Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de servisçiler eylem yaptı: Konak Tünelleri trafiğe kapandı

10.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'de servisçiler belediyenin ''S Plaka için ihaleye çıkacağını'' iddia ederek araçlarıyla eylem yaptı. Kentte faaliyet gösteren yüzlerce servisçi, araçlarıyla Konak Tünelleri girişinde toplanarak yolu trafiğe kapattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden servisçilerin S plaka ihale iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

İzmir'de servisçiler belediyenin "S Plaka için ihaleye çıkacağını" iddia ederek araçlarıyla eylem yaptı. Korna çalarak protesto eylemi yapan şoförler polisin uyarısı üzerine yolu trafiğe açtı.

Yaklaşık 75 servis şoförü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, belediye önünde gazetecilere, S Plaka ihalesi yapılacağı yönündeki duyumlar üzerine esnafın protesto eylemi düzenlediğini söyledi.

Bostancı, "Bu pandemi sürecinde araç fazlalığı var. Okullar açılacak mı belli değil.12 Mart'tan beri işsiziz. Sayı artırımı ancak ihtiyaç varsa olur. İhaleyle ilgili neyin ne olduğu da belli değil. Bununla ilgili meslek odasıyla konuşulması lazım. Tunç Soyer konuya el koyacak. Sorunun çözüleceğini düşünüyoruz. Biz ihaleye hayır diyoruz. Bize hiç görüş sorulmadı." dedi.

"11 Mart'tan itibaren kazanamayan iki sektör var. Birisi, servisçiler; diğeri de kantinciler... Çünkü okullar kapalı. 700 servis aracımız boş yatıyor. 1000 kadar aracımız, sadece tek iş yapıyor. Eğer servis aracına ihtiyaç varsa, 100 aracı hemen temin edebileceğimizi söyledik. Toplamda 7 bin servis aracımız var. Kademeli saat uygulamasına geçilirse, hem taşımacılık ücretlerinin düşeceğini, hem trafiğin rahatlayacağını, hem de çevre kirliliğinin azalacağını anlattık. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in, hak hukuk çerçevesinde bu konuyu yeniden değerlendirmesini istiyoruz. "

S Plakaların 500 bin lira değerinde olduğunu, ihaleyle yeni plakakaların katılımı olsa bile bu değerin düşmeyeceğini savunan Oda Başkanı Bostancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim böyle bir korkumuz yok. Biz sadece, yeni "S plaka"ya ihtiyaç olmadığını söylüyoruz. Yasa, ihtiyaç durumunda yeni S plaka verilmesini öngörüyor. Böyle bir ihtiyaç olursa, zaten ilk imzayı biz veririz."

Eylem yapan servisçilerden Deniz İbiş ise, "Belediye birkaç şirkete rant sağlamak için plaka dağıtıyor. Belediyenin yüzlerce S plaka vereceği iddia ediliyor. Belediye başkanımızın bizim sesimizi duyacağını biliyoruz. Buraya uyarı amacıyla geldik. Yavaşça dağılacağız. Ancak kararda ısrarcı olurlarsa kendi aracımla buraya gelip, 'Bu işi yapamıyorum.' deyip aracımı yakacağım." yorumunda bulundu.

BÜYÜKŞEHİR'DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada kentte hizmet verecek “S” plakalı servis aracı sayısının Ulaşım Ana Planı ve mevcut ihtiyaçlar çerçevesinde tespit edildiği belirtildi. İzmir Ticaret Odası, sanayi kuruluşları ve ilçe belediyelerinin bu yöndeki taleplerine de dikkat çekilen açıklamada, “Gerek 2019 nüfus ve ulaşım verileri, gerekse 2030 hedef yılı projeksiyonları dikkate alınarak kent genelinde ‘S’ plakalı servis aracı ihtiyacı bulunduğu tespit edilmiştir” denildi.

İzmir'i 2030 yılına hazırlamak ve yaklaşık 6 milyon kişinin yaşayacağı bir şehrin ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulan İzmir Ulaşım Ana Planı çerçevesinde önümüzdeki süreçte “S” plakalı servis aracı sayısını artırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Kentlerin günlük yaklaşımlarla değil uzun vadeli planlarla yöneltilmesinin gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada, ihtiyaçların tespitinde halkın, meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve ilçe belediyelerinin taleplerinin de dikkate alındığı belirtildi.

İzmirlilerin yaşam kalitelerinin artırılmasının öncelikli amaç olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İzmir Ulaşım Ana Planı uluslararası düzeydeki akademisyenler ve konunun uzmanlarından oluşan geniş bir ekip tarafından hazırlanan bilimsel bir çalışmadır. 2030 yılına kadar kentin ihtiyaç duyacağı ulaşım planlaması ile ilgili bir yol haritası niteliğindedir. ‘S’ plakalı servis aracı ihtiyacına yönelik projeksiyon da kentin gelişimi ve nüfus artışını içeren bu plan doğrultusunda oluşturulmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı içerisinde faaliyet gösteren ve başlangıçta İl Trafik Komisyon Kararları ile sınırlandırılan ‘S’ plakaları sayıları, ‘Ticari Plakaların Verilmesinde Uygulanacak Usul ve Esaslar’ başlıklı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirtilen esaslar çerçevesinde ihale yolu ile artırılmaktadır. Bu doğrultuda yapılan ihalelerle 2010 yılında 700, 2016 yılında ise 300 adet S plaka verilmiştir. Ayrıca 6360 sayılı yasa ile İzmir Büyükşehir Beledi yesi sınırlarında kalan Ödemiş, Tire, Bergama, Dikili ilçeleri tarafından yapılan ‘S’ plaka ihalelerinden alınan ve sadece sınır komşu ilçelerinde çalışma yetkisi bulunan 296 adet plaka ile İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde toplam 5 bin 849 ‘S’ plaka bulunmaktadır. İzmir Ticaret Odası, ilçe belediyeleri, sanayiciler ve çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen talepler, kent genelinde açılan yeni eğitim ve üretim tesislerinin yanı sıra pandemi süreciyle birlikte birçok fabrika ve işletmenin kendi servis ağını kurma gereksinimi bu alandaki ihtiyacı artırmış, İzmir Ulaşım Ana Planı ulaşım yatırım süreçleri, nüfus projeksiyonları ve ulaşım modeli kalibrasyonu kapsamındaki değerlendirmeler sonucunda kent genelinde ‘S’ plakalı servis aracı ihtiyacı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda öncelikle İzmir Ulaşım Ana Planı’nda belirlenen kent me rkezine hizmet verecek şekilde il genelinde S plaka ihalesi öngörülmüştür.”

İZTAD'DAN AÇIKLAMA

İZTAD olaylar sonrası bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şunlar söylendi;

"Derneğimiz ‘İztad’, tüzüğü gereği, okul ve personel taşımacılığı yapan gerçek ya da tüzel kişilerin üyeliğinden oluşmaktadır. Amacı, sektörün ileri gitmesi, gelişip düzene girmesi, sektör ihtiyaçlarının ilgili kurum ve makamlara ulaştırılarak çözüm üretmektir.

Özellikle son bir haftadır, derneğimizin, maalesef maksatlı olarak, gerçeğe tamamen aykırı, haksız ve mesnetsiz şekilde görsel-işitsel basın ve sosyal medya üzerinden gerek yazılı gerekse sözlü ithamlara, hatta hakaret ve küfüre varan türlü olumsuz beyanlara maruz kaldığı görülmektedir.
Yapılan açıklamalarda, ‘S plaka’ ile ilgili oluşan tüm spekülatif beyan ve görüşlerin derneğimiz tarafından örgütlenerek ortaya atıldığına dair iddialarda bulunulmaktadır.

Derneğimizin bahse konu itham ve iddialarla hiçbir ilgisi yoktur…

Çünkü derneğimizin hukuken bu şekilde bir teşebbüste bulunma hak ve yetkisi de yoktur… Bu yetkiler, yasal çerçeve içine alınmış ve ilgili meslek odalarına verilmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım master planı (ana planı) bulunmakta olup konu derneğimizce de takip edilmektedir. Ancak belediyece alınacak kararlara, yapılacak uygulamalara derneğimizin müdahil olma imkanı yasal olarak yoktur.

Açıklanan nedenlerle, başta dernek başkanımızın şahsı ile şirketlerine yönelik olmak üzere, tüm dernek üyelerimize karşı saldırı halini alan, eleştiri maksadını çok aşarak alenen hakaret ile küfür içeren açıklamalarda bulunulmaya devam edilmesi halinde, tüm ilgililer hakkında yasal haklarımızın sonuna kadar kullanılacağını şimdiden önemle duyurmaktayız…
Sorunların çözümü birlikte görüşülüp ortak kararlar alınması ile mümkündür. Bu konuda, derneğimiz yönetim kurulunun, isteyen herkesle her zaman görüşmeye açık ve istekli olduğunu önemle belirtiriz..
Derneğimiz, bundan sonra da, hiç kimseden korkmadan, hukuk ve ahlak kuralları çerçevesinde her türlü girişimlerde bulunarak sektörün gelişmesi için çalışmalarına ara vermeksizin devam edecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur…"

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'deki itfaiyeler arasında sadece İzmir İtfaiyesi'nde görev yapan paramedikler hem acil yardım hem de kurtarma hizmeti veriyor.

Karşıyaka Belediyesi, Bostanlı’da Suat Taşer Tiyatrosu'nun yan tarafında yer alan Güzel Sanatlar Parkı'nı, meydan olarak düzenliyor.

Bornova Belediyesi, ilk kez okula gitme heyecanı yaşayacak olan minikler için seferber oldu. Okul öncesi ve birinci sınıflarda yüzyüze eğitime başlanacak 21 Eylül Paza...

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ilçe genelinde devam eden çalışmaları ve vatandaşlardan gelen talepleri sahaya inerek yerinde gözlemliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir'de yerel yöneticilerle bir araya geldi. İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Bakan Ersoy, Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehi...

Bu sezon ilk kez profesyonel liglerde mücadele edecek olan Bornova Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, 11 Ekim’de başlayacak maçlara hem fiziksel hem de zihinsel olara...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen rehabilitasyon projesinin tamamlandığı Manda Çayı'nda incelemelerde bulundu.

Yazarlar
Website Security Test