Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“İki yaka yarım aşk” destek bekliyor

15.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İlk kısa filmi ile bir mübadil torunu olarak yaşanan acıları anlatacak olan Nurdan Tümbek Tekeoğlu, projesini bir tür imece olan kitlesel fonlama kanalı ‘Fongogo’ aracılığıyla kamuoyuna sundu. Usta sanatçı Selda Alkor’un da rol aldığı film için Tekeoğlu, İzmirli işadamlarından da destek bekliyor.

Büyük bir Alman perakende şirketinde üst düzey yöneticilik yaptınız ve daha sonra gazeteci eşiniz Orhan Tekeoğlu’nun “İfakat, Öyle Sevdim ki Seni, Sıra Dışı İnsanlar, Rudolf Nureyev:Düşlerinin Adası  ve daha sonra da Mehmet Tığlı’nın yönettiği İkiz Yıldızlar” gibi filmlerinin yapımcılığını üstlendiniz. İkinci kariyerinizi yaşıyorsunuz.

 

Evet ikinci kariyer planlanarak geldi. Alman şirketinde çalışırken 27 senelik deneyimimi öğrencilere aktarmayı hep düşündüm ve o firmada çalışırken Marmara Üniversitesi’nde mastır ve doktora yaptım. Ve bunları da “İki Limon Satsam Daha İyi” isimli kitabımda anlattım. Şu anda akademisyenim ve öğrencilerimle deneyimlerimi paylaşıyorum. Sinemaya olan aşkım TÜRSAK isimli sinema vakfı ile sinema öğrencilerine yönelik kısa film yarışmaları düzenlerken pekişti. 9 sene düzenledik. Yıllarca Randevu İstanbul Festivali’nin sponsoru olduk. Altın Portakal’a da çalıştığım şirket iki yıl ana sponsor oldu. Gazeteci eşim Orhan Tekeoğlu bir belgesel çekmek istediğini söyleyince ilk belgeselimiz İfakat’ı çektik. İfakat, TRT dahil birçok ödül aldı ve arkası da geldi. Sonra da diğer filmler geldi arka arkaya.

 

Şimdi de ilk defa kendi yöneteceğiniz bir kısa filmin yönetmenlik koltuğuna oturacaksınız. Bu kararı nasıl aldınız?

Bir mübadil torunu olduğum için mübadele sırasında yaşanan acıları, hayal kırıklıklarını, üzüntüleri anlatan bir film çekme hayalim hep vardı. İzmir Karaburun dedemin memleketi ve orada çekeceğim. Annem hep anlatırdı, dedem hep geldiği toprakları, çiftliğini, şırıl şırıl akan dereleri, meyve ağaçlarını özlermiş. Şimdi de Suriyeliler zorunlu göç nedeniyle aynı sıkıntıları yaşamıyor mu? Evlerinden, barklarından, işlerinden oldular. Burada üzüntüden harap vaziyetteler. Eşimin de manevi desteği ile senaryoyu yazdım. Lozan Mübadilleri Vakfı bilgi ve kaynak bakımından her konuda yardımcı olacağını söyledi. Gözlem Gazetesi ve Klass Dergisi medya sponsorları oldu. Arkadaşım Ajlan Sunay da sahibi olduğu CLASS ve POLİFONİ isimli reklam şirketleri ile afiş ve diğer görsellere yardımcı olacağını söyledi. Böyle bir dönemde sponsor bulmak zor olacağı için modern  bir imece sistemi olan Fongogo ile projemi kitlesel fonlamaya açtım. 50 TL’den 2000 TL’ye ne kadar istiyorsanız destek verebiliyorsunuz. İlk 4 günde finansmanın yüzde 40’ı toplandı. 

 

Filmin bütçesi ne kadar?

