Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İçişleri Bakanlığı belediyelere yardım toplamayı yasakladı mı?

31.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge sonrasında belediyelere, özellikle de İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, yardım toplamayı yasakladığı yönünde muhalefetten eleştiriler yapılıyor. İçişleri Bakanlığı genelgesi ne diyor? Belediyeler için yardım toplama yasaklandı mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan genelge ile belediyelerin Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi karşısında yardım toplaması valilik iznine bağlandı. Süleyman Soylu'nun valiliklere gönderdiği yazıda, belediyelerin valiliklerden izin almadan yardım kampanyası düzenleyemeyeceği, düzenleyenler hakkında soruşturma başlatılacağı belirtildi.

Söz konusu genelge;

Yerel yönetimlere gönderilen genelge sonrasında muhalefetten iktidara sert tepki geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, düzenlenen yardım kampanyasıyla tespit edilecek 250 ila 300 bin aileye gıda kolilerini dağıtacaklarını açıklamıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 500 bin aileye düzenli gıda yardımı yapılacağına yönelik organize ve planlı bir çalışma başlattıklarını söylemişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de 40 bin aileye 400'er Türk Lirası nakit yardımı yapılacağını açıklamış ve tüm İzmirlileri gıda yardımı ihtiyacı duyan aileler için büyükşehir bünyesinde dayanışmaya çağırmıştı.

BirGün'ün haberinde, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul, Ankara ve İzmir belediyelerinin koronavirüs önemlerinin yarattığı ekonomik güçlüklere karşı düzenledikleri dayanışma kampanyalarına karşı harekete geçti." ifadeleri kullanıldı.

Gerçek Gündem'in haberinde ise, "İçişleri Bakanlığı'nın Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın başlattığı yardım kampanyalarına yönelik tehdidi akıllara Kadir Topbaş'ın İBB başkanlığı döneminde düzenlediği bağış kampanyasını getirdi.

Topbaş, 2005 senesinde İBB Başkanı olduğu dönemde 'Güney Asya Depremi Yardım Kampanyası' başlatmıştı." ifadelerine yer verildi.

Topbaş'ın başkanlığı döneminde İBB tarafından başlatılan yardım kampanyası;

Cumhuriyet'in haberinde ise Vakıfbank'ın belediyelerin hesaplarına bloke koyduğu iddia edildi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, sosyal medya adresinden Kadir Topbaş'ın yardım kampanyasının haber olduğu görselleri paylaşarak "İBB, Kadir Topbaş döneminde yardım toplarken sorun yok ama Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş yapınca sorun var öyle mi?" diye sordu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi son bir yılda Bergama’da 146 bin 657 ton sıcak asfalt üretti ve 463 kilometrelik üretim yolu yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'de ne kadar süt dağıtıldığını açıkladı. Soyer, süt dağıtımının Koronavirüs nedeniyle ''dezavantajlı'' mahallelerde ...

Okul öncesi eğitim yatırımlarına önem veren Narlıdere Belediyesi, belediye bünyesindeki ikinci anaokulunun temelini Narlı Mahallesi’nde attı.

Mart ayından bu yana tüm imkanlarını koronavirüs salgınının yayılımı önlemek ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak için seferber eden Bornova Belediyesi, fiziki ...

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurtarılan oğlaklar, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na getirildi. Oğlaklar büyüdükten sonra yeniden Karaburunlu üreticilere teslim edi...

Buca Belediyesi, pandemi sürecinde tarımsal kalkınma hamlesi başlattı. Kent genelinde aldığı etkili tedbirlerle koronavirüsün yayılmasını en aza indiren Belediye, sah...

İzmir'de kavurma dağıtımı devam ediyor. Gıda kolileriyle 15 bin paket kavurma dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi zor dönemden geçen hayvancılık sektörüne de nefes ald...

Yazarlar
Website Security Test