarak bir yol bulunur.

 

TİCARETTE 'DUR' YOK

Zuhal Mansfield (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı): Ro-Ro seferleri uluslararası sular anlaşmalarının içinde olan bir şey. Mısır buna ihtimamı gösterecek diye düşünüyorum. Aksi dünyaya uluslararası anlaşmaları istediğim zaman iptal ederim mesajı vermiş olur. Dolayısıyla böyle bir riski göze alacağını zannetmiyorum. 

İkincisi Ro-Ro seferleri münasebetiyle birçok insanın istihdam edildiğini biliyoruz. Hem Türkiye hem Mısır genç ve dinamik nüfusuna sahip ve bunu riske edeceğini zannetmiyorum. Alternatif her zaman var. Biz konteynerle her zaman göndeririz Suudi Arabistan’a. İran üzerinden de yapılabilir. Ticarette dur yok.

Mısır’ın, Ro-Ro ve karayolu transit taşımacılığı anlaşmasını devam ettirmesi için birçok neden olduğunu kaydeden Mansfield, şu bilgileri sıraladı: “Mısır uluslararası taşımacılıkta öne çıkmak istiyorsa her ülkeye eşit mesafede durmalı. Mısır yıllardır uluslararası kabul görmüş sözleşmelere imza atan bir ülkedir. Keyfi keder sözleşmeyi iptal edeceğini zannetmiyorum. Nüfusunun yüzde 40’ı ortalama 28 yaş olan bir ülkede istihdam çok önemlidir. Bunu göz ardı edeceğini düşünmüyorum. Türkiye ve Mısır birbirinin vazgeçilmez ticari partnerleridir. Mısır, Doğu Akdeniz’in ticaret ve lojistik açısından öneminin farkında ve transit ticarette bir Belçika olabilir. Ticari bir anlaşmada söz konusu ilişkiler siyasetle karıştırılmamalı.”

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test