Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bayraklı’da unutulmaz “Atatürk” gecesi!

9.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bayraklı Belediyesi’nin 217 kişiden oluşan Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, çocuk ve gençlik ile çok sesli korusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümünde özel bir konser düzenledi. Gecede Atatürk’ün sevdiği şarkılar hep bir ağızdan söylendi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Herkesin bir gün Atatürkçü olacağı günler uzak değildir. Yolumuza devam edelim. Atatürk’ü unutturmayalım” dedi.

Tepekule Kongre ve Kültür Merkezi Anadolu Salonu’nda “Sesimiz onun sesi” sloganıyla düzenlenen konsere Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, eşi Bahriye Karabağ, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Türk Halk Müziği korosunu şef Dr. Zeynel Demir, Türk Sanat Müziği korosunu şef Dr. Halil Altınköprü, Çok sesli koroyu şef Seher Erkan ve Çocuk-Gençlik korosunu Hançer Şahika Türkkan yönettiği konserde özellikle Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküler hep bir ağızdan söylendi. Atatürk’e benzerliği ile dikkat çeken Abdürrahim Karademir’in “Sarı zeybek aman şu dağlara yaslanır” isimli türküyle oynadığı zeybek konseri izlemeye gelenler tarafından ilgiyle izlendi. Gecenin dans koreografisini Abdurrahim Karademir gerçekleştirdi. Piyanoda ise Dr. Çağrıhan Erkan yer aldı. Gecenin sunumu ise Fikret Alan yaptı. Konserin sonunda; çok sesli koroda yer alan 15, gençlik korosunda 21, Türk sanat müziği korosunda 80 ve halk müziği korosunda 101 koristin performansı dinleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

HERKES ATATÜRK’Ü ARIYOR

Konserin sonunda konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, koroları performanslarından dolayı tebrik etti. Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgiyle ve şükranla andıklarını belirten Başkan Karabağ, “Sayenizde İzmir, Bayraklı Cumhuriyetin, Atatürk’ün ve laikliğin Türkiye manşeti oldu Demek ki biz Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler, yurtsever insanlar bir eylemde birlikte olduğumuzda Türkiye’yi ayağa kaldırabiliyoruz. Bugünlerde de herkes Atatürkçü oluyor. Ne güzel değil mi? Bir gün herkes istese de istemese de Atatürkçü olacak. Bizi Araplaştırmaya çalışanlar geriye dönüp baktıklarında Irak’tan bir ses duydular. İyad Cemaleddin isimli bir Şii siyasi Irak’taki tabloya baktı ve dedi ki, ‘Bizi ancak Irak’ta Atatürk gibi biri kurtarır’ Onun için dünyayı geriye götüremeyiz. Bilim, çağdaşlık neredeyse o yöne gitmek lazım. Parçalanmaya çalışılan Arap dünyası Atatürk’ü arıyor. İslam’ı siyasallaştıranlara bunu söylemek gerekiyor” dedi.

ATATÜRK’Ü UNUTTURMAYALIM

Atatürk’ün hayattayken zarar gören bin 500 camiyi tamir ettirdiğini, Eskişehir’de kendi cebinden para vererek bir cami yaptırdığını hatırlatan Başkan Karabağ, “Atatürk Cumhurbaşkanları içinde Cuma namazında hutbeye çıkıp vaaz veren tek Cumhurbaşkanıdır. Bir Cuma namazı sonrası Kur’an ve dua ile sağında alevi dedesi solunda imamla meclisimizi açmıştır. İşte bu siyasal İslamcılar gerçek İslam’ı Anadolu’da yaşatan bu insana terbiyesizliğin ötesinde davranıyorlar. Bu terbiyesizler korkaktırlar. Bunlar ödlektirler. Atatürkçüler ayağa kalktığında bunları kaçacak delik bile bulamayacak hale getirmeliyiz. Bunu yapmalıyız. ‘Biz bir şey yapmayalım. Sesimizi çıkarmayalım. Bize bir şey olmaz’ diyenlere bir sözümüz var. Korkunun ecele faydası yok. Korkaklar her gün ölür, cesurlar bir gün ölür. Atatürk korkmuş mu? Yanındakiler korkmuş mu? Korksalardı kurtuluş savaşına girmezlerdi! Biz burada bugün bu şarkıları, türküler söyleyemez hale gelirdik. Atatürk, dünyada üstüne olmayan bir insandır. En bağnaz Suudilerin geldiği noktaya bakın. Ilımlı İslam olacaklarmış. Siz de bir gün Atatürkçü olacaksınız. Sizin kralınız Kabe’yi yıkmaya kalktığında, ‘gelirim oraya pişman ederim’ diyen sevgili Atatürk’tür. Bütün Atatürkçüleri Türkiye’ye sahip çıkmaya çağırıyorum. Herkesin bir gün Atatürkçü olacağı günler uzak değildir. Yolumuza devam edelim. Atatürk’ü unutturmayalım” dedi.

Gece 10. yıl ve İzmir Marşının hep bir ağızdan okunmasıyla son buldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası Şeffaflık Derneği, 2018 yılı Şeffaflık Ödülleri'nin sahiplerini 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü'ne atfederek açıkladı. Seferihisar Belediye Başka...

Seferihisar’da 15-18 Kasım tarihleri arasında tarım şenliği düzenlenecek. Etkinlik kapsamında 18 Kasım Pazar günü Türkiye’nin en çok ilgi gören şenliklerinden biri ola...

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80. yılında Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Atatürk’ü Anmak ve Anlamak’ isimli gecede anıldı.

Seferihisar Belediyesi, Çocuk Belediyesi’nden sonra yine Türkiye'de ve Dünya'da ilk olma özelliği taşıyan “Çocuk Muhtarlar Programı”nı uygulamaya başladı.

Bornova Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’ndan hibe kazandığı proje sayısı sekize çıktı. İki kurum arasında son olarak; “Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ö...

Balçova Belediyesi yalnız yaşayan veya bakıma ihtiyacı olan yaşlıların evlerine Acil Sağlık Sistemi kuruyor. Kollarına özel bir bileklik takılacak olan yaşlı vatandaşl...

19. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen muhteşem açılış gecesi ile başladı.

Yazarlar
Website Security Test