Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de Toplu İş Sözleşmesi krizi bitti: Yüzde 30 zam

11.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında şubat ayında başlayan, pandemi nedeniyle askıya alınan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı.

Yapılan anlaşmaya göre, işçi maaşları, yeni anlaşmaya göre İZSU ve İZDOĞA'da yüzde 30 oranında zamlandı. Buna göre İZSU'da en düşük işçi maaşı 6 bin, İZDOĞA'da ise 5 bin lira olacak.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, Belediye-İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Metin Şanlı, yevmiyelere yüzde 17 zam yapıldığını, artı 10 aylık enflasyon oranında ilave zam konusunda anlaşıldığını bildirdi. Şanlı ayrıca, son 6'şar aylık iki enflasyon farkının da sözleşmeye eklendiğini bildirdi.

Sosyal haklara yapılan yüzde 17'lik zamla, İZSU'da en düşük işçi maaşının 6 bin liraya, İZDOĞA'da ise 5 bin liraya yükseldiğini anlatan Şube Başkanı Metin Şanlı, şu açıklamalarda bulundu:

TOPLAM 4 BİN 790 İŞÇİYİ KAPSIYOR
"Bu şartlar, hem İZSU hem de İZDOĞA çalışanları için geçerli. 2 bin 540 İZSU, 2 bin 250 İZDOĞA çalışanını kapsayan anlaşmamızı İZSU Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Barış Karcı ile imzaladık. Pandemi nedeniyle sekteye uğrayan görüşmelerimiz son bir ayda yoğunlaşmıştı. İşçi kardeşlerimize, emeğe saygılı tüm bürokratlara, bu anlaşmada emeği olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'de ücretsiz süt dağıtılan Süt Kuzusu projesi büyüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, süt dağıttığı ilçe sayısını 25’e yükseltti. Proje kapsamında Bergama, Dikili, ...

Konak Belediyesi ve ardından İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde tüm Meclis Üyelerinin oybirliği ile kabul edilen Gültepe İmar Planlarının bir aylık askı süreci sona ...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) öncülüğünde yapılan ''İzmir İş Dünyası Kadının Güçlenmesi Başarı Ödülleri'' törenine ...

Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent A.Ş.’nin tesislerinde satışa sunduğu ürünlerin üretimi “Kent Merkez Mutfak’ta” yapılıyor.

Emlak Vergisi bildirimi, çevre temizlik, ilan ve reklam vergileri beyannamelerinin ön başvuruları ile ağaç kesim-budama başvuruları da internetten yapılabiliyor.

Buca Belediyesi’nin Buca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği kişisel gelişim, sanat ve spor kursları yeniden kapılarını açıyor.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, evinden belediye binasına ve ilçe içindeki programlarına gitmek için bisiklet kullanıyor.

Yazarlar
Website Security Test