Aslında 75.000 TL civarı. Fongogo’ya koyduğum 25.000 TL sadece üçte biri. Bu para kurgu, post prodüksiyon, festival ve tanıtım harcamalarında kullanılacak. Fakat İzmirli iş adamlarından projeme destek vermelerini rica ediyorum. Yıllarca eşim Karadenizli olduğu için hep filmleri Karadeniz ile ilgili idi ve Karadenizli iş adamları hep destekledi. İlginçtir benim İzmir projeme de ilk desteği veren yine bir Karadenizli. Reis Gıda’nın sahibi Mehmet Reis. Zihni Holding’in sahibi Asaf Güneri de mübadil çocuğu ve destek vereceğini söyledi. Ben kökü İzmir’de olan şirketlerden, belediyeden desteği esirgememelerini rica ediyorum. Biz bağımsız film yapımcısıyız ve filmlerimizle Türkiye’yi dünyada temsil ediyoruz. Para kazanmak için değil aşkla yapıyoruz. Sıra Dışı İnsanlar tam 40 festivalde gösterildi ve en son 10. Terra Di Tutti isimli sürdürülebilirlik ile ilgili bir film festivalinde bir AB ödülü olan SUSY Ödülü’nü aldı. Bir Avrupalı TV kanalı filmi o kadar beğendi ki Orhan Tekeoğlu danışmanlığında gelip Karadeniz’de ‘Sıra Dışı İnsanlar’ isimli filminde yer verilen kişileri çekti. 

 

Filmde Selda Alkor mu oynuyor?

Evet. Sağ olsun, kendisi filmde önemli bir rolü üstlendi. Bir duayen ile çalışmak bize gurur veriyor.

Diğer oyuncular?

Hepsini İzmir’den seçeceğiz.

Film bittikten sonraki stratejiniz nedir?

Filmi teması göç ve insan hakları olan film festivallerine göndereceğim. İzmir ve İstanbul’da galasını yapıp, destekçileri ve bana destek olan kişi ve kuruluşları ve STK’ları davet edeceğim. Belki bir sinemada da gösterime sokarım. Süresi 30-40 dakika arası olacak.

GÖÇ günümüzün en önemli meselesi değil mi?

Evet. Bu filmi rahmetli anneannem Atiye Atal’a ve dedem Cemal Atal’a  adıyorum. Belki öteki taraflardan beni görürler ve mutlu olurlar.

Okurlarımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ben herkesi www.fongogo.com üzerinden destek vermeye davet ediyorum. İzmirliler, Karaburunlular filmine sahip çıksın. Karadenizlilerin sahip çıktığı gibi. Karadeniz’in kültürüne, birbirlerine destek olmasına aşığım. İnşallah göçmen ve mübadil torunları beni utandırır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), Akdeniz İş Kadınları Federasyonu’nun Amman’da düzenlediği yıllık olağan toplantısına katıldı.

Türkiye genelinde kadınlara çalışma hayatında fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen “Shell’de Kadın Enerjisi” projesi kapsamında, Ankara’da 86 kadın çalışan görevlerine...

Türkiye genelindeki ihracatçı birliklerinin yönetim ve denetim kurullarında görev yapan kadınlardan oluşan 55 kişilik “TİM Kadın Konseyi”nde Ege İhracatçı Birliklerini...

KAİSDER Anadolu Buluşmaları Programı’nın durağı bu kez Kayseri ve Sivas oldu. Farklı sektörlerde başarılara imza atan KAİSDER kadınları, her iki ilin de yatırım ve işb...

Seger Korna Genel Müdürü Tülin Tezer, MAK-TEK Fuarı kapsamında düzenlenen “Sanayide Üreten Kadınlar Paneli”nde otomotiv yan sanayinde kariyer yapan mühendis bir kadın ...

Vodafone Grubu Dünya İcra Kurulu Üyesi Serpil Timuray, 1 Ekim 2018 itibarıyla Vodafone Grubu Avrupa Bölgesi CEO’su olarak atandı.

Vodafone Grubu Dünya İcra Kurulu Üyesi Serpil Timuray, Financial Times Dergisi’nin “HERoes: İş Hayatında Kadınları Destekleyen Şampiyonlar 2018” Dünya Kadın Liderler L...

Yazarlar
Website Security Test