Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Emlak sektöründe yeni dönem başlıyor

19.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (İESOB) ile İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) emlak sektörüne yönelik Mesleki Yeterlilik Belgesi çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Emlakçılara yönelik Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme süreçleriyle ilgili İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Konferans Salonu’nda İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu’nın katılımlarıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu,  “Avrupa Birliği uyum süreci ile pek çok alanda olduğu gibi çalışma hayatına da bazı yenilikler ve değişiklikler getirilmiştir. Bu yenilikler kapsamı içinde, Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) zorunluluğu da bulunmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgeleri,  Meslek Yeterlilik Kurulu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterliliklerde tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir. 'Çok Tehlikeli' ve 'Tehlikeli' meslek kollarında çalışacak kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması gerekmektedir” dedi.

Tarafsız ve güvenilir belgelendirme

Mutlu, “İESOB USTA Mesleki Yeterlilik Sınav Merkezi İktisadi İşletmesi; mesleğini belgelendirmek isteyen -üyemiz olsun olmasın- herkes için eşit, adil, tarafsız ve güvenilir bir şekilde belgelendirme anlayışı ilkesi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Önce Otomotiv Tamir ve Bakım alanında 9 meslek için başlayan sınav sürecine Emlak sektörü ve Motorlu Kara Taşıtları da ilave edilmiştir. Böylece 13 dalda sınav yapılır hale gelmiştir. İlerleyen zamanlarda ihtiyaca uygun olarak kapsamımıza yeni meslekler de ilave ederek sınav ve belgelendirme faaliyetlerimizi genişletmeyi planlıyoruz.  Bu belgelendirmenin kentimize katkı koymasını ve belgesi olmayanlarında bu meslekleri yapmamalarını temenni ediyorum. İyi usta ve sanatkarların bu işleri yaparak topluma katkı sunmasını amaç ediniyoruz. Esnaf olarak her ne iş yapıyorsa yetki belgesi olması lazım.  Nasıl ki doktor olmayan kişiye muayene olmuyorsak, eczacı olmayandan ilaç almıyorsak emlakçı olmayandan da ev almamalı insanlar. Marangozun belgesi yoksa bu kişiye insanlar kapı pencere yaptırmasın. Eğer belgesi olanlarla çalışırsak üretici ve tüketici arasında çok daha iyi bir alışveriş olacaktır” ifadelerinde bulundu.

“Emlakçılığın şeklini değiştirdik”

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, yıllarca çıkması için uğraştıkları Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği’nin 5 Haziran’da çıktığını ifade ederek, “Bu yönetmeliğin içerisinde yer aldığı gibi emlakçıların Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi alması gerekiyor. 5 Haziran’da çıkan yönetmelik ile; 30 metrenin altında emlak ofisi açamıyorsunuz, en az lise mezunu olmanız lazım ve mesleki yeterlilik kurulundan yeterlilik belgesi alma şartı gerekiyor. Bu belgeyi alma şartı sadece üyelerimize değil, Türkiye’de olan her türlü vatandaşın, bu mesleği yapmak isteyen herkesin mesleki yeterlilik belgesini alması gerekiyor. Bu belgeyi almak için kişiler odamıza başvuracak, sınavlara girerek başarılı olacak ve bu belgeyi alacak” dedi.

 “2020’de herkes emlakçı olamayacak”

Yeni çıkan yasayla birlikte herkesin emlakçılık yapamayacağını söyleyen Güleroğlu, “Eğer bir emlakçının daha önceden alınan eğitim belgeleri ve 5 Haziran’dan önce oda kaydı, iş yeri kaydı varsa bu kişiler yeni yasada yer alan şartlar muafiyet kazanıyor.  Artık bu mesleği herkes yapamayacak.  2 Aralık’a kadar her emlakçının haklarını kaybetmemesi için yetkili belgelendirme sistemine girerek bu belgesi alması lazım. Bu süreci kaçırırsa haklarını kaybediyorlar. Sadece İzmir’de değil Türkiye’nin tüm illerindeki vatandaşlarımız bu belgeyi alabiliyor.  Aralık’tan sonrada bakanlığın denetimleri başlayacak ve sapla saman ayrılacak 2020’ de herkesin bu işi yapamayacağını göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Markalaşma ve özgün tasarımlarla istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden sektör, 8-11 Ocak tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde 38'inci defa ziyaretçilerine...

SOCAR Türkiye’nin doğalgaz iletişimi için hazırladığı reklam filminde, SOCAR uzmanlığıyla doğalgaza kavuşan evlerde yaşanan mutlu anlar ekrana yansıdı.

Türkiye’nin önde gelen otobüs üreticilerinden Temsa, 23 Aralık’a kadar üretimi durdurduğu bildirildi.

TEMA Vakfı tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Tetra Pak Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen ''Sıfır Atık Eğitim Projesi'' tanıtıldı.

Tetra Pak’ın ihracat şampiyonu İzmir Fabrikası; ''Sıfır Atık'' vizyonu ile ürettiği 10 milyarın üzerinde ambalajın yarıdan fazlasını 4 kıtada 39 ülkeye ihraç ediyor.

Yemeksepeti’nin online market ürünleri sipariş platformu Banabi; hizmet verdiği İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Antalya’daki kullanıcılarının sipariş alış...

EGİAD marka bilgilendirme seminerlerinin üçüncüsü olan ‘Markalaşma Yolunda Turquality’ seminerinde konuşan EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, Turquality programı ile Türkiye...

Yazarlar
Website Security Test