Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yükseköğrenimde, lojistik ağırlığını hissettiriyor

11.7.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Lojistiğin büyümesinde, nitelikli eleman bulamama yakın geçmişe kadar sektörün yaşadığı önemli sıkıntıların başında geliyordu. Son dönemlerde ise, özellikle vakıf üniversiteleri açtıkları fakültelerle, sektöre eleman desteği veriyorlarGÖZLEM / BURCU NOYAN

Ekonominin genç sektörlerinden lojistik, dış ticaretin önemli enstrümanlarından. Sektörün büyümesindeki önemli eksiklerden biri de nitelikli eleman. Sektör oyuncularının sıklıkla dile getirdiği bu sıkıntı yakın vadede azalacakmış gibi gözüküyor. Özellikle vakıf üniversiteleri açtıkları ulaştırma ve lojistik fakülteleriyle, sektörün ihtiyaçlarına yanıt vermeye hazırlanıyorlar. Peki hangi üniversite, hangi nitelikte eğitim sunuyor? Ne tür programlarla sektörün aradığı taze kanı buluyor?

Bahçeşehir Üniversitesi, Lojistik Yönetimi bölümüyle, lojistik konusunda Türkiye’nin değişen ve gelişen koşullarına uygun, mezun olduğu andan itibaren sektörün her kolunda yer alabilecek kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlıyor. Sektörün ihtiyaçları yönünde hazırlanmış olan dersler, yabancı dil ve bilgisayar laboratuarlarıyla destekleniyor. Ders programında tüm taşıma türleri (karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu ve iç suyolu taşımacılığı) ile ilgili sektöre yönelik dersler bulunuyor. 

Geleceğin profesyonelleri

Okan Üniversitesi ise, “Uluslararası Lojistik Bölümü”yle, geleceğin lojistik profesyonellerine temel olarak işletme, lojistik ve yönetim başlıkları altında eğitim veriyor. Ders programıyla, iletişim ve takım çalışması, süreçlerle yönetim, stratejik ve analitik düşünme, planlı çalışma ve takipçilik, müşteri odaklılık, kendi kendine öğrenme, kendini sürekli geliştirme, bilgi teknolojilerini kullanma ve yabancı dil başlıklarıyla öğrencileri donatıyor.

Okan Üniversitesi, lojistik dışında, “Gemi ve Liman İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu”yla, deniz taşımacılığına katkı sağlamayı hedefliyor. Mezun olan öğrenciler, denizcilik endüstrisinde, deniz işletmeleri, liman işletmeleri, liman idaresi, deniz turizmi yat limanları, balıkçı limanları, iç sulardaki limanlarımızda liman idare ve işletmeciliği, gemi bakım- onarım tesisleri, gemi acente hizmetleri, lojistik ve gümrükle ilgili birimlerde çalışabiliyorlar. 

Yaşar Üniversitesi’ de, akademik programına dahil ettiği Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü’yle sektöre istihdam kaynağı yaratmayı amaçlıyor. Lojistik sektöründe artan uluslararası rekabet koşullarında öğrencilerine analitik düşünme ve problem çözme yetenekleri kazandırarak onları ulusal ve uluslararası firmalarda optimal çözüm üreten deneyimli Lojistik tasarımcıları olarak iş yaşamına hazırlamayı hedefliyor. 

Küreselleşen dünyada, pazarların, müşteri istek ve beklentilerinin değişmesiyle, lojistik sektörü de kabuk değiştiriyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi, bu kapsamda akademik takvimine aldığı Lojistik Lisans Programı’yla, lojistiğin tüm fonksiyonlarına hakim, küresel vizyon sahibi uzmanlar ve yönetici adayları yetiştirmek amaçlıyor. Lojistik öğrenimi veren bir diğer üniversite de, Yeni Yüzyıl Üniversitesi. Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümüyle, dünyayı, ekonomiyi ve ticareti bilen, dünya ile rekabet edebilen, kalifiye insan gücü yetiştirmeyi hedefliyor. Mezunlar,  yerli ve yabancı özel sektörde firmalarında , dış ticaret ve lojistik şirketlerinde,  kamu kesiminde Hazine, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve ilgili Bakanlıklarda, uzmanlık alanları ile ilgili yan alanlarda istihdam kaynağı olabiliyorlar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test