Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Burak Oğuz: Urla’yı hayallerimizin, büyük projelerin beldesi yapacağız!

3.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM YAYIN KURULU ÜYELERİ, “KURUL ÜYESİ OLAN” YENİ VE GENÇ BAŞKANI ZİYARET EDİP KUTLADILAR...

 

GİZEM AY

GÖZLEM Gazetesi Yayın Kurulu üyeleri, Urla’nın “yeni” Belediye Başkanı ve Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Burak Oğuz’u makamında ziyaret ederek kutladılar. Seçim dönemindeki yoğunluk nedeniyle toplantılara katılamadığını dile getiren Oğuz, “Gözlem Ailesini burada görmek benim için büyük bir sevinç. Belediyeler hizmet üretmek için çözüm üretmek için varlar. Dolayısıyla biz de bu göreve talip olurken bunun bilinciyle, sorumluluğuyla talip olduk. O nedenle ne yapabilirsek ne arzu edilirse bir telefon mesafesindesiniz, herkes beni arayabilir.” dedi.

Burak Oğuz, Yayın Kurulu’ndaki arkadaşlarıyla sohbetinde, “başkanlık süresince hayata geçirmek istediği projeleri, Urla’nın ihtiyaçları ve çözüm yolları hakkındaki görüşlerini” anlattı. 

“Urla kendi markasını yaratmalıdır”

Urla’da bir rekor kırarak yüzde 67’lik bir oranıyla Urla Belediye Başkanı seçilen Burak Oğuz her kesimden insanın oyunu aldıklarını ve sorumluluğunun kat ve kat arttığını belirtti. Urla’da yaşayan iki farklı kesim olduğunu belirten Oğuz, “Hayatım boyunca her zaman birleştirici olmaya, pozitif bakmaya, çözüm odaklı olmaya gayret ettim.  Bu bağlamda da gerek diğer siyasi partilerle hem adaylar düzeyinde hem de partiler düzeyinde son derece demokrasiye yakışır bir süreç götürdük. Her zaman bardağın dolu tarafından baktım ama bu boş tarafını görmediğim anlamına gelmez. Ben de Urlalı olduğum için köyünden tutun da şehir merkezine kadar birlikte olmamım verdiği avantajla Urla’nın ihtiyaçlarının hemen hemen tamamına yakınını tespit etmiştik zaten” diye konuştu.

Oğuz, “iki farklı kültürün el ele vereceğini” belirterek şunları söyledi:

“Urla’da iki farklı kesim var. Bunlardan biri beklentileri sanatsal faaliyetler, etkinlikler, festivaller yönünde olan ve Urla’ya yeni bir kimlik kazandıran, marka değerini artıran beklenti düzeyi yüksek bir kesim. Bir diğeri de Urla’yı Urla yapan milyon dolarlık villaların, gurme restoranların arasında yerli nüfus dediğimiz hâlâ geleneksel yöntemle hayatına devam eden, tarım yapmaya çalışan, esnaflık yapmaya çalışan kesim. Bu kesimin ise ay sonunu getirmek, çocuğuna iş bulmak gibi beklentileri var. Bu iki kesimin birlikte yaşama kültürüyle Urla’nın oluşmakta olan markasını geleceğe taşıması gerekiyor. Urla markasını kendi yaratmalıdır. Bunu yapacak olan da bu iki farklı kültürün insanlarıdır. Bu iki kültürün el ele yapacağı sentez, Urla markasının Urla değerlerinin çağdaş, demokratik bir çizgide “vatansever, cumhuriyetçi, laik” insanlarımızı kucaklaştıracaktır. Bu algıyla iki kültürün de birbirini anlaması, birbirine sahip çıkması sağlanacaktır.”

727 km2’lik yüz ölçümüyle İzmir’in en büyük ilçesi olan Urla’nın, sahiliyle, doğasıyla, sirkülasyonuyla sadece İzmir’in değil Türkiye’nin de önemli bir değeri olduğunu söyleyen Oğuz, “Hiçbir zaman 5 yıl sonraki seçimlerde tekrar nasıl seçiliriz kaygısıyla değil, 20 yıl sonra nasıl bir Urla görmek istiyoruz bakış açısıyla değerlendirmelerimi yapıyorum. Marka algısı altında şarap bağlarımız, gurme restoranlarımız oluştu. Urla’nın müthiş bir çekim gücü var. Şimdi yapmamız gereken bunları gerçekleştirirken diğer kesimin de hayatını devam ettirmesi gerektiğini unutmayacağız. Diğer kesim karnını doyuramazsa, tarlasını satıp o güzelim o topraklarda işçi olarak çalışmaya başlıyor. Bunların yaşanmaması için geçtiğimiz günlerde yaptığımız Enginar Festivali’nde olduğu gibi üreticimize sahip çıkacağız” dedi.

