Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Karşıyaka Belediye Meclisi'nde alkol tartışması

2.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Karşıyaka Belediyesi'nin Aralık ayı olağan meclisinin birinci oturumu tamamlandı. Zübeyde Hanım Nikah Evi'nde gerçekleştirilen oturuma Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay başkanlık yaptı. Meclis gündemine Kent A.Ş'ye bağlı iki işletmeye alkol ruhsatı verilmesi damga vurdu.

Zübeyde Hanım Nikah Evi'nde yapılan Karşıyaka Belediyesi'nin Aralık ayı olağan meclisinin birinci oturumunda alkol tartışması yaşandı.

Egedesonsöz'ün haberine göre, CHP Meclis Üyesi Yaşar Özcan, KENT A.Ş.'de alkollü satış yapılmasına yönelik eleştirilere yanıt verdi. Özcan, "Burası Karşıyaka, bunun bir yönetmeliği var, kendi yerimiz olsun başka yer olsun içkiden bir korkumuz yok bizim. Bu içki meselesinin neden korku aracı olarak gösterilmesini anlamıyoruz. Burayla ilgili polis ve zabıtanın görüşü alındı. Belediyemizin buraya içki ruhsatı verilmesi de ahlaken ve hukuken hiçbir sakıncası yok. Müdürlük görüşlerine baktım yerlerin yakınlarında eğitim kurumları var. Kaymakamla herhangi bir görüş olmamış. TOKİ’nin sattığı yerle alakalı biz şiddetli bir şekilde karşı çıktık, burayı halk kullansın dedik. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Kendi içimizde çelişkiye düşünüyoruz" dedi.

Tartışmaya dahil olan CHP Meclis Üyesi Murat Aydın, "İnsanlar bazı konularda fikirlerini net bir şekilde ortaya koyabilirler. Diyebilirler ki biz içkiye karşıyız. İçkinin yayılmasına ve tüketilmesine karşıyız. İçkili yerler ruhsatlarını kategorik olarak reddediyoruz diyebilirler ama bunu böyle demek yerine farklı şekilde ifade ediyorlar. Buna gerek yok. TOKİ’nin sattığı yerin halk tarafından kullanılmasını biz söyledik, siz değil. TOKİ’nin sattığı yer rekreasyon alanı olarak seçilen bir yer. Koşullara uygun değilse bahsettikleri yer, dava yoluyla herkesin önü açık. Merkezi hükümetin buradaki temsilcileri burada bir sıkıntı varsa eğer. Biz bunun olmasını istemiyoruz diyebilirler ama bunu bu şekilde hamaset üzerinden kullanmaya; vicdan ahlak, cesaret üzerinden yapmaya gerek yok. Bu partinin tüm üyeleri vicdanlı, ahlaklı ve cesaretlidir" dedi.

"İÇMEYİ BİLEN BİR KENT BURASI"
Yeniden söz alan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ise alkol konusuna ilişkin olarak kapsamlı açıklama yaptı. Tugay, "Bu meclis ortamında adaleti dürüstlüğü içtenliği çok önemsiyorum. Net bir duruş sergilemek istiyorum. Bugün sabah erken saatlerde uyandım pandemiyle ilgili; alkolün vücut direncini düşüren bir şey olduğunu okudum. Bunu zaten genel sağlık bilgimden biliyordum. Biz burada alkolü savunmuyoruz. Ben meclise bu konunun çok geldiğini bilmiyorum. 3’cü kez geldi üçü de belediye tesisi. Diğer başvuruların hepsi de komisyonlardan reddedildi; vatandaşların görüşlerine başvurarak. İlla bir yerlere alkol ruhsatı vereceğiz diye yola çıkmıyoruz. Ben 20 yıldır Karşıyaka’da yaşıyorum, içmeyi bilen bir kent burası, aşırılığa taşkınlığa gitmeyen bir kent burası... Bir kültür olarak yaşanıyor burada. Biz belediye olarak 2 şey gözetiyoruz. Birisi sosyal ihtiyacı karşılamak için tesis işletmek, bazı zamanlarda da şirketlerin hem istihdam yaratması ve belediye bütçesine katkıda bulunması. İki anlayışla bakıyoruz. Mustafa Kemal Mahallesi'ndeki örnek kötü bir örnek oldu. Binanın güçlendirme ihtiyacı olması ve çok yüksek masraflı olmasından kaynaklı oldukça avantajlı bir yer işletmek istedi. Güvenilir bir konum olduğuna inandık. Pandemiden dolayı kapanana kadar olumsuz bir düşünce bana gelmedi. Biz her zaman kamuya ait alanların doğru şekilde kullanılmasına titizlik duyuyoruz. Satış ofisine hak tanınmış bir alan ve belediyeye teslim edilecek sonrasında. Kamu bazen bu tür işbirliklerine gidiyor. Yap işlet devret modeli bu yapılan yer. Mavişehir’de tesis işletme alternatifi imkanı var en karlı şekilde işletme amacı güdüyoruz. O bölge genel olarak alkollü mekanların olduğu bir yer. Dolayısıyla kritik toplum aleyhine bir karar olduğunu düşünmüyorum. Şirket işletmesi olarak işletilecek bir yer. Diğer yerle ilgili zaten park ve otoparkların içinde bu tür büfe ve tesis yapma imkanı var. Küçük bir yer" diye konuştu.

