Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadınlar için küresel dayanışma

1.9.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, İngiltere, ABD, Almanya, Romanya, İtalya ile Sri Lanka’dan bilim insanları el ele verdi, Gediz Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Merkezi kuruldu. Prof. Dr. Heaven Crawley gibi bu alandaki çalışmalarıyla dünya çapında tanınan isimlerin de yer aldığı uzmanlar, ülkemizin kanayan yarası kadına şiddet, aile içi şiddet ve cinsiyet eşitsizliği üzerine çalışmalara başladıÜlkemizdeki kadın hakları ihlalleri ve aile içi şiddet, bu alanda çalışmalara imza atan büyük bölümü kadın akademisyenleri küresel dayanışmaya itti. Yedi ülkedeki 17 üniversiteden 26 bilim insanının öncülüğünde Gediz Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GenDes) kuruldu. Türkiye, İngiltere, ABD, Almanya, Romanya, İtalya ile Sri Lanka’dan uzmanlar, ülkemizin önde gelen sorunlarından kadına şiddet, aile içi şiddet, cinsiyet eşitsizliği ve bunlara neden olan göç gibi toplumsal etkenler üzerine çalışmalara başladı. 

    

GenDes Müdürü Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sibel Safi, farklı coğrafyalardan bu alanda uzman bilim insanlarının bir araya gelmesinin önemine işaret etti. Doç. Dr. Safi, bu isimler arasında İngiltere İçişleri Bakanlığı’na cinsiyet ve mülteci konularında akademik danışmanlık yapan Prof. Dr. Heaven Crawley ile yine İngiltere’den Prof. Dr. Lisa Webley ve ABD’den Prof Dr. Valorie K. Vojdik’in de yer aldığını açıkladı. Doç. Dr. Safi, kadın hakları, cinsiyet eşitsizliği ve göç üzerine dünya çapında saygın yere sahip araştırmacıların katkılarıyla önemli çalışmalar gerçekleştireceklerini dile getirdi, şunları söyledi:

İşte bunlar yapılacak

“Toplumsal, tarihsel ve ekonomik pek çok faktörün sonucu olan aile içi şiddet ile cinsiyet eşitsizliğinin nereden beslendiğini bilimsel esaslara göre tespit etmeden bu soruna çözüm bulmak imkansız. Bunu yaparken diğer ülkelerin ne durumda olduğunu ve hangi süreçlerden geçtiklerini ele almak ve kıyaslamalı çalışmalar yapmak da önemli. Gediz Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin çok uluslu yapısı ile farklı coğrafyalardan akademik zenginliğinin bunları gerçekleştirmemizi sağlayacağını düşünüyoruz. Sorunun kaynağını ortaya koyan, diğer ülkelerin ne durumda olduğunu gösteren bilimsel raporlar hazırlayacağız. Bu çalışmalar, kanun koyucular ve bu alanda yetkili kurumlar için önemli bir yol haritası işlevi görecek, Türkiye’deki politikalar ile uygulamaların iyileştirilmesine imkan sağlayacak. Tüm bunların neticesinde ülkemizdeki tablonun değişeceğine yürekten inanıyoruz. Yedi ülkedeki 17 üniversiteden 26 uzmanla bu amaç için el ele verip yola çıktık.”

    

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'nin ilk kadın yatırım platformu Arya etkinliklere başlıyor. Kadın Yatırım Platformu Arya'dan basın kuruluşlarına ilk etkinlik için bir davetiye gönderildi.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB)'nden Kadıköy'de toplanan kadınlara yönelik yapılan polis müdahalesine ilişkin açıklama.

İzmir Ticaret Borsası’nda düzenlenen ''Dilde ayrımcılık, davranışta şiddete dönüşür'' konulu söyleşide toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsiyete dayalı şiddet konuşuldu...

Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (KKB) ortaklığında 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle ''Kadın Yoksa Demokrasi Yok'' paneli İzmir Ticaret Odası (...

EBSO Vakfı Mütevelli Heyet Üye eşleri tarafından kurulan EBSOV Kadınlar Birliği, İpek Özçelik’in başkanlığında geleneksel kermesini Alyans Küçük Kulüp’de düzenledi.

İzmir Ticaret Borsası, Türkiye ve AB arasında kadın girişimciliği alanında koordinasyonun sağlanması için kararlılığını bir kez daha vurguladı.

İzmir İş Kadınları Derneği’nin (İZİKAD) geleneksel olarak düzenlediği bu yıl ‘İzmir Derim’ teması ile 5. kez yapılan Fotoğraf Yarışması’nda en güzel İzmir fotoğrafları...

Yazarlar
Website Security Test