Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bu bir kadın meselesi değil, demokrasi meselesi

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, İZİKAD Genel Sekreteri Betül Sezgin ve Proje Koordinatörü Canan Öztürk, İZİKAD’ın AB destekli projesi olan ''İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi'' projesini GÖZLEM Gazetesi’ne anlattı.

GİZEM AY

Avrupa Birliği Başkanlığı " Sivil Toplu Diyaloğu V" programı kapsamında desteklenen İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) öncülüğünde hayata geçirilen "İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi" projesinin geçtiğimiz günlerde tanıtım toplantısı yapılmıştı.

Projenin tanıtım toplantısında çok olumlu dönüşler aldığını ifade eden İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, “Her zaman söylerim, başlangıçlar geleceğin habercisidir. Tanıtım toplantımız bizim için çok güzel bir başlangıç oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, ‘İZİKAD ne isterse yanındayız’ diyerek bize destek olacağını belirtti. Yerel yönetimler, özel sektör bir araya gelirse bir proje dört dörtlük oluyor. Eğer bir ayağı eksik kalırsa o zaman aksamalar meydana geliyor. Biz bu sektörleri projemize dahil ettik ve bu sektörler 12 ay boyunca projemizde etkin çalışacak” dedi.

 

Bu projeden hangi kadınlar yararlanabilecek, nasıl eğitimler alacaklar?

Canan Öztürk:Proje kapsamında kadınlara 'Liderlik Gelişim Programı' ve 'Kızlar Okulları Yönetiyor' eğitimleri verilecek. Liderlik Gelişim Programı eğitimleri, İzmir'de kadının ve İzmir'de yaşayan kadın statüsünün güçlendirilmesi konusunda çalışan 20 dernek üyesi ve 25-40 yaş arası üst düzey yönetici kadına 40 saatlik bir eğitim verecek. Bu eğitimlerle birlikte kadının iş yaşamında karşılaştığı ya da karşılaşabileceği sıkıntılar üzerinde durularak, kadınlara liderlik eğitimi verilecek.  Kızlar Okulları Yönetiyor eğitiminde ise Bahçeşehir Koleji konferans salonunda psikodrama yöntemiyle 8-12 yaş arası 30 öğrenciyle 6 saat cinsiyet eşitliği eğitimi verilecek.

Projenin bir de yurtdışı ayağı olacak, yurtdışında neler yapılacak?

Canan Öztürk:İZİKAD olarak biz Akdeniz Bölgesi İş Kadınları Dernekleri Federasyonu (AFAEMME) üyesiyiz. Projemizi onlara sunup ‘bize uygun bir destekçi bulabilir miyiz’ dediğimizde ‘projenin ortağı biz olmak’ istiyoruz dediler. AFAEMME’nin tüm ülkelerden ciddi deneyimleri var. Bizim için bir workshop düzenleyecekler. Bu workshopta kamudan ve özel sektörden kadınlar iyi uygulama örnekleriyle yer alacaklar. Kadın yönetici sayısının yüksek olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin başarılı olduğu firmaları ziyaret edeceğiz. Barselona ziyareti bizim için hem gözlem olacak hem de burada yuvarlak masa çalışmaları gerçekleştireceğiz. Modern kuruluşların deneyimlerini paylaşacağız. Projemizin sonunda bir kısa film yarışması düzenlenecek. Bu yarışmayı tüm Akdeniz ülkelerinin katılımına açtık. Bu projeyi büyütebilmemizin asıl destekçisi Barselona oldu. Biz bir faaliyet yaptığımızda AFAEMME’nin katkısıyla bunu tüm Akdeniz ülkelerine duyurmuş oluyoruz. Bu yarışmada sanatsal ürünleri bir araya getirdiğimizde başka ülkelerinde mobbinge, kadının güçlenmesine ya da kadın erkek eşitsizliğine bakış açısını da buraya taşımış olacağız. Yani burada hem film gösterimleri olacak hem de kadın erkek eşitsizliği problemine bakış açısını sanatın gücüyle birleştirmiş olacağız. Bu nedenle bir kısa film yarışması yapacağız ve bu yarışmanın kazananı son kapanış toplantımızda ödüllendirilecek.

 

Projedeki paydaşlarınızı hangi kurumlar oluşturuyor?

Canan Öztürk:12 ay sürecek olan proje; eğitimler, mentorluk, çalıştaylar, kısa film yarışmaları gibi birçok konuyu kapsarken bu projenin destekçileri ise Türkiye Genç İşadamları Derneği Ege Şubesi (TÜGİAD), İzmir Ticaret Borsası (ITB), 9 Eylül Üniversitesi, Karşıyaka Belediyesi, Ticaret Gazetesi, Özel İzmir Bahçeşehir Koleji 50.Yıl Anadolu Lisesi, İnci Holding, Maktek, Step Mimarlık ve Pumay Tekstil olacak.

 

Bu projeyi oluştururken nasıl bir eksiklikten yola çıktınız, bu projeyi oluşturmanıza sebep olan nedenler nelerdi?

Huriye Serter: Bu projeye başlarken dört çıkış noktamız vardı. Biz bu projeyi yazarken niyet olarak kadını öne çıkaralım diye düşünmedik, kadın ve erkek güçlerini birleştirsin ve toplumsal cinsiyet eşitliği sağlansın istedik. Türkiye toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamasında 149 ülke arasında 130. sırada. Bizim bütün derdimiz ülkemizi bu konuda daha üst sıralarda görmek. Bu projenin buna katkı sağlayacağını düşündük bu birinci çıkış noktamızdı. İkincisi biz Global Compact üyesiyiz ve bu sayede de Kadını Güçlendirme Platformu’nun imzacısıyız. Aynı zamanda bu platformun İzmir temsilcisiyiz. Kadının güçlendirilmesi konusunda bir farkındalık yaratalım, bu projenin içerisinde o da olsun dedik. İZİKAD’ın bir diğer misyonu da kız çocuklarını geleceğe hazırlamak. Kız Çocukları Okulları Yönetiyor programı da üçüncü çıkış noktamız oldu. Dördüncü çıkış noktamız ise, Birleşmiş Milletler’in kalkınma hedefleri arasında toplumsal cinsiyet eşitliği var. Bu projeyi hazırlarken de bu maddenin İzmir’de hatta ülkemizde görünürlüğünün olmasıydı. Bu 4 çıkış noktasını birleştirdiğimizde bu proje ortaya çıktı.

Betül Sezgin: Bizim projedeki en büyük amacımız bizim düşünce yapımızı projelendirmeye çalışmak. İZİKAD’ın ana fikri teması vizyonunu bu projelerle destekliyoruz. Bu projeler bizim faaliyet konularımız değil aslında bizim hedeflerimiz arasında yer alıyor. Hedefte yapmak istediklerimizi parçalara bölüp projelendiriyoruz. Bu sene bu projeyi yaptık seneye farklı bir projemiz olacak ama mutlaka temelinde kadının güçlendirilmesi yatıyor. Kadın güçlenirse çocuk güçlenir, eş güçlenir dolayısıyla toplum güçlenir diyoruz. Bu kişisel bir sorun değil demokrasi meselesi.

Canan Öztürk:Dünyada genel bir toplumsal cinsiyet eşitsizliği problemi var. İZİKAD’ın en önemli rollerinden bir tanesi de kadının güçlendirilmesi, kadının her alanda eşitlikçi yapıya kavuşmasını sağlamaya çalışmak. Bu cinsiyet eşitsizliğini sadece devletin düzenlemeleriyle sağlamak mümkün değil. Burada özel sektöre düşen roller de var. Bizim de bir sivil toplum örgütü olarak bu konuda özel sektöre yol göstermemiz gerekiyor.

 

“İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi” projesinin benzer projelerden farkı nedir?

Huriye Serter:Bu projenin diğer projelerden farkı uluslararası ayağının olması. Biz Barselona’ya gidip kendimizi anlatacağız. Çünkü dışarıda Türkiye’deki kadınlara dair bir algı var. Biz bu algıyı yıkmak istiyoruz. Türkiye’deki güçlü kadınlardan haberleri olsun, bu kadınlar görünür olsun istiyoruz. Oraya gittiğimizde bize toplumsal cinsiyet eşitliğinin yüksek olduğu iş yerlerini gezeceğiz. Onlar bu eşitliği nasıl sağlamış bunu göreceğiz. Döndüğümüzde belki de bizim de onlardan gördüğümüz farklı çalışmalarımız olacak.

Ayrıca İZİKAD olarak bizim çok çabuk hareket edebilme özelliğimiz var. Bu yeteneğimizi projemizde kullanacağız. Ülke çapına yayılan bir farkındalık yaratacağız. Ama her şeyden önemlisi ülkemizde çok fazla dezavantajlı kadın var. Bu yüzden çok fazla proje yapma olanağımız var. Nereye dokunsanız bir sorunla karşılaşıyorsunuz ve siz bu sorunların çözümü için gönüllüyseniz nasıl çözüm sağlayabilirim diye uğraşmaya başlıyorsunuz. Biz İZİKAD’da 76 aktif çalışan kadınız ve bu sorunları kendimize dert etmiş kadınlarız. Bu nedenle sorunların çözümü için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.

Canan Öztürk: Bizim gerçekleştirdiğimiz her projenin daha önce yapılmamış olması gibi bir derdimiz var.  Çünkü kamuyu, özel sektörü ve sivil toplumu birlikte harekete geçiremeyen hiçbir projenin ne sürdürülebilirliği oluyor ne de adına proje diyebiliyorsunuz. Biz yaptığımız çalışmalarda bu bütünlüğü sağlamaya çalışıyoruz. Bizim aslında bu projelerde amacımız diğer kurumları arkamızdan sürüklemek ve bir çekim kuvveti yaratmak. Çünkü bizim yaptığımız çalışmalar faaliyet değil, bir nedeni bir hedefi var.

Bizim projelerimiz dernek tüzüğümüzün parçalarını oluşturuyor diyebiliriz. Bu projelerle biz paydaşlarımızı artırarak ve algımızı yükselterek kendi kapasitemizi de güçlendirmiş oluyoruz. Bunlar parça parça faaliyetten öte yıllık bir hedef, yıllık bir bakış açısıyla düşünüyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB)'nden Kadıköy'de toplanan kadınlara yönelik yapılan polis müdahalesine ilişkin açıklama.

İzmir Ticaret Borsası’nda düzenlenen ''Dilde ayrımcılık, davranışta şiddete dönüşür'' konulu söyleşide toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsiyete dayalı şiddet konuşuldu...

Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (KKB) ortaklığında 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle ''Kadın Yoksa Demokrasi Yok'' paneli İzmir Ticaret Odası (...

EBSO Vakfı Mütevelli Heyet Üye eşleri tarafından kurulan EBSOV Kadınlar Birliği, İpek Özçelik’in başkanlığında geleneksel kermesini Alyans Küçük Kulüp’de düzenledi.

İzmir Ticaret Borsası, Türkiye ve AB arasında kadın girişimciliği alanında koordinasyonun sağlanması için kararlılığını bir kez daha vurguladı.

İzmir İş Kadınları Derneği’nin (İZİKAD) geleneksel olarak düzenlediği bu yıl ‘İzmir Derim’ teması ile 5. kez yapılan Fotoğraf Yarışması’nda en güzel İzmir fotoğrafları...

İzmir Ticaret Borsası, İspanya Santiago de Compostela Ticaret, Sanayi, Hizmetler Odası ev sahipliğinde düzenlenen “Kadın Girişimcilerin İş ve Sivil Toplum Hayatında İl...

Yazarlar
Website Security Test