Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

GEKA'dan Kuşadalı kadınlara destek

16.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kuşadası’nda 2017 yılından bu yana faaliyet gösteren KUŞAKK Kooperatifi, GEKA’nın sağladığı hibe desteği ile kadınlar için kurslar düzenliyor. Kursları başarıyla tamamlayan Kuşadalı kadınlar üretimlerini kooperatif çatısı altında satma fırsatı buluyor.

Kuşadası’nda 2017 yılı Aralık ayında kurulan Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK), faaliyetinin 2. Yılında, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın sağladığı destekle kadınlara yönelik kurslar düzenlemeye başladı.

KUŞAKK, kuruluşundan birkaç ay sonra geliştirdiği ‘KUŞAKK’tan Kuşağa Yaratıcı El Sanatları’ Projesi ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın ‘2018 yılı Kooperatif ve Birliklerin Güçlendirilmesi Mali Destek Programı’ kapsamında Mart 2018’de hibe desteği sağladı.

Projenin ilk etabı olarak, kooperatif ortağı kadınlara yönelik el sanatları kursları açıldı. Baskı ve ahşap kalıp, eko-print (kumaş boyama), nakış iğne teknikleri, turistik ve hediyelik eşya yapımı, seramik ve çini boyama alanlarındaki kurslarda, usta öğreticiler tarafından, Türk el sanatlarıyla ürün yapımı öğretildi. Kurslar, en az 16, en fazla 39 eğitim günü olarak gerçekleştirildi. Üretime yönelik kursların ardından, girişimcilik ve kapasite geliştirme ana başlıkları altında üretici kadınlara, iş modeli, temel düzeyde araştırma teknikleri, iş hayatında iletişim, satış, pazarlama, iş organizasyonu eğitimleri, uzmanlarınca verildi. Bu eğitimler 10’ar saat olarak gerçekleştirildi.

KUŞAKK ortağı kadınlar, kurslar sonrasında elde ettikleri becerilerle gerçekleştirdikleri üretimlerde ağırlıklı olarak Kuşadası’nın kuş motiflerini kullanıyorlar. Ana hedef kadınların üretime kazandırılarak, kendi gelirlerini elde etmesi.

GEKA’NIN SAĞLADIĞI MAKİNELER ÜRETİMİ HIZLANDIRIYOR
KUŞAKK, Güney Ege Kalkınma Ajansı ile yürüttüğü mali destek projesi kapsamında bünyesine sanayi tipi makineler de kattı. Kursları tamamlayan kadınlar, GEKA tarafından sağlanan bu makinelerde dikiş ve nakiş üretimlerini gerçekleştiriyorlar. Bu sayede katma değeri yüksek ürünler elde edildiği gibi, üretim hızı da artırılıyor. Ürün ve tasarım çeşitliliği her geçen gün çoğalıyor. İlk aylarda şal, file, bez çanta olarak başlayan üretim, bugün koleksiyona dönüşen ev tekstili ürünleri, takı, dekoratif ve moda ürünlerle devam ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir’de 48 kadın derneğini temsil eden İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin (İKKB) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, korona virüsü nedeniyle infaz yasasında yapıla...

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen, Güçlü Kadın - Güçlü Ekonomi - Güçlü Toplum etkinliği, 6 Mart 2020 Cuma günü, Elite World Otel Taksim gerçekle...

İzmir’in önde gelen kadın derneklerinden İZİKAD, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadına verdiği değer dünyaca bilinen Ulu Önder Atatürk’ü Anıtkabir’de ziyaret etti.

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. İzmir iş dünyasının kadınları, Dünya Emekçi Kadınlar Günü görüşlerini ve kadınların gelecekte toplumsal ile ekonomik yaşamda e...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için farklı sektörlerden iş kadınları günün önemi ve ülkemizdeki kadınların daha iyi bir konuma gelebilmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.

İzmir’de faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarının kadın başkanları, 8 Mart Dünya Kadınlar günü sebebiyle birer açıklama yaparak kadın sorunlarına dikkat ç...

İzmir İş Kadınları Derneği’nde (İZİKAD), bayrak değişimi yaşandı. İZİKAD dernek merkezinde yapılan genel kurulda Betül Sezgin başkan seçildi. Genel kurulun divan başka...

Yazarlar
Website Security Test