Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EGİAD, Adnan Yıldırım’ı ağırladı

30.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Genç İş İnsanları Derneği EGİAD’ın konuğu olarak genç iş insanları ile biraraya gelen Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2019 yılı hedeflerini, yeni ürünlerini ve Türk Eximbank'ın ihracatçılara sağladığı avantajları aktardı.

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ı genç iş insanları ile biraraya getiren toplantının açılış konuşmasını EGİAD Başkanı Mustafa Aslan yaptı.  Aslan, ekonomik olarak bir takım sıkıntıların olduğu, iç pazarda özellikle daralmanın ön plana çıktığı bir süreçten geçildiğine dikkat çekerek, “EGİAD olarak bu nedenle stratejik hedeflerimiz arasında özellikle döviz girdisi sağlamaya yönelik eylem planları almak var. Bu noktada üzerinde çalıştığımız birtakım projelerimiz bulunmakta. Aynı şekilde birkaç aydır pazartesi toplantılarımızda tıpkı bugün olduğu gibi üyelerimizin şirketlerine yol göstermesi bakımından önemli kurumları ağırlamaya çalışıyoruz” dedi.

Üyelerin ihracat artışı sağlaması için hedefledikleri projeleri de aktaran Aslan Şöyle konuştu: “Dış Ticaret elçileri projemiz ile yurtdışında belirli ülkelerde tecrübesi olan üyelerimizi o ülkeye açılmak isteyen şirketlerle bir araya getiriyor olacağız. 10’un üzerinde ülke belirlendi şu ana dek; yakında açık çağrıya da çıkıyor olacağız. Ayrıca Sanayi Konseyi toplantılarımızla, dış ticaret istihbaratı ana başlıklarımız arasında bulunmakta. Yurtdışına emtia göndermeden önce önünüze gelecek bir raporlama sistemi üzerinde çalışıyoruz. Satacağınız ürünün GTİP yani gümrük tarife istatistik pozisyonundan yola çıkarak hangi ülkelere bu mal satılmış; hangi ülkeler satmış; ortalama fiyat nedir; en yüksek fiyat nedir hatta bu satışları yapan firmaların birtakım mali oranları nasıldır noktasında bilgilerin sağlanmasını hedefliyoruz. Amacımız dengeli, sağlıklı ve uluslararası rekabete açık ihracat politikalarının izlenmesine katkıda bulunarak bu zor ekonomik şartlarda üyelerimize; İzmir’e; Ege Bölgesine ve bu yolla ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaktır.”

İhracat kredilerinin yüzde 53’ünü veren banka olarak lider durumda olduklarını ifade eden Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 44.2 milyar dolarla 2018’de verdikleri desteği 2019’da 48.4 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Hizmet sunulan kobi oranının yüzde 72 olduğunu ifade eden Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, yeni ürünleri ve devreye alacaklarını şöyle aktardı: “Mevsimsel Kredi Destek Programı, İşletme Sermayesi Garanti Programı, Finansal Kiralama Şirketlerine Yönelik Kredi Programı, Finansal Kuruluşlar Alıcı Kredisi Sigorta Programı, Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi 2019 içinde uygulamaya alınan ürünler. 2019 yılı içinde uygulanmaya alınması planlanan ürünler ise Teminat Mektubu Programı, Sigortalı Alacağa Dayalı Sevk Öncesi Kredi Programı, Garantili Sözleşme Sigortası Programı, Genç Girişimci İhracat Destek Kredisi, Kısa Vadeli Sigorta Poliçesine Hizmet Eklenmesi, Akreditif Teyit Sigortası Programı, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Politik Risk Programı, Teminat Mektuplarının Haksız Nakde Çevrilmesi Sigortası Programı, Yurtdışı Yatırım Sigortası Programı, Kefalet Sigortası.”

 

"Hiçbir şey olmamış gibi hareket ettik"

2018 sonuna kadar; Türkiye'nin 52 bankası içerisinde kredi hacminde en büyük 8. büyük bankası haline geldiklerini kaydeden Yıldırım, "Ağustos, Eylül, Ekim aylarında hiçbir şey olmamış gibi, o günler yaşanmıyormuşçasına hareket ettik. Sizlere daha çok kredi kullandırmaya özen gösterdik. En zor zamanda dahi faiz oranlarını artırmadık. Yurt dışında da iyi bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Yurt dışı fonlamayı önemsiyoruz. Türkiye'nin dünyadan kaynak getiren 7. bankasıyız. Aktif büyüklükte ise 10. sıradayız. Gelinen süreçte 2017-2018'de değişim dönüşüm geçirdik. 2017 hazirandan itibaren ihracatçılarımızla doğrudan çalışmaya, teminat mektubu olmadan kredi kullandırmaya döndük" diye konuştu.

 

"Ege ihracatının yüzde 33'ünü finanse ediyoruz"

Türkiye'de Eximbank'ın tüm işlerini yürüten 15 şube ve 14 irtibat bürosunun bulunduğunu belirten Yıldırım, ihracatçılara daha yakın çalıştıklarını ifade etti. İhracatın 2017'de 10.2, 2018'de 7.1 büyüdüğünü belirten Yıldırım, "İhracat artışı üzerinde doğal bazında reel olarak daha fazla finansman sağlamak istiyoruz. Biz Eximbank olarak 2017'de yüzde 19, 2018'de yüzde 12.5 artış sağladık. 2019 için kendimize yüzde 10 artış hedefi koyduk. İhracatınızı yüzde 10 artırırsanız biz de bu yüzde 10'u yukarı çekeriz. Eximbank olarak Türkiye ihracatının yüzde 26'sını finanse ediyoruz. Ege Bölgesinde bu oran yüzde 33 olmuş. Yani Ege Bölgesindeki ihracatın üçte birini biz finanse ediyoruz. Ege'deki ihracatçıların yüzde 45'i ile çalışıyoruz, destek sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

Kredi kullandırmak için kendilerine yeni alanlar aradıklarını, bu kapsamda kadın girişimci ihracatçılara toplam 200 milyon dolar ve 100 milyon TL kaynak ayırdıklarını ifade eden Yıldırım, bu kaynağı kadın girişimci ihracatçılara düşük faizle kullandırdıklarını ve pozitif ayrımcılık yaptıklarını vurguladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

''Her Şey Çocuklarımız İçin'' parolasıyla çocuklara hayallerini resmetme imkânı sunan Pınar Çocuk Resim Atölyesi, İzmir Karşıyaka Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’...

Türkiye ekonomisinin istikrarlı büyümesini desteklemek ve bölgesel gelişime de katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 2020 Akbank Buluşmaları’nın ilk durağı Eskişehir oldu.

Sompo Sigorta, iklim krizi konusunda toplumsal ve bireysel farkındalık yaratma hedefiyle geçen yıl başlattığı ''Yerküreye Saygı'' projesinde yeni bir döneme giriyor. P...

Tezmaksan Akademi, kadınların sanayide daha çok yer almalarını sağlamak ve kadın emeğini desteklemek için 9-13 Mart tarihleri arasında bir hafta süreyle özel bir eğiti...

Bu yıl havacılık ve turizmde 30. yılını kutlayan Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2019 yılında tarihinin en yüksek gelirine ulaşarak reko...

Folkart, Real Estate Stars 2019-Türkiye’nin Gayrimenkul Liderleri Ödülleri’nde 2 ayrı kategoride ödül kazandı. Folkart, “Türkiye’nin En Fazla Konut Üreten Şirketleri” ...

Türkiye’nin son yıllardaki ihracat atağı istihdamda karşılık bulmaya başladı. Teşvikler ve dijitalleşmenin etkisiyle ihracata yönelen şirketler, nitelikli işgücü istih...

Yazarlar
Website Security Test