Facebook ta paylaştweet le

2016 yılında yüzde 20'lik büyüme hedefliyor

23.1.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Müşterilerinin değişen ihtiyaçlarına hızlı uyum sağlayabilmek için yeni depo yatırımları yapmayı hedeflediklerini anlatan OMSAN Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, mevcut depolarında kullanılan ekipmanları modernleştirmeyi düşündüklerini kaydettiGÖZLEM / GÜLÇİN KARAEGEMEN

Lojistik sektörünün en değerli markalarından biri olan OMSAN, 2015 yılını başarılarla kapatıp, 2016 yılına iddialı bir giriş yaptı. OMSAN Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan ile hedefleri ve projeleri üzerine bir röportaj yaptık. Küçükertan, denizyolu ve demiryolu taşımalarının portföyündeki ağırlığını artırmayı, gemi, lokomotif ve müşterilerinin sektörlerine özel vagon yatırımlarıyla intermodal taşımacılığın avantajlarını kullanarak, Anadolu’nun her köşesindeki müşterilerini Avrupa’nın tamamına en rekabetçi koşullarda ulaştırmayı amaçladıklarını anlattı.

OMSAN Lojistik hakkında bilgi alabilir miyiz? Hizmetleriniz nelerdir?

1978 yılında bir OYAK iştiraki olarak kurulan OMSAN Lojistik; uluslararası teknik standartlara sahip, farklı özelliklerde bin 200 karayolu nakliye filosu, 340 swap body ve 205 vagondan oluşan intermodal taşıma filosu, 2 helikopteri, 30 bin DWT büyüklüğünde kuru yük gemisi, 4 bin 500 DWT büyüklüğünde pnömatik tahliye sistemine haiz çimento gemisi, bin 100 onaylı tedarikçisi, yurtiçi ve yurtdışında toplam 900 bin metrekarelik kapalı ve açık alandan oluşan lojistik merkezleri ve bin 550 çalışanı ile müşterilerine entegre lojistik hizmetler sunmaktadır. OMSAN,  otomotiv, demir çelik, çimento-inşaat, akaryakıt, tekstil, perakende, gıda ve iletişim sektörleri başta olmak üzere, birçok sektörün öncü firmalarına yurtiçi ve yurtdışı karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı, depolama, dağıtım, antrepo yönetimi, ev ve ofis lojistiği, gümrükleme ve sigorta hizmetleri kapsamında lojistik hizmetler sunmaktadır. AB normlarına sahip Türkiye’nin en büyük özmal ve tedarikçi filolarından birine sahip olan OMSAN, Türkiye’den Avrupa, Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasında tüm taşıma modlarını etkin bir şekilde birleştirerek uluslararası komple - parsiyel taşımacılık ve depolama hizmetleri vermektedir.

OMSAN’ın, İstanbul'da Genel Müdürlüğü, İç Anadolu, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Gaziantep’te Bölge Müdürlükleri, Fransa, Rusya, Romanya ve Fas'ta şirketleri, Almanya'da irtibat ofisi, İspanya'da OMFESA adıyla ortaklığı bulunmaktadır.

OMSAN Lojistik'in 2016 hedefleri neler? Yeni yılla birlikte ne gibi yenilikler olacak? Projeleriniz neler?

2016 yılını yaklaşık yüzde 20’lik bir büyüme ile tamamlamayı hedefleyen OMSAN, müşterilerinin değişen ihtiyaçlarına hızlı uyum sağlayabilmek için yeni depo yatırımları yapmayı ve mevcut depolarında kullanılan ekipmanları modernleştirmeyi hedeflemektedir. Sürdürülebilir büyümeyi esas alan OMSAN; denizyolu ve demiryolu taşımalarının portföyündeki ağırlığını artırmayı, gemi, lokomotif ve müşterilerinin sektörlerine özel vagon yatırımlarıyla intermodal taşımacılığın avantajlarını kullanarak, Anadolu’nun her köşesindeki müşterilerini Avrupa’nın tamamına en rekabetçi koşullarda ulaştırmayı hedeflemektedir. Yapılanma hedeflerini bölgesel dinamikleri göz önünde tutarak belirleyen OMSAN, Malatya’da yeni bir bölge müdürlüğü kurmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’de veya Orta ve Doğu Avrupa’da sinerji yaratılabilecek şirket satınalma / stratejik ortaklıklar kurulması hedeflenmektedir.

Her sektörde olduğu gibi lojistikte de teknoloji çok önemli. Sizin teknolojiye yaptığınız ve yapmayı planladığınız yatırımlar konusunda bilgi alabilir miyiz?

OMSAN olarak, sahada oluşan verilerin, gerek OMSAN’ın iç süreçlerinde, gerekse müşteri ve iş ortakları ile paylaşılan süreçlerde kullanılmak üzere merkezde toplanması için teknolojik uygulamalara büyük önem verilmektedir. OMSAN, müşterilerine sunduğu depolama hizmetlerini geliştirmek amacıyla Tuzla Deposu'nda kendi bünyesinde geliştirmiş olduğu “Otomatik Ayrıştırma Sistemini” devreye almıştır. Bu yenilikçi uygulama yoğun işgücü gerektiren ve bu nedenle hataya açık olan süreçlerin müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmesini sağlamıştır. 2012 yılında Tuzla depoda faaliyete geçen Otomatik Ayrıştırma Sistemi (SORTER) çalışmaları sonucunda iş gücü tasarrufu sağlanmış, yüzde 70 oranında verimlilik artışı elde edilmiştir. Sistem üzerinde mekanik ve donanım iyileştirmeleri kapsamında çeşitli yenilikler getirilmiştir. Üç boyutlu simülasyon ile sistemin işleyişi bire bir bilgisayara aktarılmış ve gerçek verilerle modelleme yapılmıştır. T.C. Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) mali desteğiyle yine OMSAN mühendisleri tarafından “Emniyetli ve Ekonomi Sürüş Simülatörü” geliştirilmiştir. Türkiye’de lojistik sektöründe bir ilk olan bu proje kapsamında oluşturulan simülatör ile sürücülerin yetkinliği artırılarak yakıt sarfiyatının azaltılması, kazaların/hasarların (özellikle akaryakıt ve tehlikeli madde taşımacılığında) en aza indirilmesi, karbon salımının azaltılması ve sürüş hatalarından kaynaklı araç ve ekipmanlarda (lastik, balata vb.) meydana gelen aşınma ve yıpranmaların minimal ölçeğe indirilmesi hedeflenmiştir. Simülatör eğitimleri tüm OMSAN şoförlerine verilmekte olup, bir sosyal sorumluluk projesi olarak sektör içinde çalışan diğer şoförlerin ve şoför adaylarının hizmetine de sunulmaktadır. 

Uluslararası pazarlarda rekabet düzeyi açısından sektörünüzün durumunu değerlendirir misiniz? Sizce Türkiye, bir lojistik üs haline gelebilir mi?

Araştırma firmaları tarafından yapılan çalışmalara göre Türkiye’de lojistik sektörünün toplam büyüklüğünün yaklaşık 300 milyar TL olduğu ve 3PL hizmet sunan lojistik firmaların ise bu pazardan aldığı payın yaklaşık 24 milyar TL olduğu tahmin edilmektedir. Dünya Bankası Küresel Lojistik Performans Endeksi’nin 2014 yılı sonuçlarında ise ülkemiz 160 ülke arasından 30'uncu sırada bulunmaktadır. Türkiye’nin genel ekonomik durumu ile lojistik sektörünün büyüme oranları birlikte incelendiğinde lojistik sektörünün genel ekonomiden daha hızlı büyüdüğü görülmektedir. Ancak, Türkiye ekonomisinin üzerinde bir büyüme ivmesine sahip olan Türk lojistik sektörünün büyümesine engel bir takım etkenler bulunmaktadır. Karayolu taşımacılığı kapsamında Gümrük Yönetmeliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği sisteminde yapılan değişikler halen netleşememiştir. Bunun dışında altyapı eksikliklerinden kaynaklanan verimsizlikler, hukuki altyapı eksiklikleri, mevzuatların getirdiği bürokratik engeller, lojistik konusunda eğitimli işgücünün azlığı ve teknolojinin yeterince etkin kullanılamaması, geçiş belgesi, kota ve vize sorunları ile yüksek otoyol vergilerinin varlığı lojistik hizmeti sunan şirketlerin işini zorlaştırmaktadır. 

2015 yılı OMSAN için nasıl geçti?

•     OMSAN, 2015 yılını hedeflerine ulaşarak kapattı. OMSAN, 2015 yılını 640 milyon TL ciro ile tamamlamıştır. 

•    OMSAN, 2015 yılında Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı. Rapor hazırlanırken, dünya genelinde kabul görmüş bir standart olan Küresel Raporlama Girişimi’nin G4 Raporlama Standardı baz alındı. Bu rapor ile OMSAN, sürdürülebilir politika ve uygulamalarını tüm paydaşları ile GRI - G4 standartlarında paylaşan ilk Türk lojistik firması oldu.  

•    Öte yandan OMSAN, 2015 yılı içinde gerek Türkiye gerekse Avrupa’da üst üste aldığı saygın ödüllerle başarısını tescil etmiştir. 

•    OMSAN, başarılı ve yenilikçi profesyonel eğitim uygulamaları ile başvurduğu ve Avrupa’nın en prestijli lojistik ödüllerinden biri olarak kabul edilen European Supply Chain Excellence Awards yarışmasında, birçok Avrupalı rakibini geride bırakarak tek Türk finalist olmuştur.

•    Logitrans Transport Lojistik Fuarı kapsamında bu yıl altıncısı düzenlenen Atlas Lojistik Ödülleri Yarışması’nda OMSAN, Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri (R2) kategorisinde üst üste 6'ncı kez yılın en başarılı lojistik şirketi seçilmiştir. Ayrıca, Emniyetli ve Ekonomik Sürüş Simülatörü ile Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

•    OMSAN, dünyanın önde gelen marka değerlendirme şirketlerinden biri olan Brand Finance tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Değerli Markaları - 2015” araştırması sonuçlarına göre Türkiye’nin en değerli lojistik markası seçilerek, bir kez daha listeye lojistik sektöründen giren en değerli marka olmuştur. 

•    OMSAN, Avrupa’nın en prestijli iş dünyası ödüllerinden biri olan “European Business Awards 2015 Yarışması’nda Ulusal Şampiyon seçilmiştir.

•    OMSAN, Emniyetli ve Ekonomik Sürüş Simülatörü’nün çevresel katkıları sebebiyle, Fransa merkezli Otherways Management & Consulting Association  tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen bir organizasyonda, uluslararası düzeyde saygın bir çevre ödülü olan “The Green Era Award” ödülünü almaya hak kazanmıştır. OMSAN, bu ödülü kazanan ilk ve tek Türk lojistik firması olmuştur.

•    Önemli bir müşterimiz olan Air Liquide Türkiye, operasyonlarının başlangıcından beri Air Liquide araçları ile kazasız olarak yapılan ve önemli bir kilometre taşı olarak kabul edilen 1 Milyon kilometre sınırının aşılması nedeniyle almış olduğu HSE (Sağlık - Emniyet – Çevre) ödülündeki payından ve desteğinden ötürü iş ortağı olarak OMSAN’a teşekkür belgesi vermiştir. 

•    İletişim ve medya alanındaki çalışmaları ile dünyanın en önemli pazarlama ve iletişim programlarından biri olan uluslararası MarCom Ödülleri’nde OMSAN, Arabam Tatilde Projesiyle Bütünleşik Pazarlama Kategorisi’nde Platin Ödül’e, kurumsal ilan çalışmaları ile Kurumsal Reklamcılık Kategorisi’nde ise Altın Ödül’e layık görülmüştür. 

•    Türkiye’nin en büyük insan kaynakları sitesi Kariyer.Net tarafından her yıl düzenli olarak verilmekte olan İnsana Saygı Ödülleri kapsamında ise OMSAN’a üçüncü kez “İnsana Saygı Ödülü verilmiştir. 

•    Araçları güvenli şekilde kullanmaları, çalışmış oldukları şirketlere ve meslek kurallarına bağlılık göstermek suretiyle lojistik sektörünün onurunu yüceltmeleri ve imajını güçlendirmeleri sebebiyle 14 OMSAN sürücüsü IRU Onur Nişanı’na layık görülmüştür. 

•    2015 yılında OMSAN, her biri kendi sektöründe öncü olan önemli firmaları müşteri portföyüne eklemenin yanı sıra bazı firmalara daha önce vermeye başladığı hizmet kapsamını genişletmiştir.

•    OMSAN, ısıtma ve kullanım suyu sistemlerinin üretim ve pazarlamasında Dünyanın önde gelen firmalarından Ariston Thermo Group’un kombi, termosifon ve yedek parça ürünleri için depolama ve yurtiçi dağıtım hizmetleri vermeye başlamıştır.

•    OMSAN, Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en yüksek yağ işleme kapasitesine sahip firması olan BESLER’in likit ve margarin ürünleri için serbest depolama, elleçleme, katma değerli hizmetler ve dağıtım hizmetleri sunmaya başlamıştır. BESLER’in İstanbul Anadolu Yakası Pendik Tesisleri’nde bulunan toplam 3 deposunda yerinde yönetim modeliyle hizmet veren OMSAN, depolarda stoklanan ürünlerin tüm Türkiye dağıtımını da gerçekleştirmektedir. 

•    OMSAN yine bu zaman dilimi içerisinde çimento sektörünün öncü firmalarından Denizli Çimento’yu müşteri portföyüne eklemiştir. Faaliyetleri kapsamında demiryolu taşımacılığının oranını artırmayı önemli bir hedef olarak belirleyen OMSAN; Denizli Çimento’nun Kütahya / Tunçbilek’ten, TCDD’nin Denizli / Kaklık İstasyonu’na yapılan kömür taşımalarını ve yine Denizli Çimento Fabrikası’ndan İzmir / Aliağa`ya yapılan dökme çimento taşımalarını demiryolu ile gerçekleştirmektedir.

•    Bunun dışında OMSAN; müşterisi olan BOSCH’un ısıtma ve soğutma grubu ürünlerine ilave olarak, otomotiv yedek parça, el aletleri ve güvenlik ekipmanlarını kapsayan ürünleri için de serbest depolama, gümrüklü depolama, elleçleme ve diğer katma değerli hizmetlerini sunmaya başlamıştır.

•    OMSAN, Fransa merkezli Société Générale Grubu’nun bir iştiraki olarak operasyonel filo kiralama alanında hizmet sunan ALD Automotive Türkiye için araç taşıma hizmeti sunmaya başlamıştır. İmzalanan sözleşme kapsamında OMSAN, ALD Automotive Türkiye’nin çeşitli tip ve markalı sıfır km ve ikinci el araçlarını, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Konya, Samsun, Trabzon, Erzurum ve Malatya illerinden, ALD Automotive Türkiye’nin İstanbul’daki araç toplama merkezine taşımaktadır.

•    OMSAN,  EDAK için gerçekleştirmekte olduğu Adana ve Antalya’dan çeşitli illere ilaç dağıtım hizmetini genişleterek, Samsun, Ordu ve Giresun’a da hizmet vermeye başlamıştır.

            

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar