Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZİKAD'dan yeni proje

26.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), iş dünyasındaki kadının daha da güçlendirilmesini hedefleyen yeni bir projeye başlıyor. ABD Büyükelçiliği’nin fon desteği verdiği ve “Ege Bölgesi’ndeki İş Kadınları Derneklerinde Kapasite Geliştirme” adını taşıyan proje, İzmir, Aydın, Denizli ve Manisa’da uygulanacak.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Dernek Merkezi’nde lansmanı yapılan projenin, ABD Büyükelçiliği tarafından fon ayrılarak desteklendiğini söyleyen İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, 26 Eylül 2018 ile 25 Şubat 2019 tarihleri arasında hayata geçirilecek olan projeye iştirakçi kurum olarak Karşıyaka Belediyesi, Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri, Aydın, Manisa ve Denizli Ticaret Odaları’nın da katkı koyacağını söyledi.

 

Hedef yeni STK’lar yaratmak

Projenin iş kadınlarının güçlendirilmesini amaçlayan eğitim, toplantı ve dağıtım faaliyetlerinden oluştuğunu söyleyen İZİKAD Başkanı Serter, hedef grubu olarak iş hayatından 240 kadın olacağını da ifade etti. Serter, “Projemiz kadınların, kadın hakları için yeni STK'lar oluşturmayı ve bu savunucuların savunuculuk, organizasyon ve liderlik yeteneklerini artırmayı hedeflemektedir. Her şehirde 30 kadın iş dünyası temsilcisine 8’er saat sürecek olan Liderlik Geliştirme Programı uygulanacak. Ayrıca İzmir'de atölye çalışması yaparak Ege Bölgesi'ndeki iş kadınları derneklerinin gücünü arttırmak için bir “Kadın Çalıştayı” düzenlenecek ve 150 kadın, iş hayatındaki kadının statüsünü tartışacak. Son olarak da “Ege İş Kadınları Platformu” adı altında proje sonrasında sürdürülebilir bir platform oluşturulacaktır’ diye konuştu.

Proje Bilgileri:

Proje Adı:

Ege Bölgesindeki İş Kadınları Derneklerinde Kapasite Geliştirme
Increasing the Capacity of Businesswomen Associations in Aegean Region

Proje Sahibi:İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD)
Fon Sahibi Kuruluş :ABD Büyükelçiliği

Uygulama İlleri:İzmir-Aydın-Denizli-Manisa

Uygulama Tarihleri:26.09.2018-25.02.2019

Proje Paydaşları: Kadın Haklarını Koruma Derneği, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Aydın Ticaret Odası, Manisa Ticaret Odası ve Denizli Ticaret Odası, Karşıyaka Belediyesi.

Proje Hedefleri:

Projemiz, iş kadınlarının ve yerel bölgelerde kadın haklarını savunan sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesini amaçlayan eğitim, toplantı ve yaygınlaştırma faaliyetlerini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Hedef grubumuz iş hayatında aktif olarak yer alan 240 kadındır.
Projemiz kadın hakları için mücadele eden yeni STK'lar oluşturulmasını desteklemeyi ve bu STK’larda yer alan kadınların savunuculuk, organizasyon ve örgütlenme kapasitelerini artırmayı hedeflemektedir.

Proje Faaliyetleri:
a.Eğitim Faaliyetleri: Aydın, Denizli ve Manisa illerinde 8’er saat 30 kadın iş dünyası temsilcisine Liderlik Geliştirme ve Kadın Hakları Programı uygulanacaktır.
b.İş Dünyasında Kadın Statüsü Çalıştayı: Ege Bölgesi'ndeki iş kadınları derneklerinin gücünü arttırmak için İzmir’de bir çalıştay düzenlenecek ve 150 kadın iş hayatının her alanındaki kadın statüsünün artırılması hakkında yöntemler geliştirecektir.
c.Ege İş Kadınları Platformu: Proje sonrasında İzmir,Aydın, Manisa ve Denizli iş kadınları ile sürdürülebilir bir iş kadınları platformu oluşturulacaktır.
d.Proje Websitesi: Proje için “Gelecek İçin Kadın” adında online bir platform oluşturulacaktır. Kurulacak sosyal medya sayfalarında proje faaliyetleri duyurulacaktır.
Proje Sonuçları:
Projemiz sayesinde iş kadınları derneklerinin sayısı artacaktır. Kadınlar ve erkeklerin iş hayatına katılım oranlarındaki fark azaltılarak, üst yönetimde kadınların temsil edilme oranı artırılacaktır. Kurulacak sivil toplum kuruluşları sayesinde kadınların çalışma koşulları geliştirilecektir. Kadınlar için daha iyi işler, ücretler ve sosyal güvenlik koşulları sağlayan, aile gereksinimlerine saygılı işyerlerinin oluşturulmasına öncülük edilecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ticaret Borsası ve TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde iş dünyasının önde gelen kadın temsilcileri ile ''Kız Kardeşim Projesi Kadın Girişimciler...

İZİKAD’ın “Gelecek İçin Kadınlar” buluşmasına yoğun ilgi gösteren kadınlar salonları doldurdu. Yoğun katılım nedeniyle ayakta kalan kadınlar hem “kadın”ı konuştu hem d...

İZİKAD, Adana programında işbirliği mesajı verdi. İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) üyeleri, Adana programı kapsamında Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Mec...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) tarafından SwissOtel Büyük Efes’te düzenlenen toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ...

Türk kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verildiği tarih olan 5 Aralık 1934 gününden yola çıkarak kutlanmaya başlanan 5 Aralık Kadın Hakları Günü sebebiyle kadın başka...

Ege İş Kadınları Derneği’nin (EGİKAD) geleneksel hale getirdiği ve alanında uzman bir konuğun sunum yaptığı “Biz Bize” toplantısı, Tepekule Kongre Merkezi’nde yapıldı.

“Anadolu Efsanelerinden Seçmeler” Minyatür Sergisi İzmir Ticaret Odası (İZTO) Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu. Ege İş Kadınları Derneği’nin de (EGİKAD) deste...

Yazarlar
Website Security Test