Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Kız Kardeşim Projesi Kadın Girişimciler İle İlham Buluşması'' gerçekleşti

16.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası ve TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde iş dünyasının önde gelen kadın temsilcileri ile ''Kız Kardeşim Projesi Kadın Girişimciler İle İlham Buluşması'' etkinliği gerçekleştirildi.

Swiss Otel'de düzenlenen etkinliğe, TOBB Kadın Girişimciler İzmir İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, TOBB Sektörel ve Girişimcilik Dairesi Başkanı Ozan Acar, Film yapımcısı ve TÜRSAK Başkanı Elif Dağdeviren, Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, KREDO Muhasebe&Danışmanlık Yönetici Ortağı Evren Erk, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, Coca-Cola Türkiye Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Sorumluluk Müdürü Tülin Kara Özger konuşmacı olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Aysel Öztezel, kadın girişimciliğinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi, kadınları daha donanımlı hale getirilmesi, girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesi için çalıştıklarını belirterek “Şüphesiz, kadınlar yaşadıkları toplumun ve ülkenin ekonomik statüsünü değiştirebilecek güce ve azme sahipler. Ekonomik büyüme, kadının iş hayatının içindeki varlığının artmasına, daha çok ürün ortaya çıkmasına, daha fazla üretim yapılmasına bağlı. İş hayatında Ne yazık ki kadın sorunu var. Erkek ve kadın çalışanlar arasında ciddi ücret farkları var. Erkek istihdam oranı kadına göre iki kat fazla, kadın için en önemli sorun nitelikli istihdam. Kadınlarımızın finansal bilgilere erişimleri erkeklerin çok daha gerisinde. Gelişmiş ülkelerde bile bu böyle. Kadınlar bilgi teknolojilerini etkin  kullanmalı, temel finansal konularda bilinçlenmeli ve girişimcilik becerilerini güçlendirmeli. Türkiye’de, kadınları iyi birer finansal okur yazar, bilgisayar okur yazarı, sosyal medya okuryazarı  haline getirecek, Kız Kardeşim projeleri artmalı” diye konuştu.

 “Kız Kardeşim Projesi kadınlara başka bir yol daha olduğunu gösteriyor”

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli Türkiye’nin yalnızca üyesi olduğu OECD ülkeleri arasında değil, tüm dünyada kadınların iş gücüne katılım oranının en düşük olduğu ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

Kadınların çalışma hayatında olduğu gibi gelirde de erkeklerin çok gerisinde olduğunu belirten Işınsu Kestelli, “Türkiye’de, Toplumsal Cinsiyete Göre Kişi Başına Düşen Brüt Milli Gelir kadınlarda 10 bin 648 dolar iken, bu rakam erkeklerde 27 bin dolar seviyesinde. Bu aslında bir sonuç çünkü adaletsizlik daha en baştan, eğitimden başlıyor. Türkiye’de kadınların ortalama eğitim süresi 7 yıl iken, erkeklerde 8,8 yıl. OECD ortalaması ise kadınlarda 11,7, erkeklerde 12 yıl. Yani OECD ülkelerinde hem ortalama eğitim seviyesi bizden daha yüksek hem de aradaki süre farkı yok denilecek kadar az. Dolayısıyla her şeye en baştan, eğitimden başlamalıyız. “Kız Kardeşim Projesi”nin önemi de tam bu noktada ortaya çıkıyor. Çünkü proje, teknolojinin hızla değiştirdiği günümüz modern dünyasında hayatın ritmine ayak uydurabilmek için kadınların bilgisayarla tanışmaları, iletişim teknolojilerinden etkin şekilde yararlanmaları, temel finansal konularda bilinçlenmeleri, girişimcilik becerilerinin güçlenmesi ve bölgesel ekonomik kalkınmada etkin rol almasını sağlayacak fırsatlar yaratmayı hedefliyor. Eğitim olarak erkeklerin gerisinde bırakılan kadınların önünde yeni bir ufuk açıyor. Onlara başka bir yol daha olduğunu göstermeyi amaçlıyor” diye konuştu.

