Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KalDer Sempozyumu'nda Tunç Soyer, ''Geçmişin saklı gücü, rehberimiz olacak''

13.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye KalDer Başkanı Özdemir: ''Ortak akıl ve karar almanın önemi bir kez daha anlaşılıyor''

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi 2 gün boyunca “Retrofütürizm” temasıyla “20’nci Mükemmelliği Arayış Sempozyumu”nu gerçekleştirdi. Sempozyumun açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Geleceğiniz geçmişinizde saklı. Saklı olanı beraber keşfedeceğiz ve mükemmel bir geleceğe birlikte yürüyeceğiz” diye konuştu.

Geleceğe yönelik doğru kararları almak için geçmişten ilham almak gerektiğini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir için karar verirken herkesi dinliyor, konunun tüm uzmanlarının fikrini alıyoruz. Ama karar vermeden önce dinlememiz gereken incelememiz gereken çok önemli bir kaynak daha var. Biz İzmir için karar verirken geçmişi dinliyoruz, dinlemek zorundayız. İzmir yeni kurulmuş bir yerleşim değil en azından 8 bin 500 yıldır burada ve binlerce yıldır bulunduğu coğrafyanın doğal başkentliğini üstlenmiş bir liman şehri. İzmir dünyada demokrasinin doğduğu ilk kentlerden biri. Seferihisar’daki Teos, Torbalı’daki Metropolis ve diğerleri… Demokrasinin dünyada ilk uygulanmaya başladığı bu mekanlar aradan geçen binlerce yıla rağmen biz farkında olmasak da şehrin sokaklarında dolaşmaya ve bize ilham vermeye devam ediyor. Doğru kararları geçmişin saklı gücünden yararlanarak verebiliriz” diye konuştu.

 

“Geleceğiniz geçmişinizde saklı”

Geleceği öngörebilmenin yollarından birinin veri yönetimi olduğunu belirten Soyer,  “Geleceği öngörebilmenin en iyi yolu geçmiş iyi anlamak ve bugünün koşulları içinde yorumlamaktan geçiyor. Günümüzde buna veri yönetimi deniyor. Veri ileriye doğru karar vermede en doğru araç olarak kabul ediliyor. Veri yönetimini her alanda daha aktif kullanmak için genişleteceğiz. Kaynaklarımızı verimli kullanabilmek ve en doğru kararı verebilmek için buna ihtiyacımız var. Veri yönetimi konusunda günümüzde çok farklı çözüm yöntemleri geliştirilmeye ve uygulanmaya başlandı. Açık veri anlamına gelen opendata sistemi ile bu veriler yeni yararlı hizmetler ve uygulamalar oluşturulabilmesi için herkesin kullanımına açılabiliyor. Açık veriyi sadece kent yönetimine çözüm üretmekte değil kendi geleceğinizi şekillendirirken de kullanabilirsiniz. Dünya üzerinde birçok kent açık veriyi kullanmaya başladı ve bunu sürekli geliştiriyor. Özetle geçmişin unutulmuş kültürleri içinde kapalı kalan bilgiyi geleceğin açık bilgisine dönüştürmek zorundayız.  İzmir için ancak böyle hareket edersek doğru ve kalıcı kararlar alabiliriz. Geleceğiniz geçmişinizde saklı. Saklı olanı beraber keşfedeceğiz ve mükemmel bir geleceğe birlikte yürüyeceğiz” diye konuştu.

Mükemmellik kültürünü bir yaşam biçimine dönüştürmek için çalıştıklarını söyleyen Türkiye KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Görgün Özdemir, bunun için KalDer İzmir Şubesi'nin 20 yıldır yaşama geçirdiği sempozyumların büyük önem taşıdığını ifade etti.

