Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'li büyükşehir belediyeleri İçişleri Bakanlığı'na dava açıyor

31.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP'nin 11 büyükşehir belediyesi İçişleri Bakanlığı'nın genelgesini yargıya taşıyor. Açılacak davanın gerekçesi Bakan Süleyman Soylu imzalı 'belediyelerin bağış toplaması'nın yasaklandığı genelge.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin olduğu CHP'li 11 büyükşehir belediyesi, İçişleri Bakanlığı'na yayınlanan genelge gerekçe gösterilerek dava açılacak.

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadele kapsamında hükumetin başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası dışında belediyeler ve diğer tüm sivil toplum kuruluşlarının bağış kampayası başlatmasını valilik iznine bağladı.

CHP'li belediyeler öncelikle İçişleri Bakanlığı'nın yayınlanan genelgesini "hukuksuz" olarak niteleyip, 5393 Sayılı Belediye Kanunu açılacak davaya dayanak olarak gösteriyor. 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nda belediyelere bağış toplama ve belediye başkanına karşılıksız bağışları kabul edip gerekli tasarruflarda bulunma yetkisi tanınıyor.

YAVAŞ: YARDIMLARA DEVAM EDECEĞİZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Twitter hesabından bir açıklama yaparak, "İşini ve gelirini kaybetmiş insanları desteklemek için kullandığımız ve sizlerin de katkıda bulunduğu banka hesapları İçişleri Bakanlığı genelgesi ile bloke edilmiştir. Kimse endişe etmesin! Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız" dedi.

İMAMOĞLU GENELGEYİ YASA DIŞI İLAN ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyeler kanunun da bulunduğu bir görsel paylaşarak, "Bu süreç tamamen şeffaf ve İstanbulluların dayanışmasıyla büyüyecek" notunu yazdı.

CHP adına Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise, İçişleri Bakanı Soylu’nun genelgesine, "Devletin vatandaşa yardım etmesini geçtik, birbirimize yardım etmemize bile tehditler savurarak izin vermiyorlar akıllarınca! Tek millet, tek bayrak, tek IBAN! Fakat bilmenizi isteriz ki, halk güvendiği kurumlara bağış yapar" tepkisini gösterdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi son bir yılda Bergama’da 146 bin 657 ton sıcak asfalt üretti ve 463 kilometrelik üretim yolu yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'de ne kadar süt dağıtıldığını açıkladı. Soyer, süt dağıtımının Koronavirüs nedeniyle ''dezavantajlı'' mahallelerde ...

Okul öncesi eğitim yatırımlarına önem veren Narlıdere Belediyesi, belediye bünyesindeki ikinci anaokulunun temelini Narlı Mahallesi’nde attı.

Mart ayından bu yana tüm imkanlarını koronavirüs salgınının yayılımı önlemek ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak için seferber eden Bornova Belediyesi, fiziki ...

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurtarılan oğlaklar, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na getirildi. Oğlaklar büyüdükten sonra yeniden Karaburunlu üreticilere teslim edi...

Buca Belediyesi, pandemi sürecinde tarımsal kalkınma hamlesi başlattı. Kent genelinde aldığı etkili tedbirlerle koronavirüsün yayılmasını en aza indiren Belediye, sah...

İzmir'de kavurma dağıtımı devam ediyor. Gıda kolileriyle 15 bin paket kavurma dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi zor dönemden geçen hayvancılık sektörüne de nefes ald...

Yazarlar
Website Security Test