Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alaçatı’da giyilebilir sanat

20.8.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Modaya sanatsal açıdan bakan genç tasarımcı Başak Cankeş, Alaçatı Hacımemiş’te sanat ve moda meraklılarını tek mekanda buluşturuyor. Bashaques markası hem yenilikçi tasarıma sahip ürünleri hem de butik ve sanat galerisini bir arada sunan konseptiyle ilgi görüyor      

İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarımı bölümünü ikincilikle bitirdikten sonra bir süre İngiltere ve İstanbulda ünlü moda tasarımcılarının yardımcılığını üstlenen Başak Cankeş, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Alaçatı’da kendi ismini taşıyan tasarım mağazası Bashaques’ı açtı. Cankeş, kendi yarattığı desenler ve tasarımlarla zenginleştirdiği ürünler ile ilham aldığı dünyaca ünlü modacıların da tasarımlarına yer verdiği mağazanın bir bölümünü de  sanat galerisi haline getirdi. Bu galeride hayran olduğu sanatçıların eserlerini köklü galeriler ile işbirliği yaparak sergiliyor ve ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim yaşatıyor. 

Tasarımlarını “giyilebilir sanat” olarak nitelendiren Başak Cankeş, tasarladığı desen ve illustrasyonları, her sezon iki sanatçının sanatı ile harmanlayarak koleksiyon haline getiriyor. Yarattığı desenlerin İstanbul Moda Haftası’nda bir tasarımcının tüm koleksiyonunu kapsayarak podyuma çıkmasıyla adını duyurmaya başlayan başarılı tasarımcı, daha sonra giyilebilir sanat koleksiyonu "An" ile ilk defilesini geçtiğimiz mart ayında Mercedes Benz İstanbul Moda haftasında sundu. Murathan Özbek’in ödüllü ikinci kişisel fotoğraf sergisi “An”ın ana ilham kaynağını oluşturduğu ve Fırat Neziroğlu’nun el dokuması sanat eserlerinin zenginleştirdiği “An” koleksiyonu, Başak Cankeş’e iki büyük ödül kazandırdı. Katıldığı Akdeniz Moda Ödülleri(Mediterrenean Fashion Prize)’nde birincilik kazandı. Bu yarışma sayesinde dünyaca ünlü moda markası Chanel’in yaratıcı ekibiyle kısa bir süre çalışma fırsatı buldu. Ardından İkinci tasarım ve marka özgünlüğü ödülü, İngiltere Avrupa birliği komisyonu destekli YOTA 'dan geldi. 

Moda meraklıları ilgi gösteriyor

Cankeş şu anda yaz sezonu boyunca Alaçatı Hacımemiş’teki butik-galeri konseptindeki mağazasında kendi koleksiyonlarınını moda meraklılarıyla buluşturuyor. Kış döneminde mağazayı kapalı tuttuklarını söyleyen Başak Cankeş, bu dönemde Londra’ya giderek tasarım çalışmalarına ağırlık vereceğini belirtti. “Butikçilik ve tasarımcılık birbirinden çok ayrı uğraşlar. Her gün burada bulunman ve müşteriyle yüz yüze olmam lazım. Onu yaparken bu sefer yaratıcılığın bir noktada unutuluyor ve ölüyor. Ben sadece mağaza işletmek için bu işe başlamadım. Tasarımcı ve sanatçı olmak için başladım. Butiği benim tasarımcılığımı destekleyen bir oluşum, yaşayan bir mekan olarak görüyorum” dedi.

Bashaques’ı yaşayan bir sanat mekanı olarak tanımlayan genç modacı, “Burası insanların buluşma noktası. Burada müşterilere bire bir stil danışmanlığı yapıyorum. Bir kaç parça elbise alıp çıkılmasından çok deneyim yaratması ve hayal gücünün somutlaşmasının önemini vurgulayan bir mağaza. İnsanlara açık havada alışveriş deneyimini sunduğumuz ve bu özelliğimiz ile de fark yarattığımız bir yer” şeklinde konuştu. Gülçin Uzunalan, Zeynep Tosun, Raisa Vanessa, Ayşen Armağan, Özlem Ahıakın, Bless the Mess, Begart, Bluemint, Happy-Nes, Lily and Rose, Mara Hoffman, Achelya Uluchay gibi çok ünlü markaların ürünlerinin yanında tasarımcının kendi ürünlerinin bulunduğu konsept mağazanın galeri kısmında ise sanatsal tablo ve heykel sergileri gerçekleşiyor. Bu yaz Galeri Nev , Evin Sanat Galerisi ve ardından Siyah Beyaz Ankara sanatçılarını ağırlayan Bashaques Galeri,  Adnan Çoker, Neş'e Erdok, Nuri İyem, Abidin Dino, Temür Köran, Emin Turan,  Yiğit Yazıcı gibi sanatçıların eserlerinin sergilemenin heyecanını taşıyor. Mekanda şu anda Nihat Kemankaşlı’nın Eylül ayı sonuna kadar sürecek “The Background” (Arka Plan) isimli sergisi bulunuyor. 

Bashaques’ın yaratıcısı Cankeş, hedefleri konusunda da çarpıcı açıklamalar yaptı; “İlk başta Bodrum’da bir butik daha açmayı düşünüyorum. İleride ki hedefim tabii ki London Fashion Week’te kendi koleksiyon ve markamla podyumda olmak, dünyada satış noktalarımızı arttırmak ve  Los Angeles’da bir butik açmak.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), Bilgisayar Mühendisleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile işbirliği protokolü imzaladı.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), haziran ayı toplantısı Kişisel Marka Yaratıcısı İrem Sefa Yayımlar katılımıyla internet üzerinden gerçekleşti.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) haziran ayı üye toplantısında, Teknoloji ve İnsan Kolejleri kurucusu, eğitimci ve yazar Zeynep Dereli’yi online olarak ağırladı.

Türkiye’nin ilk kadın köy pazarı olma özelliği taşıyan ‘Antalya Köy Pazarı’, Koronavirüs salgınını önleyici tedbirler kapsamında geçici süreyle faaliyetlerine ara veri...

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İzmirli kadınları bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampına davet ediyor.

EGİKAD’ın online olarak düzenlediği, Avukat Rebia Rezzan Özduran’ın konuşmacı olarak katıldığı ''Fırtına Dindiğinde'' konulu toplantı yapıldı. Toplantının açılışında k...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) düzenlediği online toplantılarla Covid-19 sürecinde salgın sonrası değişmesi beklenen ekonomik ilişkileri ve yeni normali alanında ...

Yazarlar
Website Security Test