Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yapay Zeka iş dünyasını nasıl değiştirecek? Meslekleri nasıl etkileyecek?

19.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sanayi 4.0’a dijital fabrika konsepti e-F@ctory ile yanıt veren otomasyon devi Mitsubishi Electric, teknoloji geliştiren şirketlerle yatırımcı, üretici ve proje sahiplerini buluşturan "Kültepe Ekonomi Zirvesi"nde fabrikaların dijital dönüşüm süreçlerine dikkat çekti.

Elektrik, elektronik ve otomasyon alanında teknoloji öncüsü Mitsubishi Electric, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) ev sahipliğinde teknoloji geliştiren şirketlerle yatırımcı, üretici ve proje sahiplerini buluşturan "Kültepe Ekonomi Zirvesi"nde Sanayi 4.0 evresiyle birlikte sanayicilerin gündemine yerleşen dijitalleşme konusuna dikkat çekti. Kayseri Lifos Tower İş Merkezi’nde 9 Şubat tarihinde gerçekleşen zirvenin “KOBİ’ler İhracat Rotası” panelinde Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, “KOBİ’lerde Dijitalizasyon ve Sanayi 4.0” konulu sunum gerçekleştirdi. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konsepti hakkında bilgi veren Tolga Bizel, dijital dönüşümün yolunun yapay zekadan geçtiğini vurguladı.

Gerçek ve dijital dünya entegre oluyor
Yapay zeka algoritmalarının yüksek miktarda ve kritik düzeyde değerli veriyi ayrıştırma aşamasında büyük önem taşıdığını ifade eden Bizel, bu verileri ve sonuçlarını değerlendirmek ve uygulamaya geçebilmek içinse insan gücünün bir rehber olarak kullanıldığını vurguladı. Sanayi 4.0 evresiyle birlikte üretim sistemlerinin büyük oranda değişeceğini ve tüm süreçlerin dijitalleşeceğini belirten Bizel, günümüzdeki seri üretimin yeni çağda tüketicilerin özel istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hızla kişiselleştirilmiş üretime doğru kayacağını söyledi. Gerçek ve dijital dünyanın anlık olarak birbiriyle entegre şekilde ilerleyeceği bir döneme geçiş yapıldığını bildiren Bizel; “Bu düzende üretim hatlarındaki tüm makineler, robotlar, sistemler ve insanlar internet üzerinden gerçekleşen kesintisiz bir iletişim ağı sayesinde birbirleriyle haberleşebiliyor. Üretimde çevreye daha duyarlı bir döneme geçiş olurken hammadde ve kaynak tüketiminin de önemli ölçüde azalması ve verimliliğin yükselmesi bekleniyor” dedi.

Yeni bir üretim anlayışı oluşacak
Sanayi 4.0’ın beraberinde getirdiği dijital dönüşüm ve akıllı üretim sistemlerinin, toplumları ve dünya dengelerini değiştirecek kavramlar olduğunu söyleyen Tolga Bizel, sözlerine şöyle devam etti; “Birbirine bağlı üretim makineleri ve insan etkileşimiyle birlikte yeni bir üretim anlayışının oluşacağı önümüzdeki dönemde; sanayiciler, şehirler, devletler ve araştırmacıların sürekli gelişecek ve değişecek olan rekabet ortamına uyum sağlayabilmek amacıyla pek çok farklı alanda çalışmalara imza atacakları öngörülüyor. Sanayicilerin üretim aşamalarında, hükümetlerin ülke ve iletişim altyapılarında, yerel yönetimlerin şehir altyapılarında ve araştırmacıların Ar-Ge çalışmalarında öncelikleri Sanayi 4.0’ın gerekliliklerine yanıt verebilmek olacak. Bilişim ve teknoloji çağı olarak adlandırabileceğimiz bu dönemde akıllı şehirler, akıllı binalar ve akıllı fabrikaların sayısının hızla artması bekleniyor. Mobil iletişim, giyilebilir cihazlar, akıllı araçlar, akıllı evler ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojiler çok daha geniş çapta ve daha güncel kişisel verinin şirketlerin kullanımına açılmasına imkan tanıyacak. Bu noktada, kişisel veriye ulaşımın kolaylaşması ve yapay zeka uygulamalarının artması ile geleneksel iş modellerinin değişmesi bekleniyor. Bu değişim sürecinde dijital dönüşümün işletmelerin olmazsa olmazı haline geleceğini söylemek mümkün.”

KOBİ’lerin global rekabeti için dijital dönüşüm şart
Üretim kabiliyeti yüksek bir ülke olan Türkiye’de KOBİ’lerin sanayinin can damarını oluşturduğunu söyleyen Bizel, bu kabiliyetin sürdürülebilir olması için global düzeyde rekabet edebilir olunmasının önemini vurgulayarak şunları aktardı; “Global rekabetin sürdürülebilir olması için üretim kalitesi artarken maliyetlerin düşmesi gerekiyor. Bu noktada üçüncü sanayi devrimine uyumlu bir yapılanma ile yol alan KOBİ’lerimizin çağın hızına ve yeniliklere uyum sağlamaları gerekiyor. Dünya kalitesinde üretim yaparak küresel pazardaki firmalarla rekabet etmek ve ihracatta güç kazanmak ise ancak fabrikaların dijital dönüşümü ile mümkün olabilir. Ülkemizdeki KOBİ’lerde bu konuyla ilgili dikkate değer bir farkındalık oluştuğunu gözlemliyoruz. İlerleyen yıllarda bu alandaki yatırım kararlarında da ciddi artışlar yaşanacağına inanıyoruz.”

e-F@ctory ile geleceğin dijital fabrikaları bugünden kurulabiliyor
Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a e-F@ctory konsepti ile yanıt verdiğini belirten Bizel; “Bu konsept kapsamında bir fabrikayı yeni endüstri evresindeki tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde kurmak ve kurmadan önce sanal bir fabrika oluşturarak ortaya çıkacak fabrikayı ve üretimi test etmek mümkün. Bu süreçte robotlar arası veri transferi de giderek hızlanıyor ve birbirleriyle konuşabilen ileri robot teknolojileri sayesinde robotlar artık kendi kendilerini daha detaylı ve koordineli olarak kontrol edebiliyor. Bugün e-F@ctory altyapısı sayesinde robotlar üretim hattındaki diğer ürünlerle de haberleşebiliyorlar ve bilgileri hem kendi aralarında hem de fabrikayı kontrol eden ana sistemle paylaşıp verimliliği artırmak için hazır durumdalar. Çünkü e-F@ctory konseptinde fabrika otomasyonunda yer alan tüm ürünler birbirleriyle entegre ve açık bir mimari ile çalışıyor. Bu sayede Mitsubishi Electric olarak Türk sanayisine geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurabilme imkanı tanıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

DenizBank Mobil Tır’ın İzmir’deki ilk durağı Buca’nın Kırıklar Köyü oldu.

TOBB öncülüğünde, TEPAV işbirliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlendi. Ödüller törenle verildi.

Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, Bilimsel Makale Ödülü Değerlendirme Kurulu Üyeleri ödül alan akademisyenlerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Huawei telefonu olanlar Google'ın almış olduğu kararın ardından webte bu kararın kendilerini nasıl etkilediğini araştırmaya başladılar. Huawei telefonu olanlar ne yapa...

SOCAR Türkiye yöneticileri ile Petkim ve STAR Rafineri Genel Müdürleri, İzmir basınıyla iftarda bir araya geldi. STAR Rafineri’nin ekim ayında faaliyete başlamasıyla p...

Hyundai’nin merakla beklenen 1.6 dizel ve 7 ileri DCT şanzımanlı KONA modeli Nisan ayında Türkiye’de satışa sunulmuş ve ardından Türkiye’yi kapsayacak bir tura çıkmışt...

Philip Morris/Sabancı, 2014 yılından bu yana, sürdürülebilir tütün üretimi ve iyi tarım uygulamalarına 10 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Yazarlar
Website Security Test