Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tunç Soyer Fox TV'ye konuk oldu: Buca metrosu müjdesi

6.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fox TV'de Çalar Saat programına konuk oldu. Başkan Soyer, İzmir'deki kentsel dönüşüm, orman yangınları, işsizlik, Buca metrosu ve Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle ilgili konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fox TV'de yayınlanan Çalar Saat programında İzmir'le ilgili önemli bilgiler verdi.

Büyükşehir'in CV Bankası

İşsizliğin büyük boyutlarda olduğuna dikkat çeken Başkan Tunç Soyer, "165 bin CV var elimizde. Bu, ekonominin, işsizliğin ne kadar kötü durumda olduğunu anlatmaya yetiyor. Gittiğim yerlerde saatlerce bekleyip CV'sini bana vermek isteyenler oldu. Belediyede 30 bin çalışan var. 5 tane daha açsak belediyeden, ihtiyacı karşılayamayız. Büyük bir işsizlik var. Yıpratıcı bir durum. İnsanları çaresizliğe itmiş durumda. Pandemi de tetikledi. Uygulanan politikalar etkili oldu. Yerel yönetim olarak işsizliğin yoksulluğun kaynağını tespit ediyoruz."

Kentsel Dönüşüm

"Kentsel dönüşüm de iddialı bir sürece giriyoruz. Geçmişteki çalışmaları taçlandıracak. 1. Etabında Uzundere’de 341 konut tamamlandı. Yeni 5 bölgede kentsel dönüşüm ihalelerine çalışmaya başlıyoruz. Ege Mahallesi var. Roman vatandaşlarımız var. Orada bütün projeler tamamlandı. Mutabakat sağlandı. İhaleye çıkıyoruz. Bizim anlayışımızı müteahhide rant sağlamak değil, orada hayatını kurmuş insanların hakkını korumaktır. Dönüşüm betonun yenilenmesi değil, insanın da beraber dönüşmesidir. İnsanı yok saydığınız kentsel dönüşüm kentsel dönüşüm değildir. Biz vatandaşı müteahhide ezdirmeyeceğiz."

Buca Metrosu

"Buca metrosunda uluslararası ihale için çağrıya çıktık. Ekim-kasım ayında gerçekleşecek. Yürüdükçe istasyonlar açıldıkça hizmete açacağız. 4.5 yıl bekletmeyeceğiz. İzmir tarihinin en büyük yatırımı. Karşıyaka Tramvayını Çiğli’ye uzandıran hattın ihalesini yaptık. Arka sıradakilere önceliğimiz değişmeyecek. Arka sıradakileri ön sıradakilerle ne kadar buluşturursak kentin refahı artacak."

İzmir'de pandemi

"Pandemide kentimizdeki durum iyiye gitmişti. Pandemi sürecinde 70 bin litre dezenfekte kullandık. 6 milyonu aşkın maske dağıttık. İstikrarlı düzenli başarılı mücadele gerçekleştirdik. En yüksek vaka sayısında ikinci kenttik. Kent ittifakıyla bunu gerilettik. Haziran ayında virüsten vefat sayısı sıfıra indi. Şimdi biraz tedirginiz. İzmir’de vaka sayısında artış var. Yazlık alanların plajların yoğun olarak kullanılmaya başlanması etkili oldu. Bilim kurulumuz bizi uyarıyor. Mesafe maske hijyen duyarlılığı devam etmeli. Aksi takdirde vahim sonuçlarla karşılaşılabilir."

Orman yangınları

"Orman yangınları, yürekleri de yakıyor. Birçok yerde bırakın mangalı, ormana girişi yasaklarlar. İnsan eliyle yangınlar arttığında doğanın dengesi bozuluyor. Bence kesinlikle mangal yasağı getirilmeli. Hele ağaçlık alanda ormanlık alanda mangal kesinlikle olmamalı. Yeni ağaçlandırılan bölgelere bir süre giriş yasaklanmalı. Dünya artık şunu anladı. Doğa hastaysa biz iyi olamayız. Ormanları korumak, hepimizin vatandaşlık görevidir."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde esnaf ziyareti yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentteki Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin seyri hakkında bilgi verdi.

Aliağa Belediyesi’nin tarihi Güzelhisar Mahallesi’nde hayata geçirmeyi planladığı ‘Güzelhisar Sosyal Tesisleri Projesi’nde ilk adım atılıyor.

''Başka Bir Tarım Mümkün'' diyerek çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kirazlı çiftçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Voleybol Federasyonu’nun düzenlediği U-22 Avrupa Plaj Voleybol Şampiyonası’nda maçlar başlıyor.

Bornova Belediyesi iklim dostu ulaşım alternatiflerinin ve yenilikçi kentsel ulaşım örneklerinin oluşturulması amacıyla Eşpedal Derneği tarafından hazırlanan ''Yeşile ...

İzmir Büyükeşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kapatılacağı açıklanan Hilton İzmir oteli için flaş bir açıklama yaptı. Başkan Soyer, bu çok değerli tesisin yeniden 5 y...

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı tarafından Bit Pazarı'nı da kapsayan Kuruçay Mahallesi'nde kentsel dönüşüm için ihale açıldı.

Yazarlar
Website Security Test