Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ankara’nın İzmir’e değişmeyen tavrı

13.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aliağa ile Menderes arasındaki 80 kilometrelik hatta Metro standartlarında raylı sistem ulaşımı yapmak merhum Ahmet Piriştina’nın hayal projelerinden biriydi.

Ama o dönemde ne yazık ki bu projeyi hayata geçirecek gerekli kaynak yoktu.

Projeyi dış kredi ile yapmak için Devlet Planlama Teşkilatı’na(DPT) başvuru yapıldı.

Dönemin DPT Genel Müdürü Faik Öztrak ile Piriştina’nın yaptığı toplantıyı Ankara’da ben de gazeteci olarak izledim.

Öztırak, “İzmir için bu kadar önemli ve verimli proje için elbette onay veririz” dedi.

Sonra belediyenin genel sekreter yardımcısı ile UKOME Müdürü ayrıntıları görüşmek üzere ilgili DPT bürokratının odasına geçti.

 

Söz konusu DPT bürokratının tavrı Öztrak’tan oldukça farklıydı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en üst düzey iki yetkilisine neredeyse fırça atıyordu. Önünde duran ve son derece titizlikle hazırlanmış projeye burun kıvırdı.

“Siz bu hatta 200 bin kişinin taşınacağını yazmışsınız. Ama bence 100 bin kişi bile taşıyamazsınız” dedi ve projeyi geri çevirdi.

İzmir’de yaşamayan, O DPT bürokratı Ankara’da onay vermediği için proje hayata geçirilemedi.

Yaklaşık 8 yıl sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu öz kaynaklarla projeyi tamamladı.

Dahası hat Selçuk’a kadar uzatılarak 136 kilometreyi buldu.

Ankara’daki DPT bürokratının “100 bin kişi bile taşıyamazsınız dediği” hatta şimdi her gün İZBAN, yarım milyonun üzerinde yolcu taşıyor.

 

Bugün de durum çok farklı değil. İzmir’in öncelikli toplu ulaşım projesi olan Buca Metrosu’nun yatırım programına alınması için üç kez resmi talepte bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara’dan yanıt bekliyor.

İzmir’de her şeyi hazır bu proje için Ankara’dan 2 yıldır onay gelmedi.

Uluslararası krediyle gerçekleştirilecek yatırımlar için bakanlık onayı gerekli olduğundan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ankara’dan bu “olur” gelmeden ihaleye çıkamıyor.

İzmir’in öncelikli toplu ulaşım projesi Buca Metrosu’nun yatırım programına alınması için Ankara’dan üç kez resmi talepte bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara’dan yanıt bekliyor.

 

Buca trafiğine nefes aldıracak Buca Metrosu’nun yatırım programına alınması için Cumhurbaşkanlığı’na üç kez resmi talepte bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, iki yıla yakın bir zamandır Ankara’dan onay alamadı. 28 Aralık 2017 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden onay alan proje, yatırım programına alınması için Kalkınma Bakanlığı’nın, yeni adıyla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın onayını bekliyor. Uluslararası krediyle gerçekleştirilecek yatırımlar için bakanlık onayı gerekli olduğundan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ankara’dan bu “olur” gelmeden ihaleye çıkamıyor.

Projenin 2018 ve 2019 yılı yatırım programlarına alınması için 05 Aralık 2017, 18 Eylül 2018 ve 13 Mart 2019 tarihlerinde ilgili bakanlığa üç kez resmi başvuruda bulunduklarını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu projenin İzmir için önemine her fırsatta dikkat çekiyoruz. İzmirliler bu haklı talebimizin yerine getirilmesini bekliyor. Ankara’nın, İzmir’den gelen bu güçlü sese kulak vereceğine inanıyoruz. İsteğimiz sadece bir imza. Gerekli finansman kaynağını ise devlet bütçesinden tek kuruş talep etmeden, uluslararası kredi yoluyla çözeceğiz” dedi.

 

Ankara’nın onayı geciktiği için projenin maliyeti de artıyor. 2018 yılı başında 3,7 lira olan dolar şimdi 5.60. Bu da maliyeti şimdiden yüzde 20 arttırdı bile.

Kentteki metro hattının tamamı İzmirlilerin ödediği vergilerle Büyükşehir Belediyesi olanakları ile yapıldı.

İzmir’de Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı henüz 1 kilometre bile metro yok.

Pek çok kentte Bakanlık eliyle metrolar tamamlanırken İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı metro hattı için imza bile atılmıyor.

Yazık, çok yazık…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla, 46. Shoexpo-İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı törenle açıldı. Ayakkabı ve Çanta Fuarı'na 27 ülkeden alıcı geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Beşiktaş Dikilitaş Mahallesi'nde satışa çıkardığı arazi gündemde.

Parti teşkilatı olarak, yeni seçilen Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ının seçim vaatlerini ve sonrasında verdiği sözleri gerçekleştirmesi için 7 aydır beklediklerini...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm Türkiye’ye örnek olan Süt Kuzusu projesinden sonra çocukların et ve protein ihtiyacını karşılamak için harekete geçti. Mera İzmir Proj...

Karşıyaka Belediyesi web sitesinde yayına aldığı ve en az 15 bin kişinin katılmasını beklediği anket ile ilçenin tüm ihtiyaçlarını Karşıyaka'da yaşayan vatandaşlara so...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliği nedeniyle gelecekte olabilecek kuraklığa karşı vatandaşları bilgilendirmek ve tarımda doğru yöntemleri uygulamalı olarak...

Karaburun Belediyesi, ilçedeki tarımsal üretimin artırılması ve daha fazla katma değer yaratması amacıyla Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurdu.

Yazarlar
Website Security Test