Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konut kredisi faiz indirimleri ve dövizde durağanlık konut sektörünü canlandırıyor

25.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Döviz kurlarında 2018 yılı Ağustos ayında başlayan dalgalanmanın, inşaat sektöründe yarattığı tahribatın etkileri azalıyor. Kamu bankalarının ardından özel bankaların da konut kredisi faiz oranların yüzde 1 seviyelerine çekmesi, aylardır durgun bir seyir izleyen konut sektörünü yeniden hareketlendirdi.

Alman bina otomasyonu ve akıllı ev sistemleri üreticisi Becker Antriebe’nin Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu, kredi faizlerinde görülen yüzde 1 düzeyinin, sektörün tüm tarafları için “psikolojik sınır” olduğunu belirtti. Faizlerdeki düşüş ve döviz kurlarında yaşanan stabilite etkisinin Ağustos ayında süratle görülmeye başlandığına işaret eden Yazganoğlu, “2019 Geçen ay ipotekli satışlar geçen yılın aynı ayına göre %168 artış kaydetti. Satılan 110.538 konutun 34.148’i ipotekli konut satışı oldu. Özellikle markalı konutların satışında dikkat çeken bir ivme yaşanıyor” dedi.

7 MİLYONUN ÜZERİNDE KONUT DÖNÜŞÜM BEKLİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de dönüşüme uğraması gereken 7 Milyonun üzerinde konut olduğunu hatırlatan Yazganoğlu, bu durumun talep tarafında canlılığın korunacağını gösterdiğini söyledi.

Türk insanının daha rahat, güvenli ve yüksek standartlı konutlara olan talebinin arttığını vurgulayan Erdinç Yazganoğlu, bu konutların kaliteli ve yüksek standartlı olmasının bir tüketici tercihi olduğuna dikkat çekti. Yüksek teknolojili ürünlerin toplam inşaat maliyetleri içindeki payının giderek düştüğünü anımsatan Yazganoğlu, sektöre yönelik “katma değer yaratmıyor” eleştirilerinin haksızlık olduğu görüşünü dile getirdi. Yazganoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
"İnşaat sektörünün onlarca alt sektöre çok geniş bir sipariş hacmi bulunuyor. Seramikten mobilyaya, çimentodan demir çeliğe kadar pek çok işkolunu hareketlendiren bir yapıdan söz ediyoruz. Ayrıca ülkemizde vazgeçilemeyecek oranda işgücünü istihdam ettiğini biliyoruz. Tüm bu veriler ışığında konut sektörünün katma değer yaratmadığı önermesi doğru değil. Ülkemizde ihtiyaç fazlası olan ve yüksek gelir grubuna hitap eden bir konut stoğu olduğu doğru. Finansman kaynaklarına erişimin kolaylaşması ile bu stoğun rahatlıkla eritilebileceğini görebiliyoruz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gıda sektörü 2019 yılında yeni bir markaya kavuştu. Türklerin gözde lezzeti döneri her kesimin ulaşabileceği bir modelle halka sunmaya başlayan Bolgani Döner, kurulduğ...

Turkishtime tarafından hazırlanan ''Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri'' araştırması yayınlandı.

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 30. Yaş kutlamalarını yıl dönümüne özel giydirdiği uçağı ile başlatıyor.

Teknolojik alanda yapılan birçok inovasyon ilk olarak üretim süreçlerinde kalitenin arttırılıp maliyetin düşürülmesi için kullanılıyor.

TULL kadın giyim mağazası Alsancak'ta üç renkli ama çok sesli dünyasının kapısını açtı.

Yalıkavak Marina’nın ana sponsorluğunda 31.’si düzenlenen American Hospital The Bodrum Cup 21-26 Ekim tarihlerinde deniz meraklılarını nefes kesen yarışlar ve çeşitli ...

Boğaziçi Ventures, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Avrasya Blockchain Zirvesi’nin Ev Sahibi Komitesi sponsoru olarak zirveye destek veriyor.

Yazarlar
Website Security Test