Kadınlara 10 önemli tavsiye

Kestelli, kadınların önlerine çıkartılan engelleri aşmasını kolaylaştıracak 10 tavsiyeyi de paylaşarak şunları söyledi:

 “İyi bir eğitim alın. Kadın olmakla ilgili ön yargıları unutun. Kendinize güvenin. Cesur olun. En iyisini yapabileceğinize inanın. Aşırı detaycılığı bir kenara bırakın. Karar almaktan çekinmeyin. Planlı çalışın, kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırın. Stres başarının en büyük düşmanıdır, sakin olun. Hem çocuk hem kariyer yapmak pekâlâ mümkün, hayatın tüm güzelliklerini yaşayın. Evet; başarıya giden yolun basamakları bunlar ve sizler bu basamakları tırmanmak için gerekli güce sahipsiniz.Yeter ki inanın, yeter ki ilk adımı atın.”

Cola-Cola Türkiye Sürdürebilirlik Kurumsal Sorumluluk Müdürü Tülin Kara Özger, kadınların toplumsal ve ekonomik hayatta etkin 2020’ye kadar 5 bin kadının elini tutarak, kadınlara kardeş olmayı hedef edindiklerini belirtirken, “Kadınların ekonomik hayatta var olurken karşılaştığı engellere yardımcı olacağız. Kız kardeşim projesi de bu hedefin Türkiye bölümü. Çok değerli ortaklarla bu projeyi ortaya çıkardık. Geçen seneyi koyduğumuz hedefin üstünde tamamladık. Neleri yaptık neleri daha iyi yapabilirdik diye konuştuk. İş hayatına nasıl dahil olacaklarını kadınlar bilmiyorlar. Gelişime kafasını yoran bir kadın bir araya gelerek neler yapabilir bunları gördük. Proje sayesinde de bu aktarımlarımızı beraber paylaşacağız” diye konuştu.

Kız Kardeşim Projesi ile Türkiye’de yaşayan 18-55 yaş aralığındaki kadınların kişisel finansal kaynaklarını doğru yönetme, girişimcilik farkındalığının arttırılması ve desteklenmesi, bilgi teknolojileri hizmetlerini doğru kullanımına destek olacak bir içerik kapsanıyor. Bu eğitim içeriklerinin yanı sıra kendi alanlarında rol model olan, ilham veren kadınlarla katılımcılar bir araya getirilerek tecrübe aktarımı sağlanacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Fortune Türkiye ve DataExpert iş birliği ile yapılan, markaların yatırım getirisini arttırmasında büyük sorumluluk üstlenen CMO’lara yönelik gerçekleştirilen ''Türkiye...

Avrupa Birliği Başkanlığı ''Sivil Toplu Diyaloğu V'' programı kapsamında desteklenen İZİKAD öncülüğünde hayata geçirilen ''İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmes...

Pakistan’ın Karaçi kentinde düzenlenen 10’uncu Uluslararası Kadın Liderler Zirvesi’ne katılan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’ne (KAGİDER) zirveye sağladığı destek ...

İşte Kadın Derneğinin başlattığı proje kapsamında, evde üretim yapan ya da küçük ölçekli işletme sahibi 100 kadın eğitim alacak.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, kadınlara yönelik bir anket çalışması ve sektörel değerlendirme gerçekleştirdi. Araştırmada, işinin başındaki kadınların iş hayatında ...

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Ocak ayı toplantısını Türkan Saylan Sanat Merkezi’nde yaptı.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), Çiğli Belediyesi ile ortak projeler yaparak kadınları geleceğe taşıyacak. İZİKAD, Eğitim Mentörlük Çalışma Grubu’nun gerçekleştird...

Yazarlar
Website Security Test