Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tunç Soyer'den İzmir Valisi Köşger'e dönüşümlü mesai çağrısı

25.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'e, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde kişisel araç kullanımı nedeniyle artan trafik yoğunluğu konusunda uyarılar geldi. Başkan Soyer, Vali Köşger'e İzmir'de 'kademeli mesai' çağrısı da yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte son aylarda artan trafiğin nedenlerini ve çözüm yollarını belirlemek amacıyla ulaşım araştırması yaptırdı. Pandemi öncesi toplu ulaşım araçlarını her gün kullananların yüzde 44,3’ünün kullanım sıklığını değiştirmediği belirlendi. Salgın endişesiyle toplu ulaşım araçlarından uzaklaşanların oranı ise toplamda yüzde 55,7’yi buldu. Bu grubun yüzde 34,2’sinin kullanım sıklığını azalttığı anlaşıldı. Yüzde 21,5’lik kesimin ise toplu ulaşımdan tamamen koptuğu; bunların yüzde 53,6’sının da “özel araç” kullanmaya başladığı anlaşıldı.

ÖZEL ARAÇ SAYISI ARTTI
Pandemi öncesi her gün toplu ulaşım sisteminden faydalanan katılımcılar üzerinden yapılan değerlendirmede, kent içi trafiğe yüzde 24-26 arasında değişen oranlarda otomobil girişi olduğu saptandı. Başka bir ifadeyle pandemi öncesi toplu ulaşım araçlarından faydalanan her 4 kişiden birinin artık özel otomobiliyle ulaşım sağladığı belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Ulaşım Merkezi (İZUM) verileri de kentte artan araç sayısını tam olarak ortaya koyuyor. Örneğin kentin en yoğun akslarından Yeşildere Caddesi’nden bir saatte geçen araç sayısı geçen yılın Ekim ayında ortalama 5.447 iken, bu yılın Temmuz ayında 6.544’e yükseldi. 2019 yılının Eylül ayı ile 2020 yılının Temmuz ayları kıyaslandığında, trafikteki araç sayısının yüzde 20 arttığı görülüyor. Bu durum seyir hızını da düşürüyor. Eylül 2019 ile Temmuz 2020 ayları kıyaslandığında ana arterlerde ortalama seyir hızının yüzde 11 düştüğü belirtiliyor. Buna bağlı olarak ise trafik yoğunluğu ve seyahat süreleri artıyor. Aynı dönemde ortalama seyahat süresinin yüzde 17 arttığı görülüyor.

KADEMELİ MESAİ ÇAĞRISI

Okulların açılması ve mevsimsel nedenlerle başka kentlerde bulunan yurttaşların kente dönmesiyle birlikte trafikte çok daha yoğun bir tabloyla karşı karşıya kalınacağını belirten Başkan Soyer, “Bu konuda kent olarak şimdiden çözüm yolları düşünmek ve hazırlıklı olmak zorundayız” diye konuştu. Bu zorluğun ortak akılla ve çözüm odaklı katılımla aşılabileceğini kaydeden Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya kentlerinde gördüğümüz ‘farklı mesai saatleri’ uygulamasını, tam da bu dönemde İzmir’in de tartışması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin mesai saatleri aynı anda başlayıp aynı anda bitmemeli. Bu, bırakın pandemi dönemini, normal zamanlarda bile trafiğe büyük yük getiriyor. İnsanlarımıza ciddi sıkıntı ve vakit kaybı yaşatıyor. Böyle bir uygulamaya gitmemiz, pik saatlerde toplu ulaşım araçlarımızda yaşanan yoğunluğu da büyük ölçüde azaltacaktır. Bu konuda yetkili olan, belirleyici ve yönlendirici olabilecek tek kurum İzmir Valiliği’dir. Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger’in koordinasyonunda, ticaret ve sanayi odalarımızın, sendikalarımızın, ilgili sivil toplum kuruluşlarımızın bir araya gelmesi çok iyi olabilir. Hazırlanacak bir acil eylem planı, kış aylarında oluşabilecek trafik yüküne ve sıkıntısına büyük ölçüde çözüm olacaktır. Takdir Sayın Valimizindir. Bu konuda hazırladığımız bir dosyayı da kendisine sunduk.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Eğitime destek projeleri ve ulaşım önlemleri" toplantısında konuşarak, uzaktan eğitim için 15 milyon TL kaynak ayrıldığı...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya İnciraltı'nın konuşulduğu toplantı hakkında bir sitem geldi. Başkan Soyer, ''İnciraltı ko...

Türkiye'deki itfaiyeler arasında sadece İzmir İtfaiyesi'nde görev yapan paramedikler hem acil yardım hem de kurtarma hizmeti veriyor.

Karşıyaka Belediyesi, Bostanlı’da Suat Taşer Tiyatrosu'nun yan tarafında yer alan Güzel Sanatlar Parkı'nı, meydan olarak düzenliyor.

Bornova Belediyesi, ilk kez okula gitme heyecanı yaşayacak olan minikler için seferber oldu. Okul öncesi ve birinci sınıflarda yüzyüze eğitime başlanacak 21 Eylül Paza...

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ilçe genelinde devam eden çalışmaları ve vatandaşlardan gelen talepleri sahaya inerek yerinde gözlemliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir'de yerel yöneticilerle bir araya geldi. İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Bakan Ersoy, Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehi...

Yazarlar
Website Security Test