"BİR BAŞKASININ HAYATINA MÜDAHALE ETMEK HADDİMİZE DEĞİL"
AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran ise Karşıyakalıların alkoll tüketimi ile ilgili bir sıkıntılarının olmadığını belirterek, "Biz ruhsatlandırmaya karşı değiliz, bunun doğuracağı sonuçlara karşı elimizde Bostanlı örneği var. Bostanlı’da yaşadığımız sıkıntıyı orada yaşamayalım. Kent AŞ’nin başarısızlığını orada yaşamayalım. Bu konuda başarısızlığı biliyoruz. Alkollü alanlarla bir karşı duruşumuz yok. Karşıyaka için yanlış gördüğümüz şeyi dile getireceğiz. Konu bizim alkole karşı olup olmamız değil. Alkollü alan olarak ilan edildikten sonra yine geçmişteki olumsuzluklar mı yaşanacak? Sormak istediğimiz bu. Durduğumuz bir karşı duruş yok, bir başkasının hayatına müdahale etmek bizim haddimiz değil. ya sonrası ne olacak diyoruz. Kent AŞ başarısız bir işletme değil. uzun süre birikmiş maddi sorunların, pandemiden dolayı çözülememesi. Sürekli yeni işletmeler açılmaya çalışılıyor ki istihdam yaratsın. Hizmet sıkıntısı olan yerleri kapattık ama bostanlı’daki marketi kapatmadık, çünkü kendini çevirecek haldeydi. Kent A.Ş. mantıklı ve doğru yönetilerek kar ediyor şu an. Latife hanım’daki çay bahçesinde hep zarar etmeyi göze alarak işletildi. Bizim için önemli olan hizmet vermekti orada. Siz de takdir edersiniz bu şirketin bazen kiralama, bazen ortaklık, bazen de kendi işleterek para kazanması gerekiyor ki ihtiyaçları karşılasın" dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Pandemi’den en fazla etkilenen kesim olan esnafları ziyaret etti.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “İşçi Başkan El Ele, Birlikte Güzel Günlere” , “Bu İşçi Seninle Gurur Duyuyor” sloganlarıyla karşılandı.

Video konferans yöntemiyle toplanan Kıyı Ege Belediyeler Birliği Encümeni’nde, pandemi yüzünden nüfusu ciddi oranda artan ilçelere dikkat çekilerek, bu bölgelerde vata...

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA A.Ş. her çalışanının çocuğu adına Tahtalı Barajı Havzası’nda 60 dönüm araziye 2 bin 500 fidan dikti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nin hizmet binalarını 2020 yılı Nisan ayında UNESCO Dünya Mi...

30 Ekim’de yaşanan deprem sonrası vatandaşlardan gelen talepler üzerine harekete geçen Bayraklı Belediyesi, 3 farklı noktada Kentsel Dönüşüm İletişim Ofisi açtı.

Çeşme Belediyesi bir ilke imza atarak, ilçenin ilk kapalı Pazar yeri projesini hayata geçirmek için kollarını sıvadı.

Yazarlar
Website Security Test