Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'Türk Dünyasında Kadının Rolü' İzmir’de masaya yatırıldı

20.10.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Türk Dünyasında Kadının Rolü” konulu panelle toplumda farkındalık yaratarak kadının toplumdaki rolüne dikkat çekmek isteyen Türk ve Azeri sivil toplum kuruluşları, Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki panelde, “Türk Dünyasında Kadının Rolü”nü masaya yatırdıZekerya Doğan Eğitim Vakfı ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen panele, iş dünyası, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra; çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı. 

Prof. Dr. Fikret Türkmen'in moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Metin Ekici, Azerbaycan milletvekili Dr. Tenzile Rüstemhanlı, Azerbaycan Gender Komisyonu Başkanı Hayale Memmedova, Azersu Sendika Başkanı Sahibe Tahirli ve eski milletvekili Canan Arıtman konuşmacı olarak katıldı.

       

Panelin açılış konuşmasını yapan Zekerya Doğan Eğitim Vakfı Başkanı Kenan Doğan, “Amacımız Türk tarihinde daima erkeklerle eşit konumda olan Türk kadınının hak ettiği konuma gelmesi için çalışmaktır. Toplumda ikinci plana atılmaya çalışılan ve hor görülen kadınlarımızı geçmişte olduğu gibi günümüzde de layık oldukları konumda yaşatacağız” dedi.

        

Türk tarihinde kadınların daima değer gördüğünü ve devlet yönetiminde “Kağan” ile eşit söz hakkına sahip olduğunu kaydeden Dr. Tenzile Rüstemhanlı ise, modern dünyada da Türk kadınının toplumda hak ettiği konuma gelmesi gerektiğini söyledi. Rüstemhanlı, “Eğer kadına olan bakışlar, eski Türkler'in anlayışı gibi olsaydı, beşeri anlamda, dünya kültüründe,Türkler'in özgür ve hür yaşam tarzı devam etseydi, daha farklı bir topluma tanık olurduk” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), haziran ayı toplantısı Kişisel Marka Yaratıcısı İrem Sefa Yayımlar katılımıyla internet üzerinden gerçekleşti.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) haziran ayı üye toplantısında, Teknoloji ve İnsan Kolejleri kurucusu, eğitimci ve yazar Zeynep Dereli’yi online olarak ağırladı.

Türkiye’nin ilk kadın köy pazarı olma özelliği taşıyan ‘Antalya Köy Pazarı’, Koronavirüs salgınını önleyici tedbirler kapsamında geçici süreyle faaliyetlerine ara veri...

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İzmirli kadınları bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampına davet ediyor.

EGİKAD’ın online olarak düzenlediği, Avukat Rebia Rezzan Özduran’ın konuşmacı olarak katıldığı ''Fırtına Dindiğinde'' konulu toplantı yapıldı. Toplantının açılışında k...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) düzenlediği online toplantılarla Covid-19 sürecinde salgın sonrası değişmesi beklenen ekonomik ilişkileri ve yeni normali alanında ...

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), ''Kadınlar Üzerine Gerçekler ve Efsaneler'' adlı toplantısı 24. ve 25. dönem milletvekili Şafak Pavey’in katılımıyla internet ü...

Yazarlar
Website Security Test