Urla’nın gelişebilmesi ve kendi değerlerini koruyabilmesi için yapılması gereken şeyler olduğundan belirten Burak Oğuz, yapacaklarını anlattı:

“Urla’ya dışarıdan yatırım girmesi gerekiyor. Birbirimize satış değil dışarıdan gelenlere satış yapmamız gerekiyor. Bunun için de yollarımızın geniş, trafiğimizin açık olması gerekiyor ki rahatlıkla gelinebilsin. Gelen kişilerin arabasını rahatlıkla park edebilmesi lazım ki alışverişini yapabilsin. Bununla birlikte gelmeye değer yerlerimizin olması gerekiyor. Kıyı kenar düzenlemeleriyle denizimizin, sahilimizin Urla’ya yakışır olması gerekiyor. Bunları söylüyorum ama bunların birçoğu da Büyükşehir’in desteği ile olacak şeyler. Bunlarla birlikte gelenleri cezbedecek gurme restoranlarımız, kültürel etkinliklerimiz, festivallerimizi de yılın içine yaymak istiyoruz. Çiftçilerimizi dikey tarım uygulamalarıyla, agroturizm örnekleriyle ayakta tutup gelir düzeyini artırmak istiyoruz. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ile ilçenin arasındaki bağın sağlanmasından tutun da yürüyüş yollarına, adalarımızın turizme kazandırılmasına, sportif olta balıkçılığına varıncaya kadar hepsini tespit ettik, yapılması gerekenler olarak önümüzde duruyorlar. Dolayısıyla hepsinin farkındayız, laf olsun diye söylemiyoruz bazıları kısa sürede hayata geçecek, bazıları uzun sürede, bazılarına da belki ömrümüz yetmeyecek ama bunlar gerçekleşecek.”

Akropolis’ten çıkarılan tüm tarihi eserlerin sergilendiği Akropolis Müzesi’nin bütün katları şeffaf zemin ile döşenmiştir ve bu sayede ziyaretçilerin alt kattaki tarihi eserleri görme olanağı vardır. Akropolis Müzesi’nde, kazı çalışmaları yeraltında devam eder. Bu sahadaki çalışmaları misafirlerin yer seviyesinde olan cam zemin üzerinden izleme imkânları vardır.

12 İon kentinden biri olan Klazomenai antik kentin bir kısmı Urla kemik hastanesinin bulunduğu Karantina Adası üzerindedir.  Kentin önemi M.Ö. 6. Yüzyıla tarihlenen bir zeytinyağı işliğinin burada bulunmasıdır. Anadolu’da yabani zeytin bitkisinin ne zaman ıslah edildiği henüz bilinmiyor. Klazomenai’de kazısı tamamlanan zeytinyağı işliği dünyada bugün de kullanılan teknolojinin 2600 yıl önce ilk defa bu bölgede geliştirildiğini kanıtlıyor.

 

“Klozamenai müze haline getirilebilir”

Urla için en büyük hayallerinden bir tanesinin “Yunanistan’daki Akropolis gibi altta tarihi şehrin göründüğü bir müze kazandırmak olduğunu” söyleyen Oğuz, “Elimizde potansiyelimiz var. Klozamenai bunun için müthiş bir yer. Bu benim alanımda olmayabilir, Büyükşehir yapabilir, Bütünşehir yapabilir, Kültür Bakanlığı yapabilir bu konuda hiçbir siyasi kaygım yok. Yeter ki birileri yapsın, Urla’ya bir şey kazandırsın. Ben Urla Belediye Başkanı olarak neresinde yer almam gerekiyorsa, ne katkı koymam gerekiyorsa sonuna kadar yapacağım. Varsın başkasının ismi yazsın hiç sorun değil, yeter ki bunu kazandıralım. O yüzden belli noktalarda belli adımlar atacağız. Belli noktalarda adım atamıyorsak bizden sonra gelenlere hedefi göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Urla’da Uluslararası Enginar Festivali beşinci kez gerçekleşti. Üç gün süren Festival lezzet şöleni ve karnaval havasıyla son bulurken, ilçeyi yüz binlerce kişi ziyaret etti.

