Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'Yerel yönetimler' yasa taslağında neler var? Başkanların yetkileri Erdoğan'a mı geçecek?

30.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AKP'nin hazırladığı 'yerel yönetimler' yasa taslağında neler var? Büyükşehir belediye başkanlarının yetkileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mı geçecek?

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre 31 Mart yerel seçimlerinin ardından hazırlıklarına başlanan ve Bütçe görüşmelerinden sonra TBMM Başkanlığı’na sunulması beklenen dokuz maddelik taslak çalışmayla Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin artırılacağı iddiaları muhalefetin tepkisini çekti.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Saray, belediyelerin yetkilerini tek elde toplamak istiyor. Saray, gücü yetse belediyeleri bir genel müdürlük altında toplamayı düşünüyor gibi. Aslında Saray kendisini Başbakan, Meclis Başkanı, Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı ve de Türkiye Belediyeler Başkanı gibi görüyor ve bu görevlerinin hiç birini devretmek istemiyor" ifadelerini kullandı.

Peki Yerel Yönetimler Yasa Taslağı'nda neler var?

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Ekim ayı başında yasa taslağının içeriği hakkında birçok bilgi vermişti. AA (Anadolu Ajansı)'ya konuşan Özhaseki, başkanların yetkilerinin kısıtlanmayacağı konusunda kamuoyunu bilgilendirdi.

Özhaseki, "Büyükşehir belediye başkanı bütün işleri, şehrin gidişatına, ana planlara meclisiyle birlikte karar veren insandır. O görevlerde hiçbir şekilde eksilme yok. Kimsenin yetkisini bir milim eksiltme niyetimiz yok. Özellikle büyükşehir belediye başkanlarının bir milim görevini eksiltmek, itibarsızlaştırmak gibi burada bir teklif yok." ifadelerini kullanmıştı.

Yasa taslağında ayrıca şu başlıklar yer alıyor;

- Parsel bazlı şahıs lehine plan tadilatı engellenecek
- Plan tadilatları aleniyetle yapılacak
- Yatay mimari ve kimlikli bir mimari öne çıkacak
- Yeni gelir kaynakları eklenecek gelir paylaşımındaki dengesizlik giderilecek
- Belediye başkanlarının özlük hakları düzelecek
- Belediye başkanları akrabalarını işe alamayacak
- Belediye borçlarının faizlerinin silinmesi taslakta yok

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Urla Belediyesi hem Urlalıların hem de ilçeye gelen misafirlerin yoğun olarak kullandığı, vakit geçirdiği alanları modernize etmek için çalışmalarına devam ediyor.

Pandemi önlemleri kapsamında uzun bir süredir kapalı olan ve 1 Haziran tarihi itibariyle yeniden açılan restoran ve kafeler, Konak Belediyesi ekiplerince dezenfekte iş...

Tüm imkanlarını koronavirüs salgının yayılımını önlemek ve ihtiyaç sahiplerine destek olmak için seferber eden Bornova Belediyesi, normalleşme sürecinde yeni destek pa...

Koronavirüs salgını sürecinde hizmetlerini aksatmadan sürdüren Bayraklı Belediyesi, 2 spor tesisini yeniledi. Kullanıma hazır hale getirilen spor alanlarının altyapı ç...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Süt Kuzusu Projesi’nden yararlanan çocuklara maske ve ödüllü bulmaca dağıttı. Büyükşehir bu jestini 1 Haziran Dünya Süt Günü'nde yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi son bir yılda Bergama’da 146 bin 657 ton sıcak asfalt üretti ve 463 kilometrelik üretim yolu yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'de ne kadar süt dağıtıldığını açıkladı. Soyer, süt dağıtımının Koronavirüs nedeniyle ''dezavantajlı'' mahallelerde ...

Yazarlar
Website Security Test