Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EGİKAD’tan‘En iyi iş fikri’ne ödül

20.11.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), İzmir Üniversitesi ve Dokuz Eylül Rotary Kulübü birlikteliği ile bölgesel ve ulusal kalkınmanın önemine dikkat çekmek ve toplumsal fayda ile ekonomiye katkı sağlamak için, KOSGEB eğitim sürecini tamamlamış kadın girişimcilere özel ‘En iyi fikir yarışması’ düzenliyor.Yarışmayı girişimci kadınların KOSGEB’te aldıkları eğitimler sonrasında iş hayatına atılmalarını kolaylaştırmak için hayata geçirilecek proje kapsamında  kadın girişimcilerin iş planı ve iş kurma süreçlerinde bilgilerinin pekiştirilmesi ve yeni iş fikirlerinin projelendirilmesini teşvik ederek, en iyi iş fikri 5 bin TL ve ücretsiz veb sitesi yapımı ile ödüllendirilecek. Projeler konusunda uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve Nisan 2016’da sonuçlanacak. 

Proje tanıtım toplantısı Küçük Kulüp Restoran’da EGİKAD Başkanı Betül Elmasoğlu, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ve Dokuz Eylül Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Akiş’in katılımı ile gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak kadın gazetecilerin katıldığı toplantıda proje hakkında bilgi veren EGİKAD Başkanı Betül Elmasoğlu, yarışmaya katılacak kadın girişimcilerin iş fikirleri ile ilgili konu sınırlaması olmadığını belirterek, bölgesel ve ulusal verimliliğe, istihdam ve kalkınmaya katkı sağlayacak tüm sektörlere yönelik yenilikçi iş fikirlerinin yarışmaya katılabileceğini söyledi. 

20 proje değerlendirilecek

Yarışmaya katılacak kadın girişimcilerin,T.C. vatandaşı olmaları,18 yaşını doldurmuş olmaları,KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamladıklarını belgelendirmeler gerektiğine işaret eden Elmasoğlu, yarışma kapsamında 20 projenin konularında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirileceğini kaydetti. 

Kadınlara 2 günlük özel eğitim

İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ise üniversite olarak Türkiye’de ilk defa kadın ve toplum dersini öğrencilerine seçmeli olarak verdiklerine dikkat çekerek, kadın girişimcilere de böyle bir projede destek olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Cinsiyet eşitliği konusunda da üniversite olarak akademisyenlere, idari personele ve öğrencilere özel eğitim verdiklerinin altını çizen Erciyeş, EGİKAD ve Dokuz Eylül Rotary Kulübü ile birlikte hayata geçirdikleri projede de girişimci kadınlara 2 gün toplumsal cinsiyet eşitliği, iş planı hazırlama konuları başta olmak üzere birçok alanda eğitim vereceklerini kaydetti. 

Hayaline kavuşacak

Dokuz Eylül Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Akiş ise, bu projede olmaktan çok keyif aldıklarını söyledi. Girişimci kadınların birçok sorunla karşılaştığını bu proje ile en azından işini kuramayan bir kadının hayaline kavuşacağını ifade eden Akiş, Türkiye’nin daha güçlü bir ekonomiye sahip olması için kadınların da erkekler kadar iş hayatının içinde olması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Yarışma kuralları

Kabul edilen başvurular jüri üyeleri tarafından iki aşamalı olarak değerlendirilecek. İlk aşama yazılı proje üzerinden yapılarak, proje, gerçekliği, uygulanabilirliği, iş potansiyeli, iş fikrinin özgünlüğü, finansal getirileri gibi konular açısından değerlendirilecektir. Dosyalar üzerinden yapılacak değerlendirme ile her jüri üyesinin verdiği puanlar hesaplanarak, en yüksek puana ulaşan 20 proje ilan edilerek, proje sahipleri İzmir Üniversitesi tarafından verilecek olan eğitimlere katılacaktır. Proje sahipleri eğitimler sonunda, önceden belirtilen tarihte en fazla 5 dk. sürecek bir sunum yapmak ve jürinin sorularını cevaplandırmak üzere davet edilecektir.Tüm sunumlar tamamlandıktan sonra ilk 20 içerisinde yer alan proje sahipleri başarı belgesi ile ödüllendirilecek.1. gelen proje 5.000,00 TL para ödülü,web sitesi yapımı ve ayda 1 veya 2 kez olmak üzere 6 aylık danışmanlık hizmeti verilecek.

Yarışma Başvuru Koşulları 

Yarışmaya katılacak kadın girişimcilerin,

T.C. vatandaşı olmaları,

18 yaşını doldurmuş olmaları,

KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamladıklarını belgelendirmeleri,

Yarışmaya birden fazla kişinin birlikte katılmak istemeleri halinde tüzel kişiliği haiz olmayan takım olarak katılmaları,

Projelerin başvuruda bulunana ait ve özgün olması, daha önce ödül almamış ve/veya uygulanmamış olması ve

Yarışmaya tek iş fikri ile başvurmaları gerekmektedir.

Görevden çekilmiş olsalar bile proje ekibi ve jürinin asil ve yedek üyeleri, bu kişilerin birinci dereceden hısımları ile çalıştıkları kurumda çalışan kişiler veya bu kurumlar ile ortaklık içinde olanlar yarışmaya katılamazlar.

Yarışmacı, yarışmaya gönderilen projenin orijinal ve özgün olduğunu ve projeler ile ilgili olarak doğacak her türlü idari, mali, hukuki ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul ve taahhüt eder. Bu yarışmaya katılanlar, bu şartnamede belirlenen koşulları kabul etmiş sayılırlar.

Yarışmaya katılma koşullarını taşımadığı halde başvuranların, her aşamada tespiti halinde, projeleri yarışmadan diskalifiye edilir; ödülü geri alınır.

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), ''Kadınlar Üzerine Gerçekler ve Efsaneler'' adlı toplantısı 24. ve 25. dönem milletvekili Şafak Pavey’in katılımıyla internet ü...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, geleceğin mesleklerini gençlere tanıtmak amacıyla ‘Geleceğin Meslekleri Tanıtım Projesi...

Orda Duruverseydi Zaman, Kemal, Dinle Çocuk, Ama Ne Hikaye isimli müzikal belgesel gösterileri ile tanınan tarih anlatıcısı ve sanatçı Pınar Ayhan, korona virüsü neden...

KAGİDER, koronavirüs salgını nedeni ile uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı bu dönemde iş dünyasının güncel sorunlarını konu alan online canlı yayın buluşmaları ‘Dijital ...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Alsancak Rotaract Kulübü’nün resim yarışmasına katılan öğrencilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hediyelerle kutluyor.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), koronavirüs salgını nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesine destek olmak için ihtiyaç sahibi ailelere yardım kampanyası düzenliyor.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), ''Birlik Olmanın Gücü'' sloganıyla hareket ederek birliğin çatısı altında faaliyet gösteren 48 derneğin katılımıyla ihtiyaç sah...

Yazarlar
Website Security Test