Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EFD’de gündem inşaat sektörü

28.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Finans Derneği’nin (EFD) düzenlediği “Finans Tadında Sohbetler” toplantısı, Miray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haydar İnanç’ın sunumuyla İzmir Ticaret Odası’nda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Finans Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Ocak, Türkiye ve dünyanın önemli süreçlerden geçtiğini belirtti. Gelişmelerin doğru okunmadığı ortamlarda risklerin artacağını ifade eden Ocak, “Gelişme ve değişimleri doğru algılayabildiğiniz ve çözüm sunabildiğiniz zaman ülke ekonomisine katkı sağlayabileceksiniz. Bu konuda dernek olarak yaptığımız sunum, seminer ve organizasyonlar ile birey ve firmalara destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Doğru stratejiler belirlenmeli
“İnşaat Sektörünün Ekonomideki Yeri ve Geleceği ile Mistral GYO’nun Halka Arzı” adlı sunumunu yapan Miray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haydar İnanç, dünya pazarına en büyük iş hacmine sahip 250 firma listesinde Türkiye’den 50 firma olduğunu söyledi. Faiz indirimlerinin inşaat sektöründe hareketlenmelere neden olduğunu ifade eden İnanç, “İnşaat sektörü olarak kötü zamanlar geçiriyoruz. Dolar kurlarının yükselmesinden dolayı zararına satış yapmak durumunda kalıyoruz. Ama ülkemizin bulunduğu coğrafya, petrol geliri yüksek pazarlar ve inşaat sektörünün geliştirdiği bölgelere yatırım yaparak sektörün düzelmesi mümkün. Komşu ülkelerde çok güzel fırsatlar var. Eğer uyguladığımız stratejileri değiştirmezsek fırsatları yakalayamayız” dedi.

Yapısal reformlar şart
İnşaat sektörünün tüketici güven indeksinde yıllara göre bir azalma olduğunu belirten İnanç, güvenin olmadığı ekonomilerde arz ve talebin sürekli düşüş eğiliminde olduğunu söyledi. Kırsaldan kente göçün devam etmesi ve kent nüfusundaki artışın sektörün avantajı olduğunu vurgulayan İnanç, “İnşaat sektörünün en büyük problemleri ülkenin yapısal sorunlarının çözümüne bağlı. Denetim mekanizmalarının etkin bir hale getirilmesi tüketicinin sektöre bakış açısını da değiştirecek. Yapısal reformlar konusunda ilerleme kaydedersek ekonomimiz çok kısa sürede düzelir” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Fibabanka, 2019 üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Fibabanka, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 186 milyon TL vergi öncesi kar elde etti. Aynı dönemde vergi son...

Generali Sigorta, sunduğu esnek teminat paketleri ile işletmenin bütçesine ve ihtiyacına göre güvence sağlayan 'Ekmek Teknem' ürününü KOBİ ve Esnaflar ile buluşturuyor.

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1,5 küçülürken, sanayide kiralamaya ağırlık verilmesi gündemde. Tezmaksan, makine kiralamada teşvikin düşünülebileceğin...

VakıfBank, konsolide olmayan finansal sonuçlara göre, 2019 yılının ilk dokuz ayında 387 milyar TL toplam aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin 4. büyük bankası konumuna ulaştı.

İlk 9 ay finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, şirketin 2019 yılındaki rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

25. yıl etkinlikleri için Türkiye’ye gelen şirketin CEO’su Maximilian Viessmann, 25 yılın bir başlangıç olduğunu ve derin bir bağlılıkla Türkiye’de değer üretmeye ve y...

Her yıl düzenlediği direkt seferlerle sektör profesyonellerini, turizm sektörü için yılın en önemli fuarlarından biri olan ITB Berlin Turizm Fuarı’na taşıyan Corendon ...

Yazarlar
Website Security Test