Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni sezonun ilk zeytini törenle toplandı

2.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası (İTB) 2019-2020 zeytin ve zeytinyağı sezonu açılışını İzmir’in Selçuk ilçesinde yaptı. Törenin açılış konuşmasını yapan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “zeytin ve zeytinyağı ticaretinde işletmelere ve üreticilere maliyet avantajı sağlayabilecek politikalar geliştirmek, markalaşma modelleri yaratmak büyük önem taşımaktadır.” dedi.

İTB'nin 2019-2020 Zeytin ve Zeytinyağı Sezonu Açılış Törenine İTB Başkanı Işınsu Kestelli, Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci ve Selçuk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yolcu katıldı. Düzenlenen Zeytin Hasat Şenliği'nde sezonun ilk zeytini Kestelli, İnci ve Yolcu eşliğinde katılımcılarla birlikte toplandı.

İzlenen politikalar sayesinde, son 15 yılda ağaç varlığının yüzde 65 oranında arttığına vurgu yapan Işınsu Kestelli, "Tüm dünyada, 1 milyara yakın ağaç varlığının % 98’ i akdeniz çanağında yer almaktadır. Ne mutlu ki, bu çanakta yer alan ülkemizde, Kuzey Ege’den, Güney Anadolu’ya, topraklarımızda zeytin üretiyoruz. Ülke olarak zeytin ve zeytincilik alanında oldukça iyi bir noktadayız. İtalya, İspanya, Yunanistan ve Fas gibi Akdeniz ülkeleriyle birlikte dünyanın önde gelen üreticilerinden biriyiz. İzlenen politikalar sayesinde, son 15 yılda ağaç varlığımız yüzde 65 oranında arttı. 170 milyonluk ağaç varlığı ve bir buçuk milyon tonun üzerinde tane zeytin üretimi ile dünyada en önemli zeytin üreticilerinden biri olduk. Hepimiz biliyoruz, potansiyelimiz çok daha yüksek. Verim, kalite ve markalaşma anlamında gidecek yolumuz çok." dedi.

"Markalaşma modelleri yaratmalıyız"

Dünya piyasalarında zeytinyağı denilince akla ilk olarak Türkiye'nin gelmesi için çabaladıklarını söyleyen Kestelli, "Zeytin ve zeytinyağı ticaretinde işletmelere ve üreticilere maliyet avantajı sağlayabilecek politikalar geliştirmek, markalaşma modelleri yaratmak büyük önem taşımaktadır. İşte bu yaklaşımdan yola çıkarak bir projeye daha imza attık. Zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizin Türkiye çapında değer zinciri analizini yapacağız. Bu projemiz ile üretimden hasada, paketlemeden dağıtıma iş sürecinin her aşaması analiz edilerek, eksiklerimizi tamamlamayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Zeytin sineğiyle mücadeleye de değinen İTB Başkanı Işınsu Kestelli, "Zeytine en çok zarar veren zeytin sineği ile mücadele projemizi gerçekleştirdik. Zeytinin en önemli zararlısı diyebileceğimiz zeytin sineği ile biyoteknik mücadele yapabilmek için Selçuk bölgesinde geniş bir alana tuzaklarımızı astık." dedi.

Zeytin Hasat Şenliği sonrasında İzmir Ticaret Odası heyeti ve katılımcılar Selçuk'taki zeytin sıkma fabrikasını ziyaret etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Emlak Katılım, Türkiye ekonomisinin önemli merkezlerinden İzmir’de şube açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), kurulan ve kapanan şirketler ocak ayı istatistiklerini açıkladı. TOBB'a göre şahıs şirketleri kapanma sayısı iki katına çıktı.

Türkiye’nin dört bir yanındaki milyonlarca çocuğu ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturan Pınar Çocuk Tiyatrosu, ''Oyun Makinesi'' adlı oyunuyla Karaburunlu çocuklarla b...

2019 yılını büyüme ile kapatan Volvo Trucks, 2020 yılında da teslimatlarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye distribütörlüğünü Temsa İş Makinaları’nın yürüttüğü Volv...

Netflix’in bugün kullanıma sunduğu ‘Made in Turkey’ içerik koleksiyonu sayesinde dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca üye Türkiye’de üretilen yapımlara daha hızlı v...

Birleşik Krallık’tan gelen, akıllı şehirler ve ileri üretim teknolojileri sektörlerinden yetkililer, Türkiye’deki şirketlerle yüzü aşkın sayıda ikili görüşmeler yapara...

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, yeni dönemde de görevine devam ediyor.

Yazarlar
Website Security Test