Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kentsel dönüşümde İzmir modeli vurgusu

2.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) ve bağlı dernek başkanları ile birlikte Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'u makamında ziyaret etti.

MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Bornova İlçe Başkanı Hasan Ali Kahraman ve çok sayıda müteahhitler derneği başkanının hazır bulunduğu görüşmede, deprem tehlikesi ve kentsel dönüşüm hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

İzmirde gerek merkezi hükümet, gerek yerel yönetimler gerekse de meslek odaları ve STK'ların beraberce örnek İzmir modeli oluşturması gerektiğini dile getiren Necip Nasır, konunun siyaset üstü bir anlayışla çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK

Deprem denince akla ilk önce İstanbul geldiğini fakat İzmir'de kent merkezinden geçen aktif fay hatlarının olduğunu ve birinci derece deprem riski taşıdığını kaydeden Nasır, önlem alınmazsa deprem sonrası sorumlu aramanın da bir anlamı olmadığını vurguladı.

Ege’nin incisi olan İzmir’in büyük bir deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Necip Nasır, “Mevcut yapı stoğunun dönüşümü için siyaset üstü bir anlayışla hükümet olarak yasal yetkiler doğrultusunda iş birliğine yapılması önem taşıyor. İzmir’deki yapıların yaklaşık yüzde 65’i kaçak ve gecekondulardan geri kalan kısmının da yüzde 50’si deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardan oluşmaktadır. İzmir’deki depreme dayanıklı yapı stoğu sadece yüzde 25-30 seviyesindedir. İzmir aynı zamanda 7 şiddetinde bir deprem üretebilecek 17 fay hattının merkezinden geçtiği riskli bir kenttir. Büyük riskler taşıyan İstanbul, Marmara Denizi’nden geçen 2 fay hattı üzerinde bulunmasına ve İstanbul’un kuzeyi ikinci derece deprem bölgesi olmasına rağmen İzmir, doğusundan batısına, kuzeyinden güneye birinci derece deprem kuşağındadır. Bu gerçek asla unutulmamalıdır” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Deprem tehdidi ve kentsel dönüşüm konusunda yapılması gereken çok iş olduğunu vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, sorunların çözümü için işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi.

İduğ, şunları söyledi: “Makamlar geçici fakat ortaya konan hizmet kalıcıdır. Kentsel dönüşüm konusunda işbirliğiyle sorunları çözmek istiyorum. Bizim için en önemli şey halkımızın mutluluğu ve yarınlara güzel bir Bornova bırakabilmektir. Günlük ortalama 1.5 milyon kişi ilçemizi ziyaret ediyor. İnsanların sağlıklı konutlarda oturmak istemeleri onların en önemli hakkı. Bu konuda ilçemizdeki kentsel dönüşüm alanlarını tespit ederek planlamalar gerçekleştiriyoruz. Halkımıza daha yeşil ve yaşanabilir bir Bornova bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İzmirin ve ülkemizin yararına olacak her türlü işbirliği içinde olmak istiyoruz. Bugünkü ziyaretiniz için sizlere çok teşekkür ederim”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bu sezon ilk kez profesyonel liglerde mücadele edecek olan Bornova Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, 11 Ekim’de başlayacak maçlara hem fiziksel hem de zihinsel olara...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen rehabilitasyon projesinin tamamlandığı Manda Çayı'nda incelemelerde bulundu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi için bizzat denetlemelere ve bilgilendirmelere devam ediyor. Beraberindeki heyetle Konak vap...

İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinde Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun gülüşü ve İYİ Partili Meclis üyesi Taylan Yıldız ile olan polemiği gündemde. Mecliste...

Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinin evsel atıklarından elektrik üretecek tesis için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme (Ç...

Bornova Belediyesi, Habitat Derneği ve İzmir Ticaret Borsası iş birliği ile düzenlenen dijital eğitimler devam ediyor. 8 Eylül’de fırsatı yakalayan katılımcılar 24 Eyl...

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisine ilişkin yürütülen filyasyon çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Yazarlar
Website Security Test