Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni sezonun ilk zeytini törenle toplandı

2.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası (İTB) 2019-2020 zeytin ve zeytinyağı sezonu açılışını İzmir’in Selçuk ilçesinde yaptı. Törenin açılış konuşmasını yapan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “zeytin ve zeytinyağı ticaretinde işletmelere ve üreticilere maliyet avantajı sağlayabilecek politikalar geliştirmek, markalaşma modelleri yaratmak büyük önem taşımaktadır.” dedi.

İTB'nin 2019-2020 Zeytin ve Zeytinyağı Sezonu Açılış Törenine İTB Başkanı Işınsu Kestelli, Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci ve Selçuk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yolcu katıldı. Düzenlenen Zeytin Hasat Şenliği'nde sezonun ilk zeytini Kestelli, İnci ve Yolcu eşliğinde katılımcılarla birlikte toplandı.

İzlenen politikalar sayesinde, son 15 yılda ağaç varlığının yüzde 65 oranında arttığına vurgu yapan Işınsu Kestelli, "Tüm dünyada, 1 milyara yakın ağaç varlığının % 98’ i akdeniz çanağında yer almaktadır. Ne mutlu ki, bu çanakta yer alan ülkemizde, Kuzey Ege’den, Güney Anadolu’ya, topraklarımızda zeytin üretiyoruz. Ülke olarak zeytin ve zeytincilik alanında oldukça iyi bir noktadayız. İtalya, İspanya, Yunanistan ve Fas gibi Akdeniz ülkeleriyle birlikte dünyanın önde gelen üreticilerinden biriyiz. İzlenen politikalar sayesinde, son 15 yılda ağaç varlığımız yüzde 65 oranında arttı. 170 milyonluk ağaç varlığı ve bir buçuk milyon tonun üzerinde tane zeytin üretimi ile dünyada en önemli zeytin üreticilerinden biri olduk. Hepimiz biliyoruz, potansiyelimiz çok daha yüksek. Verim, kalite ve markalaşma anlamında gidecek yolumuz çok." dedi.

"Markalaşma modelleri yaratmalıyız"

Dünya piyasalarında zeytinyağı denilince akla ilk olarak Türkiye'nin gelmesi için çabaladıklarını söyleyen Kestelli, "Zeytin ve zeytinyağı ticaretinde işletmelere ve üreticilere maliyet avantajı sağlayabilecek politikalar geliştirmek, markalaşma modelleri yaratmak büyük önem taşımaktadır. İşte bu yaklaşımdan yola çıkarak bir projeye daha imza attık. Zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizin Türkiye çapında değer zinciri analizini yapacağız. Bu projemiz ile üretimden hasada, paketlemeden dağıtıma iş sürecinin her aşaması analiz edilerek, eksiklerimizi tamamlamayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Zeytin sineğiyle mücadeleye de değinen İTB Başkanı Işınsu Kestelli, "Zeytine en çok zarar veren zeytin sineği ile mücadele projemizi gerçekleştirdik. Zeytinin en önemli zararlısı diyebileceğimiz zeytin sineği ile biyoteknik mücadele yapabilmek için Selçuk bölgesinde geniş bir alana tuzaklarımızı astık." dedi.

Zeytin Hasat Şenliği sonrasında İzmir Ticaret Odası heyeti ve katılımcılar Selçuk'taki zeytin sıkma fabrikasını ziyaret etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), çalışma ortamında cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamını destekleyen firmaların yapacağı yatırımlara finansman sağlamak amacıyla...

Black Friday indirim döneminde GLAMI Türkiye, yüzlerce mağaza ve markanın yüzde 70’e varan indirim fırsatlarını tek bir sayfada sunuyor.

Doğayla iç içe konumu ve konforuyla dikkat çeken ARYOM Koru, kışa merhaba partisi ile keyif ve lezzet dolu saatler yaşatacak.

ECE Türkiye tarafından yönetilen ve gerçekleştirdiği birbirinden farklı etkinliklerle Başkentlilerin uğrak noktası olan ANKAmall, bu ara tatilde de ailelerle birlikte ...

Günümüzde tüm çalışma ve yaşam şekillerini değiştiren teknoloji, aynı zamanda büyük endişeleri de beraberinde getiriyor. Teknoloji, bir yandan endüstride büyük sıçrama...

PTT AŞ, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı kampanya ile kargo taşımacılığında tüm müşterilerinin yüzünü güldürecek.

Yenilikçi yaklaşımıyla, ilklerin markası Pınar Su ve İçecek, Türkiye'nin ilk vegan sertifakalı içeceklerini Türkiye Vegan Derneği’nin ev sahipliğindeki Dünya Vegan Gün...

Yazarlar
Website Security Test