“Projelerimiz için tüm makamlarla iletişim halinde olacağız”

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve hükümetle olan ilişkilerini ve beklentilerini anlatan Oğuz, “Büyükşehir olmazsa hiçbir şey yapamayız bu bir gerçek. Dolayısıyla burada Urlamızın ihtiyaçlarını ve büyük projelerini gerek onların yasal sorumluluğunda olan gerekse bizim gelecek beklentilerimiz kısmında iş birliği içinde Büyükşehir ile koordinasyon halinde bunları hayata geçirmek istiyoruz. Sonuçta bizlerin burada yapmış oldukları aynı zamanda Büyükşehir’in de başarısı. Özellikle Urla ayağına baktığımızda burada kıyı kenar problemleri var, arkeolojik sit alanı var, doğal sit alanı var. Her halükârda Ankara ile birçok konuda iletişimde olmamız gerektiriyor. Seçildikten sonra herkesin belediye başkanı oluyorsunuz. O yüzden Urla adına bir şey yapılması gerekiyorsa, kimin desteğine ihtiyacımız varsa seve seve gidip projelerimizi sunarız. Büyükşehir, hükümet, Cumhurbaşkanlığı hiç fark etmez, projelerimiz için tüm makamlarla iletişim halinde olacağız. Amaç çözüm üretmek proje üretmekse biz sonuna kadar buradayız” dedi.

Sorular ve cevaplar… 

Burak Oğuz, Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu üyelerinin sorularını da yanıtladı.

Belediye gelir ve giderleri birbirini karşılıyor mu?

Burak Oğuz: Biz şu anda kendi bütçemiz dahilinde giderlerimizi disipline etmeye, gelirlerimizi de artırmaya yönelik adımlar atıyoruz.  Burada özellikle projelerimizi hayata geçirirken projelerimize finansal anlamda can suyunu verelim, o proje kendi ayakları üzerinde dursun diye düşünüyoruz. Bir projeyi başından sonuna kadar finanse etmeye hiçbir bütçe dayanmaz. Proje finansal devamlılığını kendisi sağlamalıdır.  Urla’da kayıtlı olarak yaşayan 66 bin kişilik bir nüfusumuz var. Ancak kayıtsız olarak yaşayan çok insan var burada. Bizden belediye ve yer hizmetleri talep edip başka yerde oyunu kullanan. Bununda yaklaşık 100 bin civarında olduğunu öngörüyoruz. Yaz aylarında bu nüfus 200- 300 binleri geçiyor. Dolayısıyla belediye kaynakları gerek bütçesel gerek personel olarak 66 bin kişilik nüfusa göre ancak gerçekler bu şekilde değil. Bu yapı yaz aylarında özellikle bunları karşılamakta zorlanıyor. Geleceği planlarken bunları da göz ardı etmemiz gerekiyor.

Bu toplantı 5 yıl sonra gerçekleşseydi ve siz bize yaptıklarınızı anlatıyor olsaydınız, neler anlatırdınız?

Burak Oğuz: 5 yıl sonra ben alt yapı sorunları yaşamıyoruz demeyi çok isterim. Bununla birlikte çok güzel bir kongre merkezimiz var gençlik merkezimizi de hayata geçirdik demeyi istiyorum. Artık yollarımızda trafik sıkıntısı yaşamıyoruz. Arabanızı üstünde yeşil yaşam merkezi olan belediyemizin otoparkına bırakabilirsiniz demeyi çok istiyorum. Kalabak anayolunda artık kışın yağmur suyu birikmiyor, kanallar taşmıyor demeyi arzuluyorum. Sahil kenarında çok güzel bir bisiklet ve yürüyüş yolumuz var mutlaka görmelisiniz demeyi diliyorum.

Urla’nın demografik yapısı içerisinde büyük bir kadın potansiyeli de var. Aynı oranda Urla Belediye Meclisi’nde temsil ediliyorlar mı?

Burak Oğuz: Urla Belediye Meclisi 25 kişiden oluşuyor. İlk kez bu seçimlerde 25 kişiden 20’sini bizim partimiz oluşturuyor. Meclis üyelerimiz için belki de İzmir’in en donanımlı meclisi diyebiliriz. Urla’yı tamamen kucaklayan her kesimden her meslekten üyelerimiz var. 3 kontenjan hakkımın 3’ünü de kadınlardan yana kullandım. Meclisimizde 25 üyenin 6’sını kadınlar oluşturuyor.

Gözlem Gazetesi, Yayın Kurulu Toplantısı’nı Urla Belediyesi’nde gerçekleştirdi. Aynı zamanda Gazete’nin yayın kurulu üyesi olan Burak Oğuz’u makamında ziyaret ederek tebriklerini iletti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

fikret yıldırım

11.05.2019 - 19:45
08.05.2019 tarihli bir yorum göndermiştim. Ancak bu yorumun nereye gittiğinin, herhangi bir değerlendirme, bilgilendirme yapılıp yapılmadığının, yorumların bir işleme tabi tutulup tutulmadığının bilinmesi gerekir diye düşünüyorum. Örneğin; "Şu içerikli yorumunuz değerlendirilmiştir. İlgili Kişi ve Kuruluşlara,, bilgi verilmiştir" veya "yorumunuz değerleme kapsamı dışındadır." gibi bir geri dönüş olmalıdır. Örneğin benim yukarıda yazdığım not kime gidecek, ne işlem yapılacak merak ediyorum. Cevap verilirse sevinirim. Fikret Yıldırım Emekli Sayıştay Uzman Denetçisi. Yeminli Müşavir, Bağımsız Denetçi. E-mail: fikretyildirim444@gmail.com

Fikret Yıldırım

08.05.2019 - 11:04
Başkan beyin konuşmasından alıntı olduğu anlaşılan ve devamı olan; “Urla’da iki farklı kesim var. Bunlardan biri beklentileri sanatsal faaliyetler, etkinlikler, festivaller yönünde olan ve Urla’ya yeni bir kimlik kazandıran, marka değerini artıran beklenti düzeyi yüksek bir kesim. Bir diğeri de Urla’yı Urla yapan milyon dolarlık villaların, gurme restoranların arasında yerli nüfus dediğimiz hâlâ geleneksel yöntemle hayatına devam eden, tarım yapmaya çalışan, esnaflık yapmaya çalışan kesim. Bu kesimin ise ay sonunu getirmek, çocuğuna iş bulmak gibi beklentileri var. Bu iki kesimin birlikte yaşama kültürüyle Urla’nın oluşmakta olan markasını geleceğe taşıması gerekiyor. Urla markasını kendi yaratmalıdır. Bunu yapacak olan da bu iki farklı kültürün insanlarıdır. Bu iki kültürün el ele yapacağı sentez, Urla markasının Urla değerlerinin çağdaş, demokratik bir çizgide “vatansever, cumhuriyetçi, laik” insanlarımızı kucaklaştıracaktır. Bu algıyla iki kültürün de birbirini anlaması, birbirine sahip çıkması sağlanacaktır.” şeklindeki cümleler sıkıntılıdır. Urla'da yaşayanları iki farklı kesim olarak farklılaştırmak uygun olmamıştır. Ülkemizde zaten bu tür ayırımların sıkıntısı çekiliyor, bunu Urla için de vurgulamak hiç hoş durmuyor. Genç başkan umarım başarılı olur, ancak bu tür görüşlere yer verilmesi esas gündemi örseliyor. Başkanın esas olarak yapması gereken; Sessiz ve Sakin bir şekilde, çok gündeme gelmeden; Urla'da daha temiz bir çevre yaratmak, doğayı korumak, düzgün bir kıyı şeridi oluşturmak, Karantinayı ve diğer adaları çağdaş bir anlayışla, halkın kullanımına açmak, İzmir Büyükşehir belediyesinin yaptığı ucube bisiklet yolunu iptal ettirmek, sel sularının yolları basmasını önlemek, sokakları, park yerlerini gözden geçirmek,(Kendileri de 6 Mayıs günü 3 fidan parkında konuşma yaptılar. Tahmin ederim parkın durumunu hiç beğenmemişlerdir.)Adres kavşağı denilen yerin çevresini açmak, gerekirse istimlak etmek. Doğalgaz nedeniyle açılan yolların düzgün ve boydan boya asfaltlanmasını sağlamak, Urla'ya hiç yakışmayan Sivrisinek akınını kurutmak, Sanat sokağını incik boncuk ortamından kurtarmak, insanların medeni şekilde sohbet edebileceği cafelerin, restoranların olduğu bir alan yaratmak, Belediye binasının önündeki alanın fonksiyonel hale getirilmesini sağlamak, burayı betondan kurtarıp, yeşil alan hüviyeti vermektir. Malkaca ve civarını aynen muhafaza edecek şekilde, gözden geçirmek, İskeleyi gözden geçirmek, Bostanlı ile sefer yapılabilmesine katkı sağlamak, İzmir Büyük Şehir Yazılarının bulunduğu yol, sokak, v.s'den bu yazıları sildirmek.Bu konular genel olarak alt yapı ve bakım onarım içerikli olup, Belediye bütçesinde ağır bir yük oluşturmayacaktır.
Diğer Haberler

Tunceli (Dersim) Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye binasındaki Tunceli yazısının Dersim ile değiştirme kararı sonrası açıklama yaptı.

Çiğli Belediyesi de NASA'nın Mars Projesi'ne katıldığını açıkladı.

İESOB, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’yi ziyaret etti.

Urla Belediyesi vatandaşlara daha iyi hizmet sunmak, sorun ve önerileri daha hızlı çözüme kavuşturmak amacıyla WhatsApp İletişim Hattı kurdu.

Ve İzmir, Tunç Soyer önderliğinde dünya markası olmak için düğmeye basıyor…

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı Milli mücadelemizin 100. yılında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı öncesi, Küçükkuyulu gençler Bele...

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ANFA'nın avukatlarından Melih Gökçek ve Hasan Hüseyin Ceylan dönemi için suç duyurusu.

Yazarlar
Website Security Test