Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tunç Soyer'den Roteks Tekstil’de çalışan kadınlara ziyaret

3.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Roteks Tekstil’de kadın çalışanlarla ve Bayraklı Masal Evi’ndeki tekstil kurslarına katılan kadınlarla bir araya geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir’in “Kadın Emeği Hayat İlmeği” adındaki sosyal sürdürebilirlik projesinin ortağı Roteks Tekstil’in kadın çalışanlarıyla bir araya geldi. Toplantı da proje kapsamında Bayraklı Masal Evi’nde tekstil kurslarına katılan kadınlar da vardı.

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Roteks Tekstil fabrikasındaki etkinlikte Tunç Soyer, İzmir’in adını bir Amazon kraliçesinden aldığını söyledi. Belki de bu nedenle dünyanın birçok yerine göre kadınların İzmir’de daha özgür olduğunu dile getiren Soyer sözlerine şöyle devam etti: “Bizim kültürümüz Kibele’den başlayan ve kadının daha önde olduğu bir kültür. Ne yazık ki bunu kaybetmişiz ve erkek egemen bir topluma dönüşmüşüz. Ancak İzmir kadınların önder olacağı bir şehir. İzmir buna öncülük edebilecek bir şehir.”

İzmir yerel model oluşturuyor

Roteks Tekstil Yönetim Kurulu Eş başkanı Harri Yaffe ise sürdürebilirlik projelerinin salt çevresel değil sosyal boyutta da önemli olduğunu söyledi. Yaffe “İzmir’de gelişen bir kurum olmamızı büyük bir şans olarak görüyoruz. Sürdürebilir Kentsel Gelişim Ağı’nın sekretaryasını yürüten İzmir, Birleşmiş Milletlerin sürdürebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda yerel bir model oluşturarak, bu modeli Türkiye’ye ye yaymak için çalışmalar yürütüyor. Biz de Roteks ailesi olarak Tunç Soyer’in başkanlığını yaptığı bir kentte, sürdürebilir projelerimizi yaparken kendimizi daha güçlü hissediyoruz” diye konuştu.

İyi Niyet Gönüllüleri (RİNG) Koordinatörü Evrim Kartaloğlu ise “Kadın Emeği Hayat İlmeği” projesiyle ilgili bilgi verdi. Kartaloğlu “Üretimimizden kalan atık kumaşların daha önce ekonomik hayata katılım fırsatı bulamamış kadınlarımızın aldıkları eğitimler sonucunda, onların elinde çocuk giysilerine dönüştüğü ve bu giysilerin en çok üretim yaptığımız ve kalkınmaya en çok ihtiyaç duyan Batman ili ve çevresinde ihtiyaç sahibi çocukların bağışlanacağını, Kadın Emeği Hayat İlmeği projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte sürdürüyoruz” dedi.

Ziyaret kapsamında fabrika binasını gezen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadın çalışanlara karanfil dağıttı. Tunç Soyer konuşmasının ardından ise ortaklaşa düzenledikleri sosyal sürdürebilirlik projesi nedeniyle Roteks Tekstil şirketine bir plaket verdi. Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in daveti üzerine hep birlikte kahvaltı edildi.

Etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Roteks Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi de katıldı.

Kadın Emeği Hayat İlmeği projesi nedir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Roteks Tekstil ortaklaşa düzenledikleri “Kadın Emeği Hayat İlmeği” projesi kentteki kadın istihdam çalışmalarına katkı sunacak. Meslek Fabrikası ve Roteks Tekstil iş birliğinde 18-35 yaş aralığında bulunan dezavantajlı kadınların meslek edinmeleri ve bunu ekonomik bir faydaya dönüştürmelerini amaçlanıyor. Proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi Bayraklı Masal Evi’nde tekstil eğitim kursları ekim ayında başladı. Kursta 10 kadın eğitim alıyor. Roteks Tekstil, ihtiyaç halinde 6 ay süreyle eğitim alan kursiyere öncelik verecek. Kurslar 6 aylık periyotlar halinde sürecek, toplamda ise 40 kadına bu kapsamda eğitim verilmesi hedefleniyor. Kursta kadınlar tarafından üretilen tekstil ürünleri başta İzmir ve fabrikanın üretim atölyelerinden birinin olduğu Batman’da çocuklara gönderilecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pandemi sürecinde kullanılması için FabLab’daki üç boyutlu yazıcılarla yüz siperliği üreten Ödemiş Belediyesi, tek kullanımlık maske ihtiyacı için de Ödemiş Halk Eğiti...

Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda faaliyet gösteren Karşıyaka Belediyesi Tahir Secder Akıncı Su Sporları Merkezi, pandemi nedeniyle verilen aranın ardından kano kursların...

Karabağlar Belediyesi, toplum ve çevre sağlığını korumak için izinsiz atık depolayanlarla mücadelesini sürdürüyor. Uzundere’deki 12 işletme ve mülk sahibine Çevre Kanu...

Bornova Belediyesi hava sıcaklıklarının etkisini arttırması ile birlikte insan sağlığını tehdit eden uçan haşerelere karşı ilçe genelinde ilaçlama çalışmasına başladı.

KalDer İzmir Yönetim Buluşmaları’nın konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin önceliklerini tarım ve turizm olarak açıkladı.

İzmir Körfezi’ni yeniden yüzülebilir hale getirme hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İZSU Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK’la birlikte yürüttüğü Oşinografik İzleme Pr...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Seyrekköy Mahallesi’nde, İzmir-Çanakkale Karayolu ile tarım arazileri arasındaki bağlantıyı sağlamak için İZBAN demiryolu hattı üz...

Yazarlar
Website Security Test