Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Salihli'de anket: İş sahibi kadınlar çalışmaktan memnun

8.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, kadınlara yönelik bir anket çalışması ve sektörel değerlendirme gerçekleştirdi. Araştırmada, işinin başındaki kadınların iş hayatında avantajlı bir durumda olduğuna inandığı ve çevreden saygı gördüğü için memnun olduğu ortaya çıktı.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, kadınların iş yaşamındaki yerini tespit etmek, sıkıntılarını ve sorunlarını ortaya koymak amacıyla bir çalışma gerçekleştirdi. İşinin başında bulunan üyelerinin yanı sıra, sanayi sitesinde emeği ile çalışanların da aralarında bulunduğu 30 kadın tek tek ziyaret edilerek, anket uygulandı.

Sektörel incelemeler kapsamında bu sefer kadınlara yönelik bir çalışma yapan Salihli TSO, gerçekleştirdiği ziyaretler ve anketleri değerlendirmek üzere, Oda Meclis Salonu’nda kadın üyelerin katılımıyla bir toplantı düzenledi. Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, toplantıda, kadınların iş yaşamında son zamanlarda daha fazla yer almaya başlamasının sevindirici olduğunu belirtti. Kadınların iş hayatında yer almasının işletmeye ve çalışma ortamına büyük yarar sağladığını vurgulayan Yüksel, şu görüşleri dile getirdi:

“Kadının olduğu yerde disiplin, düzen, yumuşaklık ve sakinlik hakim olur. Kadının bulunduğu ortamda kötü konuşmalar olmaz, saygılı davranışlar dikkat çeker. Biz bunu kadın çalışanlara yönelik yaptığımız birebir ziyaretlerde gözlemledik. Bunun doğruluğunu kadın üyelerimiz her fırsatta bize ifade etti.

Kadınların iş yaşamına katılması son yıllarda daha da arttı. Toplam çalışanlara oranı yüzde 30’lardan yüzde 32’lere çıktığını istatistikler de gösteriyor. Ama temsil edilme konusunda hala geride olduklarını görüyoruz. 36 kişilik meclisimizde sadece 1 kadın meclis üyemiz var. Kadınların her alanda bulunması ve temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz.”
Toplantıya sigortacı ve konfeksiyoncu kadınların yanı sıra, Salihli TSO bünyesinde yer alan Kadın Girişimciler İcra Kurulu temsilcisi Benay Oral ve Salihli TSO Başkan Yardımcıları Taner Kalay ile Günay Topkaya da katıldı.

Toplantıda birebir görüşmelerle doldurulan anketlerin değerlendirmesi de oluşturulan sonuç raporu çerçevesinde yapıldı. Buna göre Salihli’de işinin başında bulunan kadınların yarısından çoğunun üniversite ve lise mezunu olduğu; yanlarında 1-5 kişi arasında çalışan olduğu; işletmelerin ağırlıklı olarak 10 yıl ve üstü maziye sahip köklü işletmelerden oluştuğu, en büyük sorunun kalifiye eleman ve finansman konusunda yaşandığı anlaşıldı.

Kadınların, iş yaşamında karşılaştıkları avantaj ve dezavantajların neler olduğu konusunda sorulan soruya verilen yanıtlardan, genelde kendilerini avantajlı gördükleri ve saygılı tutumlarla karşılaşmaktan son derece memnun oldukları anlaşıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), işbirliğini ve ortak anlayışı teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla, işbirliği protokolü imzaladı.

Milas'ta, kadınları bir araya getirerek üretime katmak ve ekonomik alanda da güçlü olmalarını sağlamak amacıyla 7 kadının kurdukları kooperatifi Milas Ticaret ve Sanay...

Fortune Türkiye ve DataExpert iş birliği ile yapılan, markaların yatırım getirisini arttırmasında büyük sorumluluk üstlenen CMO’lara yönelik gerçekleştirilen ''Türkiye...

Avrupa Birliği Başkanlığı ''Sivil Toplu Diyaloğu V'' programı kapsamında desteklenen İZİKAD öncülüğünde hayata geçirilen ''İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmes...

Pakistan’ın Karaçi kentinde düzenlenen 10’uncu Uluslararası Kadın Liderler Zirvesi’ne katılan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’ne (KAGİDER) zirveye sağladığı destek ...

İşte Kadın Derneğinin başlattığı proje kapsamında, evde üretim yapan ya da küçük ölçekli işletme sahibi 100 kadın eğitim alacak.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Ocak ayı toplantısını Türkan Saylan Sanat Merkezi’nde yaptı.

Yazarlar
Website Security Test