Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AB kısıtlamaları kaldırırsa dış ticaret ayağa kalkar

23.7.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin karayolu taşımacılığında Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaları kaldırması durumunda iki tarafın dış ticaretinde en az 3,5 milyar Euro artış öngörülüyor. AB raporuna göre, tarafların karayolu taşımacılığında kota ve geçiş izinleri kaldırılırsa AB tüketicisi de yılda 145 milyon Euro tasarruf edecekAB ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin tam serbestleşmesi halinde Türkiye ile AB arasındaki Ticaret 3,5 milyar Euro artabilir. Avrupa Komisyonu'nun, AB ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmanın ekonomik etkilerini araştırdığı çalışma 39 bin kişiye istihdam oluşturulabileceğini ortaya çıkardı. Konu ile alakalı basın toplantısı düzenleyen UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, kotaların kaldırılmasıyla hem Türkiye hem de AB ekonomisinin kazanç elde edeceğini söyledi.

145 milyon euroluk tasarruf

Avrupa Birliği Komisyonu'nun dışında da yine UND'nin geçmiş dönemde yaptırdığı araştırmalara göre, AB ülkeleri ve Türkiye'nin ithalat ve ihracattaki toplam kazancının en az 10 milyar Euro olacağını öngördüklerini belirten Nuhoğlu, “Azalan maliyetlerle birlikte satış fiyatı düşen ürünler ile AB tüketicisi yılda 145 milyon Euro tasarruf edecek. Taşıma maliyetlerindeki düşüş sonucunda Türk taşımacılarının Avrupa'ya yapacağı sefer sayısında yüzde 11 artış ile 40 bin ilave sefer gerçekleşecek, gidiş-dönüş yaklaşık 200 milyon Euro ilave hizmet ihracatı yapılarak döviz kazandırılacak.” dedi. Türkiye'nin yaptığı ihracatta 2007 yılında yüzde 60 civarında olan AB payının bugün yüzde 43'e indiğini belirten Nuhoğlu, “Türkiye'nin Avrupa'ya olan ihracatının yüzde 50'sinin Türkiye'de yerleşik Avrupa Birliği sermayeli firmalar tarafından yapıldığı gerçeği göz önüne alındığında, bu düşüşteki en büyük zararı, AB firmaları gördü. Raporun “tam serbestleşme” projeksiyonuna göre; gayri safi yurtiçi hasılada yaratılacak 2,3 milyar Euro'luk ilave verimin, 0,15 milyar Euro'luk kısmından özellikle tekstil, kimya ve makine sanayilerindeki çoğunluk hissesi AB firmalarında olan işletmeler yararlanacak.” diye konuştu. Nuhoğlu, Türkiye ile AB gümrük bölgesindeki sanayi mallarının eş etkili tedbirlere tabi olmadan serbestçe dolaşmasını sağlamayı amaçlayan Gümrük Birliği'nin, AB'ye üye ülkelerin Türk taşımacılara uyguladığı “geçiş belgesi kotaları” yüzünden etkin işlemiyor olmasının hem Avrupa Birliği, hem Türkiye ekonomisi için yol açtığı sıkıntıların artık Avrupalılar tarafından da kabul edildiğine dikkat çekti. Nuhoğlu, 2016 yılının başında başlatılması beklenen “Gümrük Birliği'nin “Güncellenmesi Müzakereleri” öncesinde açıklanan rapordaki kotaların sadece ülkemiz ekonomisine değil aynı zamanda Avrupa Birliği ekonomisine de zarar verdiğini kaydetti.

Komisyon tarafından açıklanan rapora göre; Türkiye ile AB arasındaki karayolu yük taşımacılığı hizmetinin serbestleştirilmesine ilişkin 4 ana senaryodan biri olan “tam serbestleşme” sağlanması durumunda Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticarette 3,5 milyar Euro'luk artış yaşanacak. Türkiye'nin AB'ye yapacağı ihracat 1,9 milyar Euro artarken, AB'nin Türkiye'ye ihracatı ise 1,6 milyar Euro yükseliş kaydedecek.

Türkiye'nin yüzde 2,7'lik büyüme payında, ihracatın yüzde 1,77'lik payı dikkate alındığında bu kazanımın büyük önem taşıdığına dikkat çeken Nuhoğlu, araştırmanın ışığında söz konusu yaptırımlarla sekteye uğrayan en önemli sektörlerin yüzde 37 ile tekstil ürünleri, yüzde 28 ile makine aksamları olduğuna dikkat çekti. Sekteye uğrayan diğer sektörlerin sıralaması, yüzde 13 ile metal ürünleri, yüzde 8 ile gıda ürünleri ve tarım ürünleri, yüzde 8 ile kimyasal ürünler ve son olarak yüzde 6 ile diğer sektörler olarak devam ediyor. “Tam serbestleşme, Türkiye'ye ek 25 bin kişi, AB'ye de ek 14 bin kişilik istihdam sağlayacak.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test