Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila başkan olarak geçirdiği 5 yılını değerlendirdi

5.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova Belediyesi’nde yaptığı son meclis toplantısında saygıyla anılacak bir 5 yıl geçirdiklerini belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Atila Bornova’da yaşam standartlarını yükseltme hedefiyle 229 milyon liralık yatırımı hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Zor bir dönemde Bornova’da yaşam standartlarını yükseltme hedefiyle çalıştıklarını hatırlatan Bornova Belediye Belediye Başkanı Olgun Atila, “Göreve geldikten sadece 4 ay sonra 2014 yılı Ağustos Ayı’nda Cumhurbaşkanlığı seçimi oldu. Görev süremiz boyunca; 2015 Haziran, 2015 Kasım ve 2018 Haziran olmak üzere 3 genel seçim yaşadık. 2017 yılı Nisan Ayı’nda parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümeti sistemine geçişin oylandığı referandum yapıldı. 2016 yılı Temmuz Ayı’nda hain bir darbe girişimi meydana geldi. Sonuçta hizmetlerimizi 4 genel seçim, 2 Cumhurbaşkanlığı seçimi, 1 referandum ve bir de darbe girişimi arasında vermeye çalıştık. 225 milyon lira olarak devraldığımız Bornova Belediye Bütçesi’ni 393 milyon liraya çıkardık. Belediye bütçelerinde yüzde 70 ve üstü gerçekleşmeler başarı olarak kabul edilirken bizim bütçe gerçekleşme oranlarımız yüzde 80’in altına hiç düşmedi. 2018 yılı gelir bütçemiz yüzde 94.26 olarak gerçekleşti” dedi.

229 milyon liralık yatırım

Mecliste hep birlikte alınan kararlarla 229 milyon liralık fiziki, sosyal ve kültürel alandaki yatırımı hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Atila şöyle konuştu:

“Doğanlar’da Aziz Kocaoğlu Stadımızı açtık. Kentimizin stat sorunu Bornova’da çözüldü. Süper Lig ve Birinci Lig’de mücadele eden İzmir takımları bizim stadımızı kullanıyor. Büyükşehir Belediyemizle birlikte Topçu Tugayı Yolu’nu açarak Bornova ve İzmir’e alternatif bir ana arter kazandırdık. Geride bıraktığımız 5 yılda; spor tesisi sayımızı 7’den 14’e, kültür merkezi sayımızı 9’dan 15’e, çocuk ve gençlik merkezi sayımızı 1’den 4’e, sosyal tesis sayımızı 14’den 19’a, sağlık merkezi sayımızı 3’den 5’e, kütüphane sayımızı 2’den 7’ye, eğitim Merkezi sayımızı 2’den 4’e, toplum merkezi sayımızı 5’den 13’e çıkardık. Ayrıca belediyemiz bünyesinde daha önce bulunmayan bir Kız Yurdu ile Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni de tamamladık.”

Yeşil alanda dünya ortalaması geçildi

Geride kalan 5 yıl içinde 74 adet yeni park ve ağaçlandırma sahası yapıldığını vurgulayan Başkan Atila şu bilgileri verdi: “2014’te 466 olan park ve ağaçlandırma sahası sayımız 2019 yılı başı itibariyle 540’a yükseldi. Büyükşehir Belediyemizin sorumluluğunda bulunan alanlarla birlikte kentimizdeki yeşil alan miktarı 4 milyon 124 bin 114 metrekareye ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kişi başına 9 metrekare yeşil alan kriterini aşarak 9.3 metrekareye ulaştık. 2014-2019 yılları arasında 23 milyon 223 bin 446 liralık kamulaştırma yaptık. 25 bin 116 metrekarelik alanı kamulaştırdık. Kentsel Tasarım Projeleri kapsamında 16 adet muhtarlık binası yaptık, 25 adet kör cepheli binayı Konuşan Duvarlar Projemizi uygulayarak renklendirdik.”

Tesisler ve hizmetler arttı çalışan sayısı azaldı

Tüm bu proje ve hizmetleri verirken, çok sayıda yeni tesisin hizmete açıldığını ve buralarda da personel görevlendirmelerine rağmen çalışan sayısının azaldığına dikkat çeken Atila,  4 Nisan 2014 itibariyle 2245 olan Bornova Belediyesi toplam çalışan sayısı 1 Mart 2019 itibariyle 2035’e düştü. Vatandaşlarımıza hizmet verdiğimiz tesis sayımız önemli ölçüde artmasına rağmen çalışan sayımız 210 kişi azaldı. Mevcut personelimiz ile verimli bir çalışma temposu sergileyerek daha fazla yatırım yapma ve vatandaşımıza hizmet etme onurunu yaşadık. Bornova Belediyesi’nin kasasında şu anda 15 milyon lira nakit mevcut. Vadesi gelmiş borçlar ise 9 milyon lira” dedi.

Başkan Atila tüm hizmetlerin verilmesinde büyük katkısı olan Bornova Belediye Meclisi üyelerine, belediye çalışanlarına, muhtarlara, sivil toplum örgütlerine ve Bornova halkına teşekkür ederek helallik istedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Gezi Parkı ve 15 Temmuz hakkında konuşan Meclis üyesinin sesini kısarak oturumu kapattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDENİZ A.Ş. ile Türkiye Denizciler Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi anlaşmayla noktalandı. Sözleşmenin tüm çalış...

''Konser bizden, kitap sizden'' sloganıyla 18 Mayıs akşamı gerçekleştirilecek Can Gox konserinde toplanacak kitaplarla, dezavantajlı çocuklar için kütüphane kurulacak.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İzmir'de coşku dolu etkinliklerle kutlanacak. İlk tören Cumhuriyet Meydanı'nda saat 8.30'da gerçekleşecek. Atatürk An...

İzmir-Selanik arasında yapılması planlanan gemi seferleri konusunda çok önemli bir adım atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tarihi Havagazı Fabrikası...

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, engelli öğrencilerle birlikte Kireççili Köyü’nde fidan dikti

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın Ankara'daki ultra lüks evi sosyal medyayı yıktı.

Yazarlar
Website Security Test