Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siemens Türkiye’den yatırımlara devam

3.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Siemens Türkiye’de ene çok Ar-Ge yatırımlarından büyüdüğünün altını çizen Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, geliştirdikleri “Dijital İkiz” teknolojisiyle maliyetleri düşürdüklerini, kaliteyi yükselttiklerini ve hız kazandıklarını söyledi.

BURCU NOYAN

Teknolojiden enerjiye, alt yapıdan sağlığa kadar bir çok sektör için ürün geliştiren ve çözüm üreten Siemens Türkiye, özellikle Ar-Ge’ye verdiği önemle adından söz ettiriyor. İnovasyonla birlikte anılan bir şirket olarak Ar-Ge’nin kendileri için en önemli konuların başında geldiğinin altını çizen Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis,  Siemens Türkiye’de en çabuk büyüyen gruplarının Ar-Ge olduğunu söyledi.  Bu alana yaptıkları yatırımın Türkiye ortalamasının iki katına ulaştığını hatırlatan Gelis, “ 2017 yılında Ar-Ge bütçemiz 27 milyon Euro idi. 2018’de bu rakamı yüzde 25’lik artışla 34 milyon Euro’ya çıkardık. 2019 yılı Ar-Ge bütçemiz ise 40 milyon Euro’ya ulaşıyor. Ar-Ge çalışmalarımızı yürüten Kurumsal Teknoloji Bölümümüz, 50 kişiyle başladığı yolda bugün 600’e yakın kişiye ulaşmış durumda. Bu sayıyı beş yıl sonra 1000 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu ekibimizde kadın mühendis oranı yüzde 30. Bu oranla ulusal ve uluslararası ortalamaların üzerindeyiz. Amacımız önümüzdeki dönemde kadın mühendis sayımızı daha da artırmak” diye konuştu.

Gerçekleştirdikleri “Dijital İkiz” teknolojisiyle gerçek dünyayı sanal ortama taşıdıklarını ifade eden Gelis, bu sayede maliyetlerin düştüğünü, kalitenin yükseldiğini ve hız kazanıldığını belirtti. Dijital İkiz’de fiziksel üretimin birebir kopyasının dijital ortamda yaratarak simülasyonlar gerçekleştirdiklerini hatırlatan Gelis, “ Örneğin bir fabrika kurulmadan önce tüm bileşenleri bilgisayar ortamına uygun yazılımlarla tasarlanıyor ve fabrika sanal ortamda çalıştırılıyor. Böylece fabrikanın kendisi ortada yokken fabrikanın nasıl çalıştığı öğreniliyor ve en iyi çalışma sisteminin kurulması için gerekli önlemler alınabiliyor” dedi.

Aliağa’da 70 milyon Euro yatırım

Yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarını Siemens Gamesa şirketiyle yürüttüklerini söyleyen Gelis,  2017 yılında Türkerler ve Kalyon Enerji ile birlikte oluşturulan konsorsiyumla katıldıkları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini kazandıklarını anımsattı. Gelis, Orta ve Doğu Anadolu’daki 5 bölgede 1000 MW’lık rüzgâr santrali kurulacak olan projenin, 1 milyar doların üzerinde yatırımla gerçekleşeceğini söyledi. Bu santralde kullanılacak türbinlerin, yüzde 65’lik yerlilik oranıyla üretileceğini dile getiren Gelis,  “Proje kapsamında İzmir, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde (ALOSBİ) yaklaşık 70 milyon Euro yatırımla bir rüzgâr türbini fabrikası da kuruluyor. 40 bin metrekarelik arazi üzerinde kurulacak bu fabrikada en az 2,3 MW gücünde türbin üretimi yapılacak. Fabrikada sadece yurt içine değil dünyanın dört bir yanına türbin üretimi yaparak Türkiye'nin katma değerli ürün ihracatında artış sağlamayı hedefliyoruz. Bu fabrika, üretimiyle katma değer sağlamanın yanı sıra, çevresine de değer katacak” diyerek sözlerine devam etti. Türkiye’nin enerji problemlerini yalnızca enerji üreterek çözülemeyeceğine değinen Gelis,  enerji verimliliğine odaklanılması gerektiğini söyledi. 

Ekonomiye 100 milyon Euro katkı

Siemens Türkiye’nin büyüme stratejisi çerçevesinde kurulan Gebze Entegre Üretim Tesisleri’nin yatırım tutarının, yeni fabrikayla birlikte 65 milyon Euro’ya ulaştığı bilgisini aktaran Gelis, tesislerinde ülke ekonomisine yılda 100 milyon Euro katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Ulaşım sektörünün kilit projeleri için çözümler sunduklarını hatırlatan Gelis, “Türkiye’nin ilk hızlı trenlerini tedarik eden Siemens Türkiye, TCDD’den servis dahil olmak üzere 340 milyon Euro tutarında 10 adet Yüksek Hızlı Tren siparişi daha aldı. Trenlerin bu yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor”dedi.

Şehir Hastaneleri projelerinde yer alacak

Aynı zamanda şehir hastaneleri, havalimanı ve yol gibi altyapı projelerine son 5,5 yılda 359 milyon Euro finansman sağladıklarını anlatan Gelis, şehir hastaneleri projelerinde aktif katılım göstereceklerini söyledi. Türkiye’de farklı Şehir Hastaneleri, havalimanı ve yol gibi altyapı projelerine son 5,5 yılda 359 milyon Euro finansman sağladıklarını belirten Gelis, “ . Sağlık sektöründe de sahip olduğumuz global deneyimimizi ve yenilikçi teknolojilerimizi, Türkiye’de Şehir Hastaneleri projelerinde hayata geçiriyoruz. Şehir Hastaneleri projelerinde cihaz ve yazılımlarımızın yanı sıra finansal çözümler, planlama, altyapı, teknoloji ve işletme anlamında geniş kapsamda hizmet sunuyoruz” şeklinde konuştu. Gelis, Dördüncü Çanakkale Köprüsü projesine de sadece teknoloji değil aynı zamanda 40 milyon Euro tutarında finansman desteği sağladıklarını hatırlatarak sözlerini tamamladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Koç Holding İnsan Kaynakları yeni dönemin dinamiklerini göz önünde bulundurarak tüm Topluluk Şirketleri ile yaz ve güz dönemi staj programlarını online platforma taşıdı.

Pınar Süt Mamülleri Sanayii A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Kurulduğumuz günden bu yana insanları sağlıklı süt ile buluşturmayı hedefliyor, Türkiye’nin yan...

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle küresel salgında bir yavaşlama olacağı beklense de koronavirüs sürecinin ne zaman sonlanacağına dair belirsizlik devam ediyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

2000 yılından sonra doğan Z kuşağı hakkında bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Z Kuşağı'nın tercihlerini yorumladı.

Turkcell kurumlara sunduğu özel koruma çözümleri ve yüzden fazla siber güvenlik uzmanıyla kesintisiz hizmet sunuyor.

Yüzde 75’inin internet kullanıcısı olduğu ülkemizde şirketlerin dijital dünyada var olabilmeleri, hedef kitlelerine ulaşabilmeleri ve ürünlerini tanıtabilmeleri bu dön...

Yazarlar
Website Security Test