Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başkan Soyer’den ikinci Alsancak projesi

31.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) meclis toplantısına katıldı. Yaptığı konuşmada, tarihi elektrik fabrikasının olduğu bölgede ikinci bir Alsancak yaratacaklarını, Karabağlar ve Buca ilçelerine masal evleri kuracaklarını söyledi.

Bir süre önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Alsancak Elektrik Fabrikası ve Alsancak trafiğinin rahatlatılması konusunda “Bölgede trafiğin yeraltına alınmasıyla ilgili çalışma devam ediyor” diyen Başkan Tunç Soyer, “Tarihi elektrik fabrikasının çevresiyle ilgili de çalışmalarımız var. İkinci bir Alsancak yaratacağız. Alsancak Elektrik Fabrikası bilim müzesi, büyük kütüphane olabilir, sinema endüstrisine ev sahipliği yapabiliriz. Bunların hepsini İzmirlilerle birlikte düşüneceğiz. Sonuçta İzmir yeni bir yaşam alanına kavuşacak” dedi.

Çiğli Tramvayı ve projenin imar yönetmeliğine dair gelinen aşamanın sorulması üzerine bir açıklama yapan Soyer, “Çiğli Tramvayı da, imar yönetmeliği de bütün bunlar Ankara’dan onay bekliyor. Ankara’dan onay bekleyen çok sayıda projemiz var. Kimisi yıllara sari. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunlukta olmamıza rağmen AK Partili meclis üyeleriyle çok yakın bir diyalog içindeyiz. Bayram ertesi Ankara’ya gidiyoruz. Dosyalarımızı birlikte hazırlayacağız. Hangi bakanlık, hangi bürokrat, bunları netleştirerek yapacağız” açıklamasında bulundu.
Konuşmasında, “İzmir’i dünya kenti yapmak zorundayız diyen Soyer, “Bundan anladığımız şey sadece Akdeniz çanağında yüzlerce yıl sürdürdüğü önderliği geri kazanmak değil. Biz çok kuvvetli bir liman kentiydik. Ön Asya’nın başkentiydik. Sonra kan kaybettik. Şimdi tekrar bu çanakta öncü rol üstlenmeye başlıyoruz. Çin Araştırma Enstitüsü kuracağız. İzmir’in yeni hedefi Çin olacak. Çin ile çok yakın ilişkiler kuracağız” diye konuştu.

Önceliğimiz yukarı mahalleler
Adaylık sürecinden itibaren dezavantajlı kesimlere öncelik vereceğini ifade eden Soyer aynı düşünce içinde olduklarını söyledi. Soyer ayrıca Karabağlar, Buca bölgesinde en az 20 tane masal evi yapacaklarını belirterek, “Bunlar eşi hasta, hapiste, vefat etmiş yalnız kadınların küçük çocuklarıyla ilgili olacak. Çocuklar masal evindeyken anneleri de iş atölyelerinde üretim yapacak. Bizim vizyonumuz özellikle arka sıradakilere, yukarı mahallelere hizmet olmaya devam edecek. Gençlik merkezleri kuracağız. Orada İzmirli olmakla daha çok gurur duyacakları bir İzmir yaratacağız. Önceliğimiz budur. Hiç sapma yok” diye konuştu.

İzmir’i dünyanın en çok gidilmek istenen dünya markası bir kent haline getireceklerini söyleyen Başkan Soyer konuşmasını, “Beş yılı bir saniye boş geçirmeden her bölgede projeler inşa etmeye çalışacağız. Her bir proje bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlı olacak. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum İzmir dünyanın en çok bilinen kenti olacak” sözleriyle tamamladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İstanbul’da sabah saatlerinden beri etkisini gösteren ve Fatih’te metrekarede ortalama 114 kg yağmurun düşmesiyle sonuçlanan sağanak bir vatandaşın canını alınken, bir...

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı ile Balçova barajlarını drone ile kontrol ediyor.

İzmir'de Büyükşehir'in organize ettiği Günbatımı Konserleri Ağustos ayında da devam ediyor. 17 Ağustos’ta (yarın) Leyli Trio ile başlayacak konserler 31 Ağustos’a kada...

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tahtalı Barajı çevresinde yaşayan üreticilere gelir kaynağı yaratmak için İZSU ağaçlandırma sahası içindeki 72 dekar alana arıların bal ver...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dikili’de Koçanlı Köşkü, Dikili Kültür Evi ve Dikili Belediyesi’ne ait Jeotermal A.Ş.’de incelemelerde bulundu.

Narlıdere’nin her köşesinde vatandaşlarla buluşan ve esnaf ziyaretleri yapan Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, öncelikli hedeflerinin halkın refahını ve huzurunu s...

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü'nün dokuz başarılı sporcusu, farklı dallarda dünya ve Avrupa şampiyonalarına katılmaya hak kazandı.

Yazarlar
Website Security Test