Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yenişehir Havalimanı’nda rekor

20.5.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yenişehir Havalimanı 15 yıl sonra hedeflediği doluluğa ulaşmaya başladı. İlk 4 ayda yolcu sayısını 6 kat artırarak 31 bin 524’e çıkaran havalimanı, lojistikte de öne çıkmak için gümrük kapısı istiyorKent merkezine uzak olması nedeniyle kamuoyunda tartışmalara neden olan, hizmete açıldığı 2000 yılından bu yana tam kapasite çalıştırılamayan Yenişehir Havalimanı sonunda özlenen hareketliliği yakaladı. Havalimanı yeni başlayan seferler ve kent merkezinden ulaşım sorununun çözülmesi sayesinde ilk 4 ayda yolcu sayısını 6 kat artırdı. 

Yıllık 2 milyon 250 bin yolcu kapasitesine sahip olan Yenişehir Havalimanı’nın ocak ayında 5 bin 300 olan yolcu sayısı nisan ayında 31 bin 524’e yükseldi. Yılın ilk 4 ayında yolcu taşımacılığı 6 kat artış gösterdi. Havalimanına iniş yapan uçak sayısında da ilk 4 ayda ciddi bir hareketlilik gözleniyor. Ocak ayında 81 olan ticari uçak hareketi, nisan ayında 335’e çıktı. Ocak ayında yük taşımaya yönelik 148 olan uçak hareketi nisan ayında 499’a ulaştı. Öte yandan Bursalılar 26 Mayıs itibari ile haftada iki kez düzenlenecek seferlerle Muş’a uçabilecek. Ayrıca, devam eden Erzurum ve Trabzon seferlerinin yanı sıra 22 Mayıs’ta Ankara’ya 23 Mayıs’ta da Diyarbakır’a seferler başlatılacak. 23 Mayıs itibariyle başlayacak olan Diyarbakır – Bursa seferleri haftada iki gün karşılıklı olarak yapılacak. 26 Mayıs itibariyle de salı ve pazar günleri olmak üzere karşılıklı olarak Muş’a seferler düzenlenecek. Mart ayında başlatılan Erzurum ve Trabzon seferlerine yoğun ilgi olması Anadolu Jet’in diğer illere de sefer başlatmasına neden olurken, 149 kişilik uçaklarla başlatılan seferler 189 kişilik uçaklarla devam ediyor. 

Doluluk oranı yüzde 100’e yakın

Yenişehir Havalimanı Müdürü Recep Pak, yaptığı açıklamada şubat ve mart aylarında uçuşların olmaması nedeniyle istatistiklerin düşük seyrettiğini, aslında havalimanındaki hareketlilikte yüzde 100’e yakın bir artış olduğunu kaydetti. Pak; “2-3 ay sonra bakıldığında farklı bir tablo ortaya çıkacaktır. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin havalimanına ücretsiz ulaşım sağlanması Yenişehir Havalimanı’nın yeniden canlanmasın sağladı. Şimdi şehir merkezinin yanı sıra İnegöl, İznik ve Yenişehir’den de servisler bulunuyor. 149 kişilik uçaklarla başlayan seferler bugün 189 kişilik uçaklarla devam ediyor. Doluluk oranı yüzde 100’e çok yakın. Güzel bir ortalama yakaladık. Şu anda sadece Anadolujet’in seferleri bulunuyor” dedi. 

Dünya’nın haberine göre İstatistiklerde yer almayan charter uçakların da Yenişehir’e çok fazla hareketlilik sağladığına vurgu yapan Recep Pak, “Her hafta Bursa’daki yabancı firmaların yetkilileri özel uçaklarla gruplar getiriyor. Ayrıca spor kulüpleri, kışın Rusya ve Ukrayna’dan turist kafileleri de geliyor. Temmuz ayında 2 ay süreyle haftada iki gün Türk Hava Yolları’nın Kuveyt’ten karşılıklı seferleri başlayacak. Umre ve hac organizasyonlarında da Yenişehir Havalimanı çok fazla kullanılıyor” açıklamasını yaptı. Yük taşımacılığı noktasında zayıf olan Yenişehir Havalimanı’nın canlandırılması için de dernek ve odaların çalışmalar yürüttüğüne değinen Pak, burada bir gümrük açılması halinde yük taşımacılığının da artacağını ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test