Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Permakültür Okulda Projesi hayata geçirildi

23.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Rotary 2440. Bölge'ye bağlı E-Kulüp Toplum Birliği Okulu olan Buca Şerif Tikveşli İlkokulu'nda ''Permakültür Okulda'' Projesini hayata geçirdi.

Uluslararası Rotary 2440. Bölgeye bağlı Rotary E-Kulüp, Uluslararası Inner Wheel 244. Bölge Federasyonu Kulüplerinin katkısı ve Çekirdek İzmir Permakültür Kolektifi ekibi üyelerinin iş birliği ile Buca Şerif Tikveşli İlkokulu'nda "Permakültür Okulda" Projesini gerçekleştirdi. Geçen yıl kasım ayında başlayan proje ile Permakültür etiği ve pratiklerini kullanarak öğretmenleri açık havada eğitime teşvik etmek, çocukların doğa ile kopan bağlarını güçlendirmek, günlük yaşantı ve doğanın döngüleri arasında ilişki kurmalarını sağlamak amaçlandı.

"2018-2019 eğitim öğretim yılı süresince Çekirdek izmir Permakültür Kolektifi ekibi üyelerinin iş birliğinde sınıf öğretmenleri ve okul yönetiminin büyük desteğiyle  düzenlediğimiz sınıf içi ve açık hava derslerinde çocuklarla birlikte doğadan öğrenecek ve ilham alınacak çok şey olduğunu gördük" diye konuşan Rotary E-Kulüp Başkanı İclal Kardıçalı, "Permakültür Okulda Projesinin Müfredatını, Avrupa'dan yedi organizasyonun katıldığı bir Erasmus+ projesi olarak Chidren In Permaculture (CIP) projesinin kaynaklarından faydalanarak ve ilham alarak oluşturduk. Çekirdek İzmir Permakültür Kolektifi ekip üyeleri, Çiğdem Saroğlu Yavuz, Öğretmen İpek Sabuncu, Oya Demirtay, Özlem Yılmaz Ünlü, Zeki Tokgöz, Zeynep Durmuş Arsan iş birliğinde Buca Şerif Tikveşli İlkokulu'nda Permakültür Okulda Projesi'ni hayata geçirdik. Birinci dönem toprak, duyusal ve canlı örneklerle desteklenmiş sınıf içi dersler düzenledik. İkinci dönem düzenlediğimiz açık hava derslerinde okul bahçemizi gözlemledik., çocuklarla birlikte hayaller kurduk, ihtiyaçları ve kaynakları belirledik. Bu dersler sonucunda 142 m2'lik permakültür bahçemiz için çocuklarla birlikte geliştirdiğimiz tasarım fikirlerimizi hep birlikte uygulamaya başladık. Çocukların topladığı atık pet şişelerden sebze yatakları, belediyelerin atık peyzaj malzemeleri ile yükseltilmiş sebze yatakları, kompost kutusu ve açık hava dersliği oturma alanları yaptık. Çekirdek İzmir Permakültür Okulda Projesi sonunda tüm Buca Şerif Tikveşli İlkokulu öğrencilerine, kullanacakları ve paylaşacakları bir permakültür bahçesi ve bu bahçe içerisinde bir açık hava dersliği kazandırdık." şeklinde konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bornova Belediyesi, Bornovalı kadınlara istihdam yaratmak amacıyla Altın Bilezik Projesi kapsamında MTK (Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sanayici İş Adamları Derneği) il...

Torbalı’da gerçekleşecek olan ulusal mimari proje yarışmasında soru sorma takvimi tamamlandı. Yaklaşık 300 soru ve yanıtları belediyenin resmi sitesinde yayınlandı.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 6.8 şiddetinde depremle sarsılan ve 41 vatandaşın hayatını kaybettiği Elazığ’a gitti.

Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu öğrencileri Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ı ziyaret ederek, çevre temalı projelerini tanıttı. Bilim Kahramanları Derneği ...

Bornova Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle yarıyıl tatillerini dopdolu geçiren öğrenciler tiyatro keyfi yaşadı.

Konak ve Karşıyaka tramvayları 2019’da toplam 40 milyon yolcu taşıyarak yaklaşık 100 bin ton karbondioksit emisyonunun atmosfere bırakılmasını engelledi.

Modern ve yaşanılabilir bir kent için çalışmalarını sürdüren Karabağlar Belediyesi, ilçedeki parkları yenileyerek günümüz standartlarına uygun hale getirmeye devam edi...

Yazarlar
Website Security Test