Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü ''Yüzleri Gülümseten 100 Gün''ü anlattı

17.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, seçilmesinin ardından ilk 100 günlük sürede hayata geçirilenleri basın mensuplarıyla paylaştı. Başkan Gümrükçü, ''Bu kentin kaderini değiştireceğiz, İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak'' diye konuştu.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelmesinin ardından geçen 100 günü değerlendirdi. Kordon Otel’de yapılan basın toplantısında “Yüzleri Güldüren 100 Gün” adı altında yapılan sunumda 100 gün içinde neler yaptıklarını anlattı.

İşe kurumsal dönüşümle başladıklarını belirten Utku Gümrükçü, “Hizmeti daha iyi üretebilmek için belediyenin kendisini değiştirmesi gerektiğini düşündük ve kurumsal dönüşümle işe başladık. Bir kan değişimi yaşadık. Yaş ortalamasını 45’e düşürdük, kadın müdür sayısında yüzde 100 artış sağladık. Belediyede yeni birimler kurduk, buralara yeni müdürlükler ekleyeceğiz. Seyyar makam uygulamasını başlattık. Mahalle toplantılarına masamızı alarak gidiyoruz. Çiğli’nin yarısına geldik. Başkan yardımcılarımızı mahalle çalıştaylarına gönderdik. Bu çalışmalar mahalle meclislerinin altyapısı oluyor. Şafak mesaisi adı altında saat 06:00’da muhtarlarımızı yanımıza alarak mahallelerimizde tespitler yapıyoruz” dedi.
“Katılımcı demokrasi anlayışıyla hareket ediyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Gümrükçü, “Muhtarlıklara sandık kurduk. Vatandaşlar önceliklerine göre oy kullanıyor. Bu katılımcı uygulamalar 5 yıl boyunca devam edecek. Avrupa Birliği’nin yerel demokrasi uygulamasını kendimize rehber edindik ve başvuru yaptık. Bu anlamda Ege Bölgesi’ndeki tek, Türkiye’de de 2 ya da 3 belediyeden biriyiz. Sürdürülebilir kentsel gelişim protokolünü imzaladık” şeklinde konuştu.

Sosyal projeler
Kültür, eğitim ve spor hizmetlerine de değinen Gümrükçü, “Bine yakın genç arkadaşımızı doğal yaşam parkıyla buluşturduk. Okullarımıza satranç takımı hediye ettik. Ücretsiz resim kursları açtık ve açmaya devam edeceğiz. Belediyenin eğitim merkezi ÇİBEM’in kapasitesini arttırmak için çalışma başlattık. Çiğli’de bir üniversite var. İlk, orta dereceli okullar ve ana okullar var. Bu okulların yöneticileriyle bir araya geldik ve ‘Çiğli’yi nasıl öncü kent yaparız?’ noktasında görüş alışverişinde bulunduk. Anaokullarına diyetisten desteği sağlayarak çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretiyoruz. HABİTAT Derneği ile bir protokol imzaladık. İlk defa tenis, yüzme kursları açtık” dedi.
Geçtiğimiz 100 gün içerisinde yapılan sosyal projelerden bahseden Başkan Gümrükçü, “Şehit ve engelli ailelerine katı atık bedelinde indirim uygulama kararı aldık. 150 şehit ailesine yüzde 100, 3 bin 103 engelli ailesine yüzde 50’lik indirim sağlayacağız. 250 memurla toplu iş sözleşmesi imzaladık. ‘Kadın her yaşta güzeldir’ uygulaması başlattık. Huzurevlerinde ya da yalnız yaşayan engelli kadınlarımıza kuaför hizmeti veriyoruz. Ev bakım hizmetleri sunuyoruz. Geçtiğimiz ay Homa Dalyanı’nda bir kıyı temizliği yaptık. Gediz Deltası’nın dünya mirasları listesine alınması için çalışmalar yapıyoruz. Gediz Belediyeler Birliği’ni oluşturma fikrimiz var. 5 yıl içinde Çiğli’yi İzmir’in en temiz ilçesi yapma hedefimiz var” diye konuştu.

Hayvan sevgisi konusunda öncü belediye olma gayretinde olduklarını söyleyen Gümrükçü, “Hayvan sevgisi bizim için çok önemli. Pati Festivali yaptık. Çiğli Belediyesi’nde her ayın ilk Cuma günü ‘Patili Bir Gün’ adı altında bir uygulama başlattık. Personelin evcil hayvanıyla işe gelmesine müsaade ettik. Belediyede güzel bir hava yarattı. Can dostlarımız için ilçede 500 adet suluk yerleştirdik toplamda 2 bin suluk yerleştirmiş olacağız.” dedi.
Yapılacak çalışmalarla Çiğli’ye yeni bir vizyon çizdiklerini belirten Gümrükçü, “Kendin için olmasa bile kentin için hedef koyman lazım. Çiğlililerle birlikte hayal kurmak istiyoruz. Bu hayale uygun belediye organizasyonu yaratmak istiyoruz. Bazen sancılı oluyor. Bazen birinin ayağına basıyoruz. Biz çok kararlıyız. Bu kentin kaderini değiştireceğiz, İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak. 2030’da İzmir’in nüfusu 6.2 milyon olacak. Çiğli şehir içinden göç alan bir ilçe… Bunu karşılayabilecek belediyecilik anlayışını oturacağız. Kentin imar planı sıkıntılarını, kentsel dönüşüm çözüm hamlelerini başlatmış olacağız. Tunç Başkan uygun görürse Güzeltepe’de kentsel dönüşüm başlıyor. Harmandalı’da bir imar problemi var. Bunu 1 yıl içinde çözeceğiz. Kıyı kesimi var. Bunu da 2 yıl içinde Çiğli’mize kazandıracağız” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Efes Selçuk Belediyesi, EfeslimKart projesiyle Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmaya imza atıyor. EfeslimKart 1 Ocak’ta vatandaşla buluşuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye meclis toplantısında 'Deprem seferberliği'ni başlattıklarını duyurdu.

Konak Belediyesi binası giriş holünden en üst katına kadar değerli sanatçıların imzalarını taşıyan resim ve heykellerle donatıldı.

İzmir Tarım Festivali’yle birlikte yeni üretici pazarı da açılıyor. Kadifekale'den sonra ikinci üretici pazarı İzmir Fuarı'nda Lozan Kapısı girişinde Kültürpark Üretic...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ağırladığı büyükşehir belediye başkanları Whatsapp grubu kurdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, muhtarlarla yaptığı periyodik toplantılarda isminden sürekli övgüyle söz edilen ve özverili çalışmaları nedeniyle takdir ...

Kadınların iş ve sosyal hayatta ön planda yer alması için birçok projeye imza atan İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününü de unutmadı.

Yazarlar
Website Security Test