Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de uzaktan eğitim için ücretsiz internet ile tablet desteği

21.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Eğitime destek projeleri ve ulaşım önlemleri" toplantısında konuşarak, uzaktan eğitim için 15 milyon TL kaynak ayrıldığını, öğrencilere ücretsiz 4 GB internet, 36 bilgisayar, 7 kültür merkezi, 10 mobil araç ve tablet desteği sağlanacağını açıkladı. Başkan Soyer ayrıca İzmir esnafı için de projenin olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Binası'nda yer alan Meclis Toplantı Salonu'nda yapılan "Eğitime destek projeleri ve ulaşım önlemleri" toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, uzaktan eğitim için öğrenciler ve İzmir esnafına çeşitli yardımların yapılacağı projeleri açıkladı.

KONAK BELEDİYESİ'NDEN TABLET DESTEĞİ

EFES SELÇUK BELEDİYESİ'NDEN TABLET KAMPANYASI

"Bugün özellikle eğitim yılı için sizlerle bilgi paylaşmak istiyorum. Hem eğitim hakkında yaptığımız çalışmaları hem de ulaşım düzenlemelerini sizlerle paylaşacağız. Koronavirüs nedeniyle Türkiye ve dünya çok sıkıntılı günlerden geçiyor. Her gün farklı bir adaptasyon süreci ile karşı karşıya kalıyoruz. Ancak biz Mart başında ortaya çıkan süreçte acil bir mücadele yaparak kriz belediyeciliği adı altında bir sistem hayata geçirmiştik. Kriz üst yönetimi adı verdiğimiz bir yapı oluşturduk. Bunun içinde Tabip Odası, TMMOB , İzmir Barosu'nu dahil ettik. Kriz belediyeciliği adını verdiğimiz bu süreçte pandeminin verdiği hasarı kentimizde nasıl atlatırız diye bakıyoruz. Başlarda Türkiye'de 2'nci sıradaydık şimdi bunun düzeldiğini görüyoruz." diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, öğrencilere 4 GB ücretsiz internet dağıtılacağını söyledi.

İNTERNET YARDIMI

Başkan Soyer, "Uzaktan eğitim ile ilgili ne yapacağımıza kafa yorduk ve bunla ilgili 20 bin 4 gb'lık internet paketi teslim edeceğiz. Ayrıca tableti ve bilgisayarı olmayan 2 bin çocuğu tablet ve bilgisayar veriyoruz.

Belediyemize ait olan kurumlarda bilgisayarlı tabletli tüm alanlarımızı öğrencilerin kullanımına açmaya karar verdik. Böylece 36 bilgisayar, 7 kültür merkezi ve 10 mobil aracı EBA erişim için hizmet vereceğiz.

İnternet hizmetinin düşük olduğu alanlarda hizmeti arttırmak için kuruluşlarla görüşüp bunun artmasını sağlayacağı. Otobüslerimizi ve araçlarımız hiç erişim olmadığı yerlerde mobil erişim aracı olarak görevlendiriyoruz. İlk etapta 10 tanesini hemen aktif ediyoruz. İlçelerimiz de bunu yapacaktır." ifadelerini kullandı.

15 MİLYON TL KAYNAK

"Sosyal destekler kapsamında çocuklarımıza 25 bin çocuğumuz 130 TL yüklenmiş kırtasiye paketi veriyoruz. Bu ayrıca kırtasiye esnafımıza da nefes verecek bir proje. Dolayısıyla bir yandan esnafın ticaret hacmini arttıracağız diğer yandan çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız.

25 bin mont 25 bin bot alımına çıktık. Bunun yine üretim maddelerinin İzmir esnafı olma şartı ile uyguladık. Böylece esnafımızda faydalanacak. Bu çalışmalara 15 milyon TL'lik bütçe ayırdık.

Pandemi yoğun yaşandığı dönemlerde İzmir yoğun bir dayanışma örneği gösterdi. Gücü olan İzmirliler halkın bakkalına çok büyük bir destek sergiledi. Yine buna benzer bir uygulama ile evinde dükkânında fazla bilgisayar bulunan bireylerle benzer bir kampanya başlatacağız."

TABLET DESTEĞİ

Spor alanlarına aktarılan paraların tablet alımına aktarılıp aktarılmayacağının sorulması üzerine konuşan Tunç Soyer şu ifadeleri kullandı; "Biz 2 bin tablet alımına çıktık ve peyden pey alarak dağıtıma başlıyoruz. İlk önce talebi ve talebe İzmirlilerin katkısını görmek istiyoruz. Biz bir yandan çocuklarımız daha çok spor ve sanatla buluşturmak istiyoruz. İhtiyaç olarak çıkarsa kaynaklarımızı diğer alanlara aktarmaktan çekinmeyiz."

SPORA DESTEK

"Okullarımıza spor malzemesi desteği sağlayacağız. 137 okuluma 192 adat basketbol seti 70 çift hentbol kalesi, 70 takım çok fonksiyonlu voleybol direği vereceğiz. Bunların maliyeti ise yaklaşım 2.7 milyon TL olacak.

Kırsa köylerimde Köyde-İz projesini sürdürmeye devam edeceğiz. Bir yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi kurumsal kapasitesi diğer taraftan da gönüllülerle sağlayacağız. " dedi.

ULAŞIMA DESTEK

Ulaşım alanındaki yenilikleri de değinen Tunç Soyer, 44 yeni hatta 100 aracın ekleneceğini söyledi. Soyer "Geçen yıl Mart ayında toplu ulaşım günlük kullanımı 1 milyon 900 bin civarındayken pandmeide 200 binlere düşmüştü. Mayıs aylarından itibaren yükselerek 950 binlerde stabil hale geldi. Geçen yıl 15 Eylül 1 milyon 700 bin kullanım varken şuan 950 binlerde. Toplu ulaşımdan uzaklaşma söz konusu. Bireysel araçlara yönelim kent içinde bir yük anlamına geliyor. Son 1 ayda çıkan araç sayısı 125 bin. Özel araçlara yönelmesiyle birlikte ulaşım ağımızda ciddi bir yüklenme söz konusu oldu. Bir yandan alacağımız önlemleri gözden geçirirken diğer yandan toplu taşımanın dezenfeksiyonu ve insanları teşviki için yoğun çaba harcıyoruz.

Toplam 471 yeni araç aracını tamamladık. Okulluların açılması ile birlikte 44 hatta 100 yeni otobüs takviyesi yapıyoruz"

"Bir yandan da toplu ulaşımın parçası olan S plaka uygulaması kapsamında talep toplamaya başladık 400 adat yeni S plakalı aracı kentte kullanmak istiyoruz. Bu sadece uzun yıllardır bekleyen bir talep olmanın dışında şirketlerin özel araç yerine toplu ulaşımı sevk etmeyi amaçlıyor. 15 dakikada 1 vapur 20 dakika'da bir feribot seferlerini ayarladık. Bisikleti teşvik etmek için vapurlara binenler ise 5 kuruş ücret belirledik.

Ücretsiz çekici hizmetini başlattık. Geçen hafta içinde 23 aracın çekilmesi sağlandı bu şekilde. Orada gerçekleşen trafik kazası güzergahı çok ağır sekteye uğratabiliyor. Trafiğin klik noktalarında konumlandırdığımız araçlar devreye girerek şeritlerin kapalı kalmasını engelliyor."

OKULLAR TEMİZLENİYOR

Okulların düzenli dezenfeksiyonunun yapılacağını söyleyen Başkan Soyer, "Tüm okulların dezenfeksiyonunu tamamladık. Haftada 2 kez de bunları yapacağız. Temassız ataş ölçeri karşılamak için 1750 okulumuza bunları sağladık. Okulların girişine dezenfektanlı paspaslarda temin etmeyi başladık. Böylece sağlıklı bir biçimde sınıflarına okullarına girmelerini sağlıyoruz." dedi.

TRAFİĞİ RAHATLATACAĞIZ

Trafikle ilgili konulara da değinen Başkan Soyer şunları söyledi;

"Anadolu caddesi Naldöken yoluna doğru, sabah 7.30 9 30 konak yönü doğru bir şerit alacağız. Böylece trafiğin akışını rahatlatacağız.

Cumhuriyet Bulvarında da sabah düzememesi için önemli bir adıma imza atıyoruz Sabah 7.30-9.30 arası çift yön olarak çalıştıracağız. Bu da Konak-Alsancak yönündeki trafik akışını hızlandırmış olacağız. Bu altın dokunuşların 10'larcası var ve 3 hafta sonra bunları yine sizleri çağırıp bilgilendireceğiz.

Trafik yoğunluğu ile ilgili İzmir'in rakamları İzmir 2017 yılında 66 sıradayken 2019 yılında 134'üncü sıraya gerilemiş durumda. Burada en önemli noktalardan biri kent için kademeli mesai uygulamasına geçişti. Belki de Türkiye de ilk biz bir talepte bulunmuş ve sayın valimizde hayata geçirmişti. Umuyoruz ki sadece konakta sınırlı kalmak İzmir'in tüm ilçelerinde hayata geçirilir. İzmir'de bulunan odaların da benzer bir uygulamaya geçmesini diliyoruz. Pandemi için kent içindeki yoğunluğu azaltmak ve aşmak mecburiyetindeyiz. Bundan herkes iş düşüyor. Özel sektöründe bu konuda çalışmasında fayda var diye düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer basın açıklamalarının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

2 PERSONEL POZİTİF

İzmir'de pandemi nedeniyle yaşanan ölüm oranlarının ve Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nın kapatılması ile ilgili soruyu cevaplayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2 personelde koronavirüs çıktığını söyledi. Soyer "Pandemi sürecinin nasıl seyredeceğini bilmiyoruz. Yayılma hızında bir artış var ancak toplu alanlarda bulunan kurumların işleyişini nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz. Ancak her şeye hazırlıklıyız. Türkiye'de belki de en hızlı inisiyatif alan belediye biziz. Bizde kentin nabzını tutarak bu konularda hızlı karar vermeye çalışıyoruz. Ölüm sayında da korkulan düzeyde bir artış yok. Belki sağlıkçıların dediği gibi mutasyona uğradığı söylenebilir. Bütün bunları izleyip gereceğiz. İzmir Büyükşehir Belediye'nin 30 bin çalışanı ve bazı yerlerde tabii ki pozitif çıkabilir. Doğal yaşam parkında da 2 arkadaşımızda pozitif çıktı ancak erken inisiyatif alarak kapatma kararı aldık" ifadelerini kullandı.

ÖNCELİK PANDEMİNİN

Yatların yakıtından yüzde 1'lik vergi alındığını hatırlatan Tunç Soyer, ESHOT için de aynı uygulamanın olması gerektiğini söyledi. Soyer "Biz bu konuda defalarca hem Cumhurbaşkanımıza hem de ilgili bakanlarımıza taleplerde bulunduk. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çözüm önerileri toplayıp iletiyoruz umarım bunlar çözüme kavuşur. Toplu taşımada yüzde 18 ergi ödüyoruz. Biz kamu hizmeti yapıyoruz. Bir yat yüzde 1 ödüyorsa bizimde vatandaşlar için yaptığımız hizmette yüzde 1 ödememiz lazım. Geçen yıldan bu yıla sadece hasılat kaybımız 212 milyon lira. İZSU ve ESHOT'un giderlerinde çok ciddi bir artış, ancak gelirlerinde büyük azalış var. Pandemiden kaynaklı artık 1 milyarın üzerinde harcama yapıldı. Diğer sorunların önüne çıkartarak önceliği pandemiye veriyoruz" dedi.

VALİ KÖŞGER İLE BİR SIKINTIMIZ YOK

Yeni İzmir Valisi ile aralarında herhangi bir sorun olmadığını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer "Geçen valimiz ile bir kez toplanmıştı bizde o yüzden sitemde bulunmuştuk. Yeni valimiz gelir gelmez bunu topladı, umarız devamı gelir. Şuan bizim ilişkimiz konusunda valimiz veya bürokrasisi konusunda bir sıkıntımız yok. Eğer dinlenmez ve taleplerimizi dikkate alınmazsa onu o zaman değerlendiririz" ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARINI FIRSATA ÇEVİRDİK

Seçim dönemindeki vaatleri arasında bulunan battı çıktılar ile ilgili konuşan Tunç Soyer; "Biz sokağa çıkma yasağını yine fırsata dönüştürecek işler yaptık. 15 -20 yıl asfalt düzenlemesi yapılamayan ana arterlere girdik. Battı çıktılarla ilgili projelerim bitmedi. Hiç beklenmedik jeolojik durumlarla karşılaşılıyor. Projelere bitmiş olsaydı hemen başlayacaktır. O battı çıktıları mutlaka yapacağız. Buradaki rahatlama ve nefes alama tüm kente yayılacak" dedi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 369 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

safiye gönel

17.10.2020 - 23:04
Benim iki çocuğum var yalnız ýaşıyoruz kiramı bile ödeyemıyorum ders çalışamıyoruz bu dönemde ne tablet var bilgisayarda hiç olmadıderslerden geri kalıyoruz lütfen benim çocuklarımıza görsün birileri

Rukiye akbaş

12.10.2020 - 19:38
Slm benim dört çocuk var canlı derse katılmıyor lar tek telefonla olmuyur bize tablet yada bilgisayar istiyorum kiradayiz inşaat işi beli olmaz önümüz kış bize destek olun çocuklar için çok mutlu oluruz 3 7 9 giden ogrencilerim var
Diğer Haberler

Tedavisini tamamladığı yavru kedi ve köpekleri yeni bir yuvaya kavuşturan Gaziemir Belediyesi’nin sahiplendirme etkinliğine her yaştan hayvan sever yoğun ilgi gösterdi...

Buca Belediyesi, kent kültürünü tanıtmak ve turizmi geliştirmek için Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın seyahat yazarları, gurme ve Instagram fenomenlerini Buca’ya dave...

Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane başkanlarından Ali Ulvi Kiremitçiler’in adını, Yalı Mahallesi’ndeki parkta ölümsüzleştirdi. Kiremitçiler’in 14. ...

Foça’daki İzmir Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Etkinliklerinde 4 oyun sahneleniyor. 24 ile 27 Ekim tarihlerinde Foça'da iki tiyatro oyunu daha var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Havagazı Fabrikası'nda açtığı "Gençlik Yerleşkesi"nde FikrimİZ Gıda Girişimciliği ve FikrimİZ Sosyal Girişimcilik programları ba...

İzmir’de kentsel dönüşüm için gözlerin çevrildiği en önemli bölgelerden biri olan Ege Mahallesi’nin birinci etabı için açılan kat karşılığı anahtar teslim yapım ihales...

Türk ve Balkan sinemasının usta isimlerini ve dev yapımlarını bir hafta boyunca Buca’da sinemaseverlerle buluşturan 6.Balkan Panorama Film Festivali, Sarı Şemsiye Ödül...

Yazarlar
Website Security Test