Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de ücretsiz 90 dakika aktarması için açıklama: 120 dakika oldu

13.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden toplu taşımada uygulanan ücretsiz 90 dakika aktarması hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamayı Başkan Tunç Soyer, Twitter'daki kişisel hesabından paylaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyuna yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, 90 dakika olan ücretsiz aktarmanın süresinin uzatıldığı belirtil ve ilk iki aktarmadan neden 50 kuruş alınacağı ifade edildi.

Başkan Tunç Soyer'in paylaştığı yazılı açıklama;

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayının ikinci Meclis oturumunda alınan karara göre 90 dakika içinde toplu taşımada yapılacak aktarmalarda ücret alınmıyordu ancak ilk iki aktarmada 50 kuruş alınacak. Ayrıca tek biniş ücretine 10 kuruşluk zam yapıldığı açıklanmış ancak vatandaşlar ilk iki aktarmada alınacak olan 50 kuruşa itiraz ediyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk iki aktarmadan alınacak 50 kuruş için Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde azalan yolcu sayısını, artan maliyetleri ücret alınma kararının gerekçesi olarak gösteriyor.

Öte yandan Büyükşehir, yalnız yüzde 5,6 zam yapıldığını ve ÖTV sıfırlaması gibi taleplerin merkezi hükumet tarafından yanıtsız bıraktığını da ekledi.

AK PARTİ'DEN TEPKİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İzmir'in toplu ulaşımda diğer şehirlerarasında avantajlı olduğu tek konu 90 dakika geçerli ücretsiz kullanım hakkıydı. Onu da İzmirlilerin elinden alıyorsunuz. Tebrik ederiz” dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Taş üstüne taş koymadıkları gibi vatandaşa verdikleri hakkı da geri almaya başladılar! CHP, İzmir'de su ve ulaşım üzerinden vatandaşa yüklenmeye devam ediyor. 90 dk uygulamasındaki değişiklikle asıl niyetlerinin derman belediyeciliği olmadığı ortada. #90DakikamaDokunma" ifadelerini kullandı.

AK Parti'den bir tepki de Mahmut Atilla Kaya'dan geldi. AK Partili Kaya, "Seferihisar Belediyesi'ni 5 yılda batıran CHP'li Tunç Soyer, kendi rekorunu kırdı. Beceriksizliğiyle İzmir ulaşımını 1 buçuk yılda iflas ettirip gözünü İzmirlinin cebine dikti. İzmir buna müsaade etmez. #90DakikamaDokunma" açıklamasını yaptı.

TWİTTER'DA TT OLDU

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen ve Plan, Bütçe ve Tüketici Komisyonu’na gönderilen önergenin kabul edilmesi durumunda Eylül ayında bu uygulama sonlandırılacak ve ilk iki aktarmadan 50’şer kuruş alınacak. İlk biniş ücreti ise 3,56’dan 3,46’ya düşürülecek.

Planın duyulmasıyla birlikte, 2008’den bu yana uygulanan ücretsiz aktarmanın sonlanmaması için Twitter’da kampanya başlatıldı.

"#90DakikamaDokunma" etiketi Twitter Türkiye Gündemi’nde ilk sıraya yükseldi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ömer

15.08.2020 - 19:24
Izmırı cepte sanıyorsunuz ya boyle başarısız ıslerle kaybedeceksınız üç kuruş malıyetı karsılayamadı mı koca ızmır beledıyesı
Diğer Haberler

Fransız mimar Le Corbusier tarafından hazırlanarak Fransızca olarak yayımlanan “Le Corbusier Türkiye’de: İzmir Nâzım Planı (1939-1949)” adlı kitabın Türkçesi, İzmir Bü...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 4 bin 559 personelini ilgilendiren “Maaş Ödeme Protokolü” en yüksek teklifi veren banka, Yapı Kredi ile imzalandı. Anlaşmaya göre 3 yıl...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, WWF’in düzenlediği “We Love Cities” yarışmasında İzmir'in finale yükseldiğini açıkladı ve sosyal medyadan İzmir'in yarış...

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla mesaj yayımlayarak, Çeşme Projesi ile ilgili önemli açıklamalara imza attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in “Başka bir tarım mümkün” vizyonu doğrultusunda doğayla uyumlu tarımsal üretim için yeni bir projeyi daha hayata geçir...

Tarihi kent Bergama'da turizmi canlandırmak üzere düzenlenen organizasyonda kadim kent Bergama, turizm acente yöneticilerini ağırlıyor. Ticaret Odası Başkanı Fikret Ür...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, görevine yeni atanan Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro’yu makamında ağırladı. Ziyarette akıllı kentler, sürdürüle...

Yazarlar
Website Security Test