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Görgün Özdemir

Görgün Özdemir, “Sürdürülebilir iş ve yaşam kalitesinin yayılımı firmaların da rekabet gücünü artıracaktır. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu ise bu çabaların önemli bir parçasıdır. Dünya ve insanlık sürekli bir gelişim ve döngü içerisinde. Geçmişteki gelişmelerin bize getirdiği sonuçları bugün hepimiz yaşıyoruz. Çağımızda çevresel sosyal, siyasi ve ekonomik sorunlar birbirine geçmiş durumda. Kanaatimce insanlığın önündeki en önemli sınav da mükemmel geleceğe nasıl ulaşacağımıza ilişkin cevapları bulmak olacak. Yaşadığımız dönemi insanlığın bir sıçrama tahtası yapabilmemiz için ortak akıl ve karar almanın önemi de bir kez daha anlaşılıyor. Geçmişin gücü bize önemli bir rehber olacak ve geleceğe ışık tutacaktır.” diye konuştu.

 

“Biçimlendirebileceğimiz bir gelecek önümüzde”

KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Senem Kılıç, Retrofütürizm teması ve “Geçmişin gücü ile mükemmel gelecek” ana fikri ile birlikte ufuk açıcı bir sempozyuma daha imza attıklarını ifade etti.

KalDer İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Senem Kılıç, katılımı nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’ plaket verdi.

Toplam kalite yönetiminin her geçen gün kendini yenileyen ve geliştiren bir olgu olduğuna dikkat çeken Senem Kılıç “Ülkemizdeki kurumların üretim ve hizmetlerinin gelişmesi ve bireylerin ise yaşam kalitesinin artması için çalışıyoruz. Bir sivil toplum örgütü olarak verdiğimiz eğitimler ile ulusal kalite sayesinde oluşturduğumuz sivil insiyatifimiz ve yerel kalite ödülleriyle ülke ekonomisinin gelişmesi adına verdiğimiz katkılardan gurur duyuyoruz. Ülkemizin geleceğini oluşturanların yeni nesil olduğu bilinciyle bundan 8 yıl önce GençKal gönüllü hareketini kurduk. GençKal her geçen yıl gönüllülerle artan bir güçle kendini kanıtlayan bir sivil toplum kuruluşu haline geldi. Bu geçmişin gücü ile mükemmel gelecek temasında anlatmak istediğimiz gibi değiştiremeyeceğimiz bir geçmiş geride dururken biçimlendirebileceğimiz bir gelecek önümüzde bekliyor. Bugün söyleyeceğimiz her şey geleceğimizi biçimlendirecek ön önemli etkiyi oluşturacaktır. KalDer bir sivil toplum kuruluşu olarak kaynağı sadece kurumlar ve kuruluşlar ile oluşan kalite gönüllülerinin değerli katkılarıyla hizmet üretiyor. Buradan tüm süreçlerin içinde yer alan herkese bu sempozyumun hazırlanmasındaki katkılarından ötürü teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Foça Kazıları Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve Belediye Meclis Üyeleri için kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler vere...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ziya Gökalp İmam Hatip Ortaokulu ve Venezüelalı duvar sanatçısı Wolfgang Salazar, İzmir’de farklı kültürleri bir araya getiren örnek bir ç...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yine tatilde mi? 'İmamoğlu yine tatil yapıyor' eleştirilerine ne cevap verdi? Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul'daki yağ...

İstanbul’da sabah saatlerinden beri etkisini gösteren ve Fatih’te metrekarede ortalama 114 kg yağmurun düşmesiyle sonuçlanan sağanak bir vatandaşın canını alınken, bir...

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı ile Balçova barajlarını drone ile kontrol ediyor.

İzmir'de Büyükşehir'in organize ettiği Günbatımı Konserleri Ağustos ayında da devam ediyor. 17 Ağustos’ta (yarın) Leyli Trio ile başlayacak konserler 31 Ağustos’a kada...

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tahtalı Barajı çevresinde yaşayan üreticilere gelir kaynağı yaratmak için İZSU ağaçlandırma sahası içindeki 72 dekar alana arıların bal ver...

Yazarlar
Website Security Test