Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadın yöneticiler erkeklerden fazla

4.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin “Batı’ya en yakın kenti” İzmir, kadınların yönetim kademesindeki ağırlığıyla da dikkat çekiyor        

Kentin en önemli yerel yönetimi olan Büyükşehir Belediyesi’ndeki kadın yöneticilerin sayısı, erkek yöneticilerden daha fazla. Genel Sekreterlik, 2 Genel Sekreter Yardımcılığı ve İZSU Genel Müdürlüğü makamlarında kadınların görev aldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 33 daire başkanından 17’si, 146 müdürden de 76’sı kadın.

Türk kadınlarına, 1934 yılında, pek çok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı tanıyan M.Kemal Atatürk’ün devriminin üzerinden tam 81 yıl geçti. Ne var ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve devlet kademelerindeki kadın yönetici sayısı hala “erkeklerin gölgesinde” kalmaktan kurtulamadı.

“Türkiye’nin en aydın kenti” olarak tanınan İzmir’in yerel yönetimi ise bu alanda önemli bir istisna olarak dikkat çekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de en çok kadın yöneticinin görev yaptığı kurumlardan biri olarak öne çıkıyor. Kadınların ekonomiden siyasete toplumun her alanında aktif rol almasından yana tavrını her zaman açıkça dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, her fırsatta Belediye’deki kadın yöneticilerin performanslarından ve onlarla birlikte çalışmaktan memnun olduğunu söylüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan’dan sonraki en önemli makam olan Genel Sekreterlik görevini 5 yıldan bu yana Pervin Şenel Genç yürütüyor. Genç’in en yakın çalışma arkadaşları olan Genel Sekreter Yardımcılıklarından ikisini Fügen Selvitopu ve Aysel Özkan üstlenmiş durumda. Büyükşehir Belediyesi’nde 1.Hukuk Müşavirliği görevi Canan Mut,  Teftiş Kurulu Başkanlığı görevi ise Nalan Ziştovili tarafından yürütülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 33 daire başkanlığının 17’sinde kadın yönetici görev yapıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde  146 müdürlüğün 76’sında ise yine kadın müdür var. Bir başka ifadeyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki kadın yönetici sayısı, erkek yöneticilerden daha fazla.

 İZSU’nun tepesinde kadınlar var

Yöneticilerinin önemli bir bölümü kadın olan İZSU’da Genel Müdürlük koltuğuna ise 2015 yılı Mayıs ayında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini de sürdüren Behiye Fügen Selvitopu oturdu. Selvitopu, 1987 yılında kurulan İZSU Genel Müdürlüğü’nün ilk kadın genel müdürü oldu. İZSU’da, 30’ün üzerinde kadın yönetici görev yapıyor. 3 kişilik Genel Müdür Yardımcısı kadrosunda ise yine Gülay Demircioğlu, Suzan Gök ve Serpil Baran olmak üzere 3 kadın bürokrat görev alıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), ''Kadınlar Üzerine Gerçekler ve Efsaneler'' adlı toplantısı 24. ve 25. dönem milletvekili Şafak Pavey’in katılımıyla internet ü...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, geleceğin mesleklerini gençlere tanıtmak amacıyla ‘Geleceğin Meslekleri Tanıtım Projesi...

Orda Duruverseydi Zaman, Kemal, Dinle Çocuk, Ama Ne Hikaye isimli müzikal belgesel gösterileri ile tanınan tarih anlatıcısı ve sanatçı Pınar Ayhan, korona virüsü neden...

KAGİDER, koronavirüs salgını nedeni ile uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı bu dönemde iş dünyasının güncel sorunlarını konu alan online canlı yayın buluşmaları ‘Dijital ...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Alsancak Rotaract Kulübü’nün resim yarışmasına katılan öğrencilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hediyelerle kutluyor.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), koronavirüs salgını nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesine destek olmak için ihtiyaç sahibi ailelere yardım kampanyası düzenliyor.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), ''Birlik Olmanın Gücü'' sloganıyla hareket ederek birliğin çatısı altında faaliyet gösteren 48 derneğin katılımıyla ihtiyaç sah...

Yazarlar
Website Security Test