Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de ücretsiz 90 dakika aktarması için açıklama: 120 dakika oldu

13.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden toplu taşımada uygulanan ücretsiz 90 dakika aktarması hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamayı Başkan Tunç Soyer, Twitter'daki kişisel hesabından paylaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyuna yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, 90 dakika olan ücretsiz aktarmanın süresinin uzatıldığı belirtil ve ilk iki aktarmadan neden 50 kuruş alınacağı ifade edildi.

Başkan Tunç Soyer'in paylaştığı yazılı açıklama;

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayının ikinci Meclis oturumunda alınan karara göre 90 dakika içinde toplu taşımada yapılacak aktarmalarda ücret alınmıyordu ancak ilk iki aktarmada 50 kuruş alınacak. Ayrıca tek biniş ücretine 10 kuruşluk zam yapıldığı açıklanmış ancak vatandaşlar ilk iki aktarmada alınacak olan 50 kuruşa itiraz ediyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk iki aktarmadan alınacak 50 kuruş için Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde azalan yolcu sayısını, artan maliyetleri ücret alınma kararının gerekçesi olarak gösteriyor.

Öte yandan Büyükşehir, yalnız yüzde 5,6 zam yapıldığını ve ÖTV sıfırlaması gibi taleplerin merkezi hükumet tarafından yanıtsız bıraktığını da ekledi.

AK PARTİ'DEN TEPKİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İzmir'in toplu ulaşımda diğer şehirlerarasında avantajlı olduğu tek konu 90 dakika geçerli ücretsiz kullanım hakkıydı. Onu da İzmirlilerin elinden alıyorsunuz. Tebrik ederiz” dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Taş üstüne taş koymadıkları gibi vatandaşa verdikleri hakkı da geri almaya başladılar! CHP, İzmir'de su ve ulaşım üzerinden vatandaşa yüklenmeye devam ediyor. 90 dk uygulamasındaki değişiklikle asıl niyetlerinin derman belediyeciliği olmadığı ortada. #90DakikamaDokunma" ifadelerini kullandı.

AK Parti'den bir tepki de Mahmut Atilla Kaya'dan geldi. AK Partili Kaya, "Seferihisar Belediyesi'ni 5 yılda batıran CHP'li Tunç Soyer, kendi rekorunu kırdı. Beceriksizliğiyle İzmir ulaşımını 1 buçuk yılda iflas ettirip gözünü İzmirlinin cebine dikti. İzmir buna müsaade etmez. #90DakikamaDokunma" açıklamasını yaptı.

TWİTTER'DA TT OLDU

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen ve Plan, Bütçe ve Tüketici Komisyonu’na gönderilen önergenin kabul edilmesi durumunda Eylül ayında bu uygulama sonlandırılacak ve ilk iki aktarmadan 50’şer kuruş alınacak. İlk biniş ücreti ise 3,56’dan 3,46’ya düşürülecek.

Planın duyulmasıyla birlikte, 2008’den bu yana uygulanan ücretsiz aktarmanın sonlanmaması için Twitter’da kampanya başlatıldı.

"#90DakikamaDokunma" etiketi Twitter Türkiye Gündemi’nde ilk sıraya yükseldi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ömer

15.08.2020 - 19:24
Izmırı cepte sanıyorsunuz ya boyle başarısız ıslerle kaybedeceksınız üç kuruş malıyetı karsılayamadı mı koca ızmır beledıyesı
Diğer Haberler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir'de yerel yöneticilerle bir araya geldi. İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Bakan Ersoy, Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehi...

Bu sezon ilk kez profesyonel liglerde mücadele edecek olan Bornova Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, 11 Ekim’de başlayacak maçlara hem fiziksel hem de zihinsel olara...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen rehabilitasyon projesinin tamamlandığı Manda Çayı'nda incelemelerde bulundu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi için bizzat denetlemelere ve bilgilendirmelere devam ediyor. Beraberindeki heyetle Konak vap...

İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinde Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun gülüşü ve İYİ Partili Meclis üyesi Taylan Yıldız ile olan polemiği gündemde. Mecliste...

Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinin evsel atıklarından elektrik üretecek tesis için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme (Ç...

Bornova Belediyesi, Habitat Derneği ve İzmir Ticaret Borsası iş birliği ile düzenlenen dijital eğitimler devam ediyor. 8 Eylül’de fırsatı yakalayan katılımcılar 24 Eyl...

Yazarlar
Website Security Test