Facebook ta paylaştweet le

Lojistik devlerin Türkiye ilgisi büyüyor

9.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

200 milyar dolar civarında toplam ciroya sahip dünyanın en büyük ilk 20 şirketinden 19’unun Türkiye’de yatırımı bulunuyor

Lojistik operasyonlarda doğal avantaja sahip Türkiye, dünyanın en büyük lojistik şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Armstrong & associates’in yayımladığı dünyanın en büyük ilk 20 lojistik şirketinden 19’unun Türkiye’de yatırımı olması, ülkenin sahip olduğu coğrafyadaki önemini ve ekonomik potansiyelini ortaya koyuyor. Lojistik devlerinin Türkiye’yi tercih etme nedenini ülkenin coğrafi konumuna bağlayan Nippon Express Genel Müdürü Volkan Yıldırım, “Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olması, lojistik sektörünün hızlı şekilde büyümesi ve Asya, Orta Doğu, Avrupa arasında bulunan eşsiz coğrafi konumu, yatırım kararında etkili oldu” diyor.

Nippon Express kendi şirketini kurarak Türkiye pazarına giren küresel oyunculardan. Türkiye dışında 41 ülkede Nippon Express adıyla faaliyet gösteren şirketin, 2014 yılı global cirosu 14,6 milyar doları buluyor. Yıldırım, Türkiye’nin coğrafi konumunun avantajından faydalanarak bunu diğer ülkelerde bulunan ofislerine avantaj olarak sunmanın öncelikli hedefleri olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Gelişmekte olan Türk - Japon iş birliklerinde pay sahibi olabilmek de bir diğer hedefimiz.”

Çin yatırımları Sinotrans’ı Türkiye’ye getirdi Türkiye’de son yatırım yapan dünyanın en büyük lojistik firmalarından Sinotrans’ın da Türkiye’yi tercih etmesinin benzer nedeni bulunuyor. Çin’in en büyük lojistik operatörlerinden Sinotrans, Türkiye pazarına, Lyonel a. Makzume Şirketler Gurubu ile yüzde 50 ortalık kurarak (Joint Venture) Sinotrans Makzume Lojistik Limited Şirketi adıyla adım attı.

Sinotrans’ın birçok ülkede yatırımları bulunduğunu söyleyen Sinotrans Makzume Genel Müdür Yardımcısı Ömür Öztaş, yatırım bölgelerinden birinin Türkiye olma nedenini, coğrafi konumu, bölgedeki güçlü üretici rolü ve ihracatçı bir ülke olmasına bağlıyor.

Türkiye’de çoğalan Çin yatırımları ve bu yatırımcılara hizmet vermenin de önemli rol oynadığını belirten Ömür Öztaş, Sinotrans Makzume’nin öncelikli hedefini ise şöyle özetliyor: “Proje Taşımacılığı, Kontrat Lojistiği ve 3PL gibi lojistik hizmetlerde çözüm ortağı olarak hizmet vermek. Bunlarla beraber bir de forwarding faaliyetleri de kapsamamızda olacak. Türkiye coğrafi açıdan hem bir hub hem de CIS, Orta Doğu, Karadeniz ve avrupa için bir bağlantı noktası olduğu için, Türkiye’yi bölgedeki diğer ülkeleri de yönetebileceği bir ofis haline getirmek hedeflerimiz arasında.”

Küresel şirketler Türkiye’de satın alma ve şirket açma gibi direkt yatırımı tercih ederken, bazı operatörler de ortaklık olarak ülkedeki büyümesini sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük özelliği bölge operasyonları için merkez olarak tercih edilmesi.

Ch robınson Türkiye’de yüZe 35 büyümeyi hedefLiyor Dünyanın en büyük lojistik firmaları arasında yer alan firmalardan CH Robinson da kendi şirketini kurarak Türkiye pazarına girmeyi tercih edenlerden. CH Robinson’un 2014 global cirosu yaklaşık 13.5 milyar doları buluyor. CH Robinson Türkiye Genel Müdürü Gökalp Ertuğrul, Türkiye’de yıllık yüzde 35 oranında büyüme hedeflediklerini belirtiyor.

REKABET PERFORMANSI YÜKSELTİYOR

2014 yılı verilerine göre; ilk 20 arasında yer alan şirketlerin yıllık ciro büyüklüğü 4 milyar dolar ile 32 milyar dolar arasında değişiyor. İlk 20 şirketin yıllık ciro büyüklüğü ise 202 milyar dolar civarında. Türkiye’nin lojistik hizmet kalitesi her geçen gün yükseliyor. Bu iyileşmenin altında, hem yerli firmaların birer küresel oyuncu olmaya başlaması hem de küresel şirketlerin Türkiye’de konuşlanması yatıyor. Dünya devi şirketlerin yatırımları ve hizmet kalitesine yönelik rekabetin artması, Türk lojistik sektörünün performansının gelişmesini kamçılayan unsurlar oldu.

YABANCILARIN LİMAN İLGİSİ DEVAM EDİYOR

Küresel lojistik şirketlerin Türkiye pazarına giriş için en çok tercih ettiği alanlardan biri de limancılık. Son olarak COSCO, FİBA Holding’ten Kumport’u satın alarak pazara giriş yaptı. MSC ortaklığıyla Tekirdağ’da kurulan asyaport da operasyonlara başladı. Bu operatörler dışında APM Terminals’ın Petkim Limanı’nda, DP World’ün Yarımca’da ve PSA’nın Mersin’deki MIP yatırımı bulunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar