Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Menemen’de kurtuluş coşkusu

10.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir ve Menemen’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü Menemen’de sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kutlandı. Sabah saatlerinde kortej yürüyüşü ve çelenk sunum töreni ile başlayan etkinlikler akşam kurtuluş şarkılarının söylendiği konser ile sona erdi.

Menemen’de kurtuluş etkinlikleri, sabah saatlerinden Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlarla başladı. Menemen Belediyesi Ana Hizmet Binası önünden marşlar eşliğinde yürüyüşe başlayan korteje Menemenliler de alkışlarıyla eşlik ettiler. Cumhuriyet Meydanı’na varan kortej burada da marşlar çalmaya devam etti. Daha sonra ise çelenk sunum törenine geçildi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakamlık, Belediye ve Garnizon Komutanlığı’nın çelenklerinin sunumu ile devam etti. Törene Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Garnizon Komutanlığı’ndan Albay Eray Ercan, CHP Menemen İlçe Başkanı Turan Erdoğan, Belediye Meclis Üyeleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve belediye çalışanları katıldı.

Başkan Aksoy: “9 Eylülümüz kutlu olsun”

Çelenk sunum töreninde konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Bugün çok özel ve anlamlı bir gündür. Kurtuluş savaşı başladığı zamanlarda Ankara’da vatan şairi Namık Kemal, ‘Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini. Yok mudur kurtaracak bu bahtı kara maderini’ der. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te cevap verir: ‘Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini. Bulunur elbet kurtaracak bu bahtı kara maderini.’ Büyük Taarruz başladıktan sonra Gazi Mustafa Kemal bir sarı kurt gibi Sincan Ovası’na bakarken, o dönemin Yunan Komutanı Hagianesti için der ki ‘Hagianesti! Gel de ordularını kurtar.’ Çünkü iki günde koskoca Yunan ordusu Türk ordusu tarafından dağıtılmıştır. Geçilemez denen yerler geçilmiştir. Ayağında çarığı bile olmayan Mehmetçik 4 günde 500 km yol yürüyerek Yunan Ordusunu denize dökmüştür. İşte bu vatan, İzmir, Menemen böyle kurtarılmıştır. Dolayısıyla bunun değerini hepimizin çok iyi bilmesi gerekiyor” diyerek sözlerine başladı.

Aksoy konuşmasına şöyle devam etti: “Yunan Generali Trikupis esir düştüğü vakit Gazi Mustafa Kemal Atatürk kendisini karşılar ve ‘Üzülme komutan iyi savaştınız, ama Napolyon’da kaybetmişti, siz de kaybettiniz’ demiştir. Yıllar sonra Trikupis gazeteci yazar Hıfzı Topuz’a: ‘Evet karşımda sarı bir kurt vardı’ der ve hayranlığı bitmez 85 yaşına kadar. O dönem İngiltere Başbakanı ‘Yüzyıllar ender liderler doğurur, bu lideri bu yüzyılda Türk halkı yetiştirdi’ der. Bunlar kazanmış olduğumuz zaferin düşman güçler tarafından dahi ne kadar hayranlıkla karşılandığını gösteren örneklerdir. 4 Ekim 1923’te tek kurşun dahi atılmadan İstanbul geri alındı. Geldikleri gibi gittiler. Aynen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi. 9 Eylül Türk milletinin yeniden tarih sahnesine çıktığı gündür. 9 Eylül Türk milletinin yok edilemeyeceğinin tüm dünyaya ilan edildiği gündür. 9 Eylülümüz kutlu olsun”

Menemenliler zafer türküleri ile coştu

Akşam saatlerinde ise Menemenliler oluşturdukları araç konvoyu ile ellerinde bayraklar marşlar söyleyerek Menemen’i dolaştılar. Oluşturulan bu korteje Menemenliler ise balkonlarından, camlarından alkışlarla destek verdi. Kurtuluş coşkusunu sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yaşayan Menemenliler akşam ise zafer türküleri konserinde bir araya geldi. Ulukent Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen Zafer Türküleri konserine çok sayıda Menemenli katıldı. Menemen Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve eşi Dilek Aksoy’un da katılım gösterdiği konser, coşkulu bir kutlamaya dönüştü.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Pandemi’den en fazla etkilenen kesim olan esnafları ziyaret etti.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “İşçi Başkan El Ele, Birlikte Güzel Günlere” , “Bu İşçi Seninle Gurur Duyuyor” sloganlarıyla karşılandı.

Video konferans yöntemiyle toplanan Kıyı Ege Belediyeler Birliği Encümeni’nde, pandemi yüzünden nüfusu ciddi oranda artan ilçelere dikkat çekilerek, bu bölgelerde vata...

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA A.Ş. her çalışanının çocuğu adına Tahtalı Barajı Havzası’nda 60 dönüm araziye 2 bin 500 fidan dikti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nin hizmet binalarını 2020 yılı Nisan ayında UNESCO Dünya Mi...

30 Ekim’de yaşanan deprem sonrası vatandaşlardan gelen talepler üzerine harekete geçen Bayraklı Belediyesi, 3 farklı noktada Kentsel Dönüşüm İletişim Ofisi açtı.

Çeşme Belediyesi bir ilke imza atarak, ilçenin ilk kapalı Pazar yeri projesini hayata geçirmek için kollarını sıvadı.

Yazarlar
Website Security Test