Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul'da istihdam ofislerine başvuranların yüzde 55’i kadın

30.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İBB Bölgesel İstihdam Ofislerine bir yılda yapılan 5 1 bin 770 başvurunun, yüzde 69’unu 35 yaş altı kişiler oluşturdu. Yüzde 48’i yükseköğrenim ve daha üstü bir eğitim düzeyine sahip olan başvuranların, yüzde 13’ü işe yerleştirildi. Başvuranların yüzde 55’i kadınlardan meydana geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, İBB Bölgesel İstihdam Ofisi İstatistiklerini değerlendirdi. Sonuçlar, rakamlara şöyle yansıdı:

51 bin 770 başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, ilki Temmuz 2019’da faaliyete geçirilen Bölgesel İstihdam Ofislerine toplam 51 bin 770 kişi iş başvurusunda bulundu. Başvuruda bulunanların yüzde 55’ini kadınlar, yüzde 45’ini erkekler oluşturdu.

Yüzde 69’u 35 yaş altı

Başvuranların, yüzde 2’sini 15-19 yaş arası, yüzde 25’ini 20-24 yaş arası, yüzde 42’sini 25-34 yaş arası, yüzde 29’unu 35-54 yaş arası ve yüzde 2’sini 55 yaş üstü kişiler oluşturdu. Başvuruda bulunan kadınların yüzde 72’sini, erkeklerin yüzde 65,6’sını, 15-34 yaş arası kişiler teşkil etti.

Yüzde 48, yükseköğrenim ve daha üst eğitimli

Başvuranların, yüzde 14’ü lise ve altı, yüzde 38’i lise ve dengi, yüzde 48’i ise yükseköğrenim ve daha üstü bir eğitim düzeyine sahip. Kadınların yüzde 35’i, erkeklerin yüzde 26’sı yükseköğrenim mezunu.

En çok başvuru Küçükçekmece’den

İlk Bölgesel İstihdam Ofisi’nin açıldığı Küçükçekmece, 9 bin 861 kişi ile en çok başvuru yapılan ilçe oldu. Küçükçekmece ilçesini sırasıyla Kartal (2 bin 688), Pendik (2 bin 352 ile Pendik), Bağcılar (2 bin 121) ve Esenyurt (2 bin 93) takip etti.

Ön muhasebeci ilk sırada

En fazla iş arayan meslek kolu ön muhasebeci oldu. Ön muhasebeciyi sırasıyla; sekreter, garson, satış danışmanı ve kasiyer izledi.

İşverenler de en çok ön muhasebeci aradı

Bölgesel İstihdam Ofisi’ne başvuran firmaların en çok aradığı iş pozisyonu ön muhasebeci oldu. Ön muhasebecilikten sonra temizlik görevlisi, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, garson ve aşçı geldi. En çok çalışan aranan sektör ise hizmet sektörü oldu. Hizmet sektörünü sırasıyla tekstil, hazır giyim ve deri, gıda, eğitim ve turizm, konaklama ve yiyecek-içecek hizmetleri takip etti.

En çok aranan ikametgâh bölgesi Ümraniye

İşverenlerin Bölgesel İstihdam Ofisi üzerinden yaptıkları iş ilanı başvurularında en çok aradıkları ikametgâh bölgesi Ümraniye oldu. Ümraniye’yi sırasıyla Esenyurt, Küçükçekmece, Pendik, Bağcılar, Tuzla, Sultangazi, Bahçelievler, Başakşehir ve Kâğıthane izledi.

Başvuranların yüzde 13’ü işe yerleştirildi

İBB Bölgesel İstihdam Ofisi üzerinden iş başvurusunda bulunan 51 bin 770 kişinin 6 bin 626’sı işe yerleştirildi. İşe yerleşenlerin yüzde 40’ı kadınlardan, yüzde 60’ı erkeklerden meydana geldi.

İstihdamın en çok sağlandığı iş pozisyonu temizlik görevlisi

İstihdamın en çok sağlandığı iş pozisyonu temizlik görevlisi olurken, ikinci sırada depo görevlisi, üçüncü sırada üretim personeli, dördüncü sırada çağrı merkezi müşteri temsilcisi ve beşinci sırada paketleme elemanı yer aldı.

En yüksek istihdam Küçükçekmece’de

İstihdamın yüzde 22,6’sının sağlandığı Küçükçekmece’yi, Esenyurt, Bağcılar, Avcılar, Maltepe ve Beylikdüzü takip etti.

İBB Bölgesel İstihdam Ofisi İstatistikleri, Eylül 2020’ye ait bilgilere "https://istatistik.istanbul/" adresinden ulaşabilirsiniz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iletişim kurmakta zorlanan işitme engelli bireyler için üretmeye başladığı şeffaf maskelere gelen talep beklentileri aştı.

Gazeteci yazar Enver Aysever, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Yaşam Boyu Eğitim Projesi kapsamında okuryazarlık atölyesi eğitimleri veriyor. Yüz yüze yapıl...

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Muhtarlar Günü’nde Konak’ta görev yapan 111 muhtar adına yaşı en büyük iki muhtarı ziyaret ederek tüm muhtarların gününü kutladı.

Tüm İl ve İlçelerde 19 Ekim Pazartesi gününden itibaren 7 gün boyunca 7 ayrı konuda genel denetimler yapılacak. Aliağa Belediyesi de yapılacak denetimlere karşı Aliağa...

Deprem ve benzeri afetler sonrası oluşan barınma sorununun çözümü için İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gönüllülere ve belediye bünyesindeki hizmet gruplarına y...

Her yıl sonu gerçekleşen Cittaslow Uluslararası Genel Kurul toplantısı bu yıl 16-18 Ekim 2020 tarihlerinde, 1999 yılında Dünya’da ilk Citttaslow üyesi kent olan İtalya...

Buca Belediyesi’nin gençlerin bilim ve sanata yönelik yeteneklerini gün yüzüne çıkarıp akademik eğitim verdiği Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, bir başarı da Arjanti...

Yazarlar
